reklama
cz / EN / esp

Historie ostrova Mykonos aneb jak se rodí gay destinace.

Jak vznikl gay fenomén Mykonos? V dnešním díle se podíváme na období od 50. do 70. let

reklama

Každý by měl navštívit Mykonos“ prohlásila první dáma USA a první člen mezinárodní společenské smetánky, kdo kdy navštívil Mykonos. A všichni věděli, že nebude poslední…

 

Léta padesátá

 

Jedno letní odpoledne právě před 2.světovou válkou byl Mykonos objeven skupinou mladých z aténských elitních rodin, kteří zaslechli o malém ostrově s azurově modrým mořem a nebem, panensky čistými plážemi, malými zařivě bílými domky postavenými jak divadelní kulisy a velice přívětivých a pohostinných lidech. Rozhodli se tento ostrov objevit.

Nebyl zde ani přístav, mladí museli po deseti hodinách plavby z Atén využít malých loďek místních obyvatel pro převoz z větších lodí na pevninu. Jejich entuziasm a nadšení po návratu lákalo více a více lídí z elity k objevení tohoto ráje. V padesátých letech byl ostrov tedy místem jen pár turistů z řad smetánky, kteří museli absolvovat 10ti hodinovou cestu z Atén a pak za pomoci místních po malých loďkách doplout k pevnině. Stávalo se údajně také to, že elegantně oblečené paničky z elitní společnosti, které velmi dbaly o svůj vzhled a postavení, odmítly nastoupit do malých bárek domorodých mužů a raději absolvovaly 10ti hodinovou cestu zpět do Atén.

Ačkoliv elektřina byla dodávána elektrárenskou společností pouze do poledních hodin, pitné vody nedostatek a místní ubytovávali turisty ve svých vlastních domovech, i přesto zažívali návštěvníci ostrova neobyčejný čas a velmi brzy se po aténské společnosti rozkřiklo plno příbehů o krásném ostrově s magickou energií a o večírcích na něm. Další léto místní vítali ještě více aténské smetánky, která nechtěla další rok na tomto ostrově chybět.

Tak tedy vznikly v padesátých letech první hotely – Apollo, Delos, Leto a Xenia a ve stejný čas tak i někteří místní přeměnili své domy v domy k pronájmu. Vznikl také první luxusní klub a jachet kotvících před Mykonosem přibývalo, stejně tak jako příběhů o tomto ostrovu, které se roznesly ve světě vyšší společnosti. Ale i přesto to stále byl ostrov bez luxusních butiků, pouze několik málo hotelů s hrstkou řecké smetánky.

 

Léta šedesátá

 

Situace se radikálně změnila v roce 1962, kdy první dáma USA Jackie Kennedy byla na státní návštěvě Řecka a  navštívila ostrov. Byla tak nadšená přívětivým uvítáním místních, bílými domky, jednoduchostí a krásou, že ostrov navštívila opět, tentokráte v doprovodu své sestry Lee. A zbytek světové smetánky už ji brzy následoval…

foto: Jackie Kennedy

Pro tuto společnost byl Mykonos ostrov neobjevený, vzdálený, magický a nezamořený turisty druhé kategorie. Mykonos se stal chic! Ostrov vítal klientelu jako hollywoodské hvězdy, princezny z Orientu, vlivné muže, krásné a známé tváře Evropy. Od Paula Newmana přes Johna Lennona, Stinga, Grace Kelly až po Onassise… Přízemí domků se proměňovaly v drahé butiky a konaly se zde luxusní a hýřivé večírky… Mezinárodní tisk zaplavovaly fotografie známých tváří z těchto legendárních párty, přičemž místní obyvatelstvo zůstávalo velmi diskrétní, což také utvářelo dobrou pověst ostrova mezi smetánkou.

 Když první „hippies“ vstoupili na půdu ostrova, traduje se příběh o místním rybářovi, který se hlasitě zamyslel: „To mě skutečně ubijí, jak chudí jsou dnes mladí lidé, kteří přijíždějí na náš ostrov… Mnoho z nich se musí dělit o jednu jedinou cigaretu!“.

foto: Mykonos - place to be! Vlevo nahoře Olivia de Havilland, na loďce princezna Sorayia

Děti Mykonosu nechávaly ležet hračky na ulicích a běžely do přístavu, když přijela k břehům moderní loď s oslavovanými vlivnými muži doprovázenými atraktivními ženami. Jako z reklam magazínů – bílé kalhoty, Hermés šály a černé sluneční brýle. Vznikaly nové bary, casino a míst s párty pokračujícími až do ranního rozbřesku… Proslulý noční život na ostrově tak přišel ke své existenci a první diskotéky na ostrově se tak zrodily, aby zde již také zůstaly!

 foto: vlevo nahoře Paul Newman

 

Léta sedmdesátá

 

 

V 70. letech již tedy bylo vše plně připraveno a předurčeno k tomu, co následovalo… Otevřely se nové cesty a vzdálené písčité pláže vítaly první nudisty. Na ostrov zavítaly první trajekty, vznikly nové hotely a obchůdky… Byl to však také věk diska a velkolepých párty. Je to také věk, kdy nově příchozí dali ostrovu novou identitu.

foto: party goes on and on...nahoře Dimis Kritsan, Ira von Fürstenberg a Freddie White

Pierro Aversa otevřel první gay bar na ostrově. Tisíce elegantních gay přátel ho následovalo na Mykonos. Piero’s bar se stal nejvíce pulzujícím a avantgardním barem v celém Řecku a celá „café society“ sem následovala také, stejně tak jako celý svět umění a šoubyznysu, zpěváků, herců, tanečníků, módních návrhářů a modelek z celého světa si sem také našli cestu a postupně tak dali ostrovu velmi silnou gay identitu.

foto: bar Piero´s
  

Sám Pierro Aversa přijel na Mykonos z New Yorku někdy v polovině 60. let. Malíř s temperamentem umělců a vášní pro život propadl láskou k ostrovu. A to nejen díky kráse ostrova, ale také skrze milostné aféry, jenž zde zažíval. On je tím, kdo dal plážím Paradise a SuperParadise jejich jména a otevřel onen známý bar Piero’s.

  

Bohužel jak už to tak bývá, jeho příběh neměl šťastný konec. Místo uznání jeho zásluh o rozvoj a proslavení ostrova byl obviněn z distribuce drog a byl vyhoštěn z ostrova se zákazem návratu. Zemřel tak mimo ostrov, který tak miloval.  

foto: bujaré večírky v baru Piero´s

Mykonos uspokojil každého. Každý na ostrově hledal něco nového, každý našel co hledal, každý si na ostrově našel to své… Absolutní svobodu. Všechno začíná v noci a končí v noci. Pití, tanec, hýření  až do úpadku… Poté rychlá snídaně a zdřímnutí na pláži pod sluncem. Nikdy nekončící párty ať už z různých důvodů nebo bezdůvodně… Rozjařený chaos v Pierro’s každou noc, smetánka, oslniví transvestiti, muž líbající dalšího muže a všichni chic a glam. Zde proběhla také první „gay svatba“  a všichni z ostrova byli pozváni. Počet návštěvníků ostrova se neustále zvětšuje a zhušťuje se i doprava po ostrově. Toto je nejzářivější a nejvíce glam a chic období v historii ostrova, které se již těžko může někdy opakovat.

 

Ve druhém díle se podíváme na léta osmdesátá až po současnost.

Michal T. / 18.08.2013
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
homonym 26.08.2013
tvle tam je chyb jak maku.. rodiny zaslechly atp.. Michale T. radsi si to jeste jednou projed (nebo to dej nekomu zkontrolovat), je to fakt bida.. mas vubec maturitu?
Vanícek 25.08.2013
Tak si taky stournu do slohu: Za kazdym druhým slovem smetánka. No dnes se tam lejou proudy odstredeného mlíka. A hlavne ze k tomu vsemu ved nejen entusiasm (cesky entusiasmus) ale i nadsení (cizím slovem entusiasmus):P
Boris 25.08.2013
Malinko mi to nesedi chronologicky, kedze druha svetova vojna zacala ako iste vsetci vieme 1.septembra 1939 a v Europe skoncila 8.maja 1945 a celosvetovo az 2.septembra 1945 kapitulaciou Japonska (po zhodeni atomovych bomb na Hiroshimu a Nagasaki) A tu pisete :" Leta padesata" Kratko pred 2.svetovou vojnou? Mozno som to len ja inak pochopil, mozno nie :) Inak je to zaujimavo napisane
Petr 22.08.2013
Pořadové číslovky se v češtině píší s tečkou (např. "první" lze napsat 1.) Analogicky "padesátá léta" píšeme 50.léta
Ivan 20.08.2013
No a nakonec vsechno stejne zamori Rusaci..
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag