reklama
cz / EN / esp

Barcelona a Gaudí si zaslouží váš obdiv

Víte, že když Gaudího přejela tramvaj, obyvatelé Barcelony ani nepoznali o koho jde? A proč jeho stavby roztékají pod katalánským sluncem?

reklama

Gaudí bude údajně brzy blahoslavený, čímž církev zaručí dvě věci: 1. stavitel je v nebi a za 2. ze jeho života uskutečnil nějaký doložený zázrak. Bod 2 se pravděpodobně vztahuje ke Gaudího stavbám, které vypadají, jakoby se roztékaly v horkém španělském létě. Kdo na zázraky nevěří, ať se jede podívat na nejznámější katedrálu na světě, kterou je Sagrada Familia... 

Život Gaudího (1852-1926) je jak z filmu. Stále nemocný Gaudí měl ve škole dvě záliby, geometrii a přírodu. Po svém příjezdu do Barcelony studoval přírodovědeckou fakultu a poté architekturu. Roku 1878 získal diplom architekta a navrhuje svůj první dům (Casa Vicens). Byl to Joan Güell, kdo odhalil Gaudího talent a stal se jeho přítelem a mecenášem. V parku Güell byli pak i sousedé, vše designed by Gaudí, pochopitelně. Inspiroval se přírodou a promítal jí do svých domů, dnes bychom ho pravděpodobně přirovnali k českému architektovi Kaplickému. Gaudí se nikdy neoženil, žil skromě, byl silně věřící a byl vegetarián (kvůli revmatismu). Dne 7. července 1926 utrpěl těžká zranění když ho porazila tramvaj mezi ulicemi Girona a Bailén, kolemjdoucí ho považovali za žebráka a architekta nepoznali, neměl u sebe doklady a byl v bezvědomí. Do nemocnice architekta odvezl policista taxíkem a až druhý den ho poznal kaplan ze Sagrada Familia. Gaudí umřel o tři dny později ve věku 74 let a je pochovaný v kryptě katedrály. Jeho přání, aby se Sagrada Familia stavěla čistě z darovaných peněz, přežívá více než 100 let.  

Casa Batlló je secesní dům v Barceloně (nákupní třída Passeig de Gràcia) vystavěný na objednávu textilního magnáta Josepa Batlló i Casanovase. Dům má dominantní fasádu, na které se nacházejí balkóny ve tvaru lebek, některá okna jsou pak rozdělena holenními kostmi. Od roku 1962 je kulturní památkou, od roku 2005 je na seznamu UNESCO. 

interiér: Casa Battló

Casa Milá (též La pedrera - kamenolom) je na stejnojmenné nákupní třídě jako Casa Batlló. Jedná se o secesní stavbu s prvky španělské gotiky a baroka, na seznamu unesco je od roku 1984 a byla poslední světskou stavbou Gaudího. Při stavbě se Gaudí pohádal se zadavatelem stavby aristokratem Pere Milà i Campsem. Jednak se stavba protáhla, dostali několik pokut, neboť dům byl širší i vyšší, než bylo povoleno a také se protáhly finanční nároky. Kde to bylo možné, tam se Gaudí vyhnul přímým liniím. Fasáda má zakřivené, hrbaté a vyhloubené vše, obvod budovy je tak členitý, že není potřeba nosných zdí! Dům vypadá jako skála erodovaná mořem a větrem, železem pokované balkony mají dekor abstraktních motivů a rostlin. Gaudí navrhoval i interéir budovy. 


Sagrada Familia (chrám Svaté rodiny). Stavební práce začaly v roce 1882 a trvají dodnes. Gaudí však nedal na přesné nákresy a stavby se sám účastnil. Na místě pozoroval a měnil detaily, zhotovoval nepřesné skicy. Ví se, že katedrála měla mít původně tři monumentální fasády: Zrození, Mučení a Zmrtvýchvstání a každá z nich měla mít 4 věže. Dostavena byla však pouze první fasáda Zrození, kde můžeme pozorovat vliv kubismu. Další fasáda byla dostavěná nedávno (Kristovo utrpení) o dodržení Gaudího plánů se spekuluje. Sagradu charakterizuje 18 věří, které reprezentují 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a nejvyšší věž pak Ježíše krista. Gaudí chtěl katedrálu pravděpodobně v barevném provedení. Její dokončení je naplánováno na rok 2026, kdy bude 100. výročí smrti architekta. Kdo byl ale v Barceloně ví, že právě probíhající stavba je onou turistickou atrakcí. Dokončit Sagradu Famili je jako utopit v Praze Karlův most.  

V Barceloně můžete najít i další Gaudího tvorbu. Za procházku určitě stojí park Güell s úžasným výhledem na Barcelonu. Do parku jděte ráno před 10 hodinou a vyfoťte si skládanky z dlaždiček v klidu.  

Stavby

 • Casa Vicens 
 • Casa El Capricho
 • Finca Güell
 • Colegio Teresiano
 • Casa Calvet
 • Krypta Colònia Güell
 • Bellesguard
 • Park Güell
 • Casa Batlló
 • Casa Milà
 • Sagrada Familia
 • Finca Miralles
 • Katedrála v Palmě
 • Biskupský palác v Astorze
 • Casa de los Botines
 • Hotel v New Yorku (pouze skicy)
 • Güellovy vinné sklepy
Pokud se v létě chystáte do Barcelony, využijte naší nabídky a soutěžte o vstupenky na Gay Circuit Barcelona!
lukas primus / 29.05.2013
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag