reklama
cz / EN / esp

Mykonos: 80. léta po současnost

V prvním díle o Mykonosu jsme se zabývali historií od 50. let po 70. léta.

reklama

V prvním díle našeho seriálu jsme zavítali na Mykonos 50. až 70. let. Podívejte se na vývoj tohoto řeckého ostrova od 80. let po současnost. 
 

Léta osmdesátá 

 

V počátku 80. let tempo ostrova zůstávalo v podstatě stejné. Divoké celonoční hýření, večírky, ale také sex bez zábran přitahoval vysokou společnost a gaye z celého světa. Mykonos byl transformován v jednu velkou postel a ostrov se stal symbolem pro zhýralost a orgie. Ale i nadále noc zůstávala královnou, po ní snídaně se sklenkou šampaňského a ovocem, odpoledne nahé tělo na plážích pod sluncem relaxující před další hýřivou nocí…

foto: Valentino a Claudia Cardinale
 

Rok ’85. Levný – je klíčovým slovem. Mykonos slevoval ze svých kvalit. „Rooms to let“ pro chudé turisty, nižší třída s falešnými Rolex hodinkami, dámy se špatným vkusem, batůžkáři spící na pláži a mladí, kteří mají hluboko do kapsy, ale také chtějící zažít magickou zkušenost ostrova. Po desáté hodině večer není v uličkách města k hnutí. Každý chce zažít svůj sen, ale za nulové náklady. Levné pokoje, levné drinky, levné jídlo, levná láska…

 

Staré osazenstvo, které začínalo být unavené, rozhořčené a znechucené úpadkem ostrova, jenž tak milovali, se uzavřelo ve svých rezidencích mimo město a někteří ostrov opouštějí. Ale i přes příliv masové turistiky nové celebrity ze všech lidských aktivit stále přicházejí na ostrov. I přes to všechno se sláva ostrova stále rozšiřovala po celém světě.

 

 

Devadesátky

 

Začátek 90. let zůstává stále beznadějný pro ostrov. Stále přijíždí spousty lidí na ostrov, ale nic se nezdá být jako dřív.

 foto: Oliver Stone, Jean-Paul Gaultier a Roman Polanski
 

V průběhu 90. let se ale Mykonos vzpamatovává ze svých bolestí, rány se hojí. Stejně tak jako stará láska se nehroutí po první obtíži a stejně tak jako staří milenci, kteří se potkají po dlouhé době, někteří staří dobří přátelé si našli cestu zpět na Mykonos, ačkoliv s trochou rozpaků. Ale všichni se poučili, zvláště místní – a to je možná ta hlavní změna. Hotely se začaly renovovat, „rooms to let“ byly přestavěny, zkvalitněny a byl jim přidán onen potřebný charakter a začalo se více investovat, pláže se vyčistili a byl uzdraven a zpět přitáhnut ten správný druh turismu.

 

Nové komunikace řeší dopravní problémy, hodnota některých nemovitostí roste a první vily známých byznysmenů jsou dostavěny. Mykonosané znovu oživili svou pohostinnost, tradici, noblesu a ušlechtilost. Ostrov je znovuzrozen z popela.

foto: Keith Richards z Rolling Stones, Thierry Mugler se svým přítelem na pláži
 

Společenské magazíny jsou zde opět v akci, večírky bohatých se možná nemohou měřit s leskem starých časů, ale jsou zpět, jsou zde. Ostrov se stává také oblíbeným resortem nové generace řeckých byznysmenů z nového světa médií -  vydavatelé a ředitelé televizních stanic, kteří spolu s těmi ze staré éry Mykonosu, co zůstali, či se vrátili zpět, popostrčili ostrov zpět do svých výšin.

 

Hlavní obchodní ulička města se stala jednou z nejdražších v Řecku a věhlasné značky a klenotnictví si pronajímají opět obchůdky, ale tentokráte se adaptují s vkusem do místní bílé architektury. Restaurace zaměstnávají známé šéfkuchaře z Atén, bary a kluby najímají známé dýdžeje. Kvalita života na Mykonosu se výrazně zlepšila a zdá se, že ze sebe vydává to nejlepší.

 

Mykonos je připraven  přivítat nové milénium ve slavnostní atmosféře s dlouhým listem celebrit jako Bridgitte Nielsen v podroušeném stavu na toaletách v Piero’s, Keith Richards a jeho žena v hádce před Astra barem, Linda Evangelista popíjící džus v Pierro’s, Tom Hanks a Steven Spielberg na pláži Elia, Mila Jovovich tančící v Mad a Barbara Streisand kochající se západem slunce v Malých Benátkách ve společnosti Donny Karan.

 

 

Nové tisíciletí 

 

Ostrov napravil svou rovnováhu a znovuobjevil své tempo. Staří a noví návštěvníci zde existují v jakési harmonii, pohostinnost Cyklád objevila způsob, jak si udržet krok s dobou, která si žádá servis vysokých kvalit, a Mykonos je nyní v pozici naplnit očekávání každého: vyšších společenských vrstev, i té nižší třídy, těch kteří rádi prohýří noci i milovníky sportu, gaye i rodiny s dětmi. Vysoká společnost, modelky, atleti, osobnosti televize a filmu, žurnalisti, hvězdy šoubyznysu i byznysmeni a samozřejmě peníze, půvab a třpyt jsou tu také.

 foto: Michael Douglas, Valentino
 

Pláže tak nějak samy vyznačují teritoria, kde každá skupina patří. Psarou bude vždy patřit smetánce, zatímco SuperParadise bude navždy patřit chic gayům. Ornos přitahuje turisty, zatímco Ftelia je spot pro surfaře.

 

Ne všechny problémy jsou sice vyřešeny, v sezóně bude i nadále těžké najít místo k parkování, přeplněná letadla a lodě budou mít zpoždění, ceny se budou rok co rok zvyšovat… Ale příběh ukazuje, že čas od času musíme zaplatit cenu za vše v životě.

 

Mykonos musel zaplatit za budoucnost svou minulostí. I přes to všechno Mykonos bude navždy odrážet půvab oslnivých osobností, kteří jej skutečně v toku času a doby milovaly.

foto: George Bush, Paris Hilton
 

Není to ohromující chodit po stejných dlážděných úzkých uličkách, po kterých Jackie Kennedy a Elizabeth Taylor chodívaly také? Koukat na západ slunce z míst, kde jím byli okouzleni také Maria Callas a Anthony Quinn. Plavat ve stejných vodách jako Brigitte Bardot a Melina Merkouri… Nebo jen cítit vítr ve tváři odrážející bezstarostné momenty a smích šťastných lidí…

 

Současnost

 

Doba se sice mění, slavný bar Piero’s již neexistuje, některé gay bary zanikají, jiné vznikají, Řecko se zmítá v krizi, ale Mykonos si i přes to stále žije svým šťastným životem. Stále se jedná o nejdražší řecký ostrov, rok co rok zde kotví stale více jachet v jeho přístavech, v clubu Cavo Paradiso se den co den střídají DJs světových jmen a pláže jsou pořád plné…

 

Michal T. / 22.08.2013
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag