reklama
cz / EN / esp

Brusel, “ves v bažinách”

Přesně to znamená původní název Bruscella či Broekzelle. Město, kde najdete nejpůvabnější náměstí na světě.

reklama

Hlavní město Vlámska, Francouzského společenství Belgie, hlavní město Evropy, které je sídlem NATO a některých institucí Evropské unie. Oprašte francouzštinu nebo nizozemštinu, dva úřední jazyky města. Vemte si brýle na dálku, jinak slavného čůrajícího chlapečka ani neuvidíte, má možná velkou historii, postavu ale miniaturní.  

Historickým jádrem je nejpůvabnější náměstí světa (jak řekl Victor Hugo) Grande-Place (nizozemsky Grote Markt), kde je dominantním prvkem gotická radnice z 15. století. Pyšní se 96 metrů vysokou věží, na které je umístěna socha patrona Bruselu, svatého Michaela. Byla to pouze radnice, která zůstala nepoškozena po požáru 13. srpna roku 1695. Takové štěstí ale neměla většina tamních domů postavených ze dřeva a budovalo se znova, z kamene. Naplánujete-li svou cestu pořádně, můžete zacílit na květinové slavnosti, kdy se na náměstí rozprostře květinový koberec “Tapis de Fleurs”, konají se každé dva roky.  Náměstí je od roku 1998 na Seznamu světového dědictví UNESCO

foto: květinový koberec na náměstí

Manneken-Pis 

Není žádná sprosťárna z tamní slavné párty La Demence, ale soška čurajícího chlapečka, který je symbolem Bruselu. Socha pochází ze 17. století a tvůrcem je sochař Jérôme Duquesnoy. V městském muzeu má chlapeček šatnu s 800 oblečky, přičemž první kroj má z roku 1698. Soška ale není původní. Byla terčem několika krádeží. V roce 1745 sochu ukradli Angličané, o dva roky později Francouzi. Jako omluvu daroval pak Ludvík XV. chlapečkovi kroj ze zlatého brokátu. Poslední krádež v roce 1817 byla fatální, sošku zničil bývalý vězeň Antoine Lycas. Z úlomků byl pak zhotoven model, který stojí na místě chlapečka dodnes. Od roku 1987 existuje i Jaenneke Pis (čůrající holčička) a Zinneke Pis (čůrající pejsek) přibyl v roce 1998.  

foto: symbol Bruselu - Manneken-Pis

Pokud vás zajímá spíše moderní architektura a sídla institucí, zamiřte do budovy Berlaymont (Evropská komise). Rada EU sídlí v budově Justus Lipsius. V Bruselu najdete také Atomium, které představuje základní buňky krystalové mřížky železa zvětšené 165miliard krát. Stavbu navrhl k příležitosti mezinárodní výstavy Expo 58 inženýr André Waterkeyn a stavbu si asi raději nefoťte:-) Dodnes totiž platí zákaz zveřejňovat jakékoliv kvalitní fotografie této dominanty Bruselu. (naši fotografii na titulce považujeme za značně necelistvou a nekvalitní, poz. red.).

Fresh Gay Magazine by vás rád pozval na tradiční a legendární párty La Demence, která je neodmyslitelnou součástí gay života v Bruselu. Více informací o párty a o možnosti vyhrát vstupenky čtěte na našich stránkách.

La Demence 2012

lukas primus / 05.06.2013
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag