reklama
cz / EN / esp

Madrid, město muzeí a největší gay pride!

Madrid: město, které nikdy nespí… Nevěříte?! Jeďte se přesvědčit!

reklama

Hlavní město Španělska je živější, než si dokážete představit. Pokud máte rádi kluby, párty a noční život až do rána, je pro vás ideální destinací. Pokud proběhnete před obědem muzea, uvidíte neuvěřitelné sbírky. Nebo si prostě odpočiňte u hotelového bazénu či v městském parku, odtud do muzea dohlédnete také.

foto: tělo na tělo...to se nám líbí

Madrid je hlavním městem nejen celého Španělska, ale také stejnojmenné provincie, v níž žije 6,5 milionů obyvatel. V samotném městě pak žije přes 3,5 milionu obyvatel. Leží v geografickém středu Pyrenejského poloostrova, což znamená, že v zimě je zde opravdová zima (někdy i se sněhem, rukavicemi a šálami) a v létě opravdové vedro. Bez moře jedině s hotelovým bazénem a v městské části Chueca, jedině. VIP bydlí  v hotelu Oscar! Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu je jaro a časné léto. Madrid je 7. destinací na světě, která se může pochlubit svou multikulturností a tudíž i otevřeností vůči cizincům.

foto: Madrid a terasa hotelu Óscar.

Vhodnou příležitostí vám může být madridská gay Pride, která se jmenuje MADO (Madrid Orgullo). V roce 2007 byla vyhodnocena jako nejlepší Europride v historii Evropskou organizací sjednocující gay Pride. MTV Tripout Gay Travel pak ocenil  MADO titulem Nejlepší gay událost/destinaci  roku a to hned dvakrát po sobě.  V roce 2017 se Madriďané chystají uspořádat Světovou gay pride.  Letošní ročník MADO 2013 začíná 3. června na náměstí Chueca a končí 7. června. Ulice, bary, diskotéky a open-air akce bývají narvané k prasknutí.

foto: gaypride v Madridu...tohle už je celkem moc! :)

Madrid je moderní město plné pamětihodností, které stojí za to vidět. Královský palác (Palacio Real), který je desetkrát větší než londýnský Buckingam, je pak opravdovým skvostem. Je obklopen parky, ve kterých si můžete dopřát odpočinku. Jestli chcete „sfouknout“ alespoň jedno muzeum, jděte do obrazárny Museo del Prado.  Uvnitř najdete jednu z nejlepších sbírek evropského umění od 12. až po 19. století.  Sbírka Francisca Goyi z jeho temného období není zrovna určena pro lidi trpící depresemi. Za vidění přesto stojí.  Dalším dílem, které stojí za zmínku, je obraz Las Meninas (Dvorní dámy) od Velázqueze.

foto: Museo del Prado

Velká pozornost je v muzeu soustředěna na Goyův obraz Poprava povstalců v Madridu 3. května 1808. Ten, kromě jiného, vyjadřuje i umělcovo nesouhlas s francouzskou okupací, ač autor sám se nikdy k politické situaci nevyjadřoval. Před francouzským převratem působil jako dvorní malíř španělské královské rodiny a tento post si udržel i za vlády Bonapartů. V díle si pak povšimněte detailů, které vyjadřují hrůzu a nesouhlas s popravou. Obě skupiny si stojí tváří v tvář na velmi malou vzdálenost. Mnichovo ruce sevřené k motlitbě svědčí o strachu a zápalu, který cítí, když se připravuje na smrt. Další kontrast pak vyjadřuje "nasvícená" bílá košile muže stojícího uprostřed v pozici Ježíše a krev již padlého muže. Myslím, že na světě existují díla, která by měl prostě člověk vidět povinně. 

foto: Goyův obraz Poprava povstalců

V Madridu se ale také dobře nakupuje, dobře a kvalitně jí a ještě lépe se budete bavit! Heslo, že Madrid nikdy nespí  je známé a svým způsobem vyjadřuje i soutěživost s Barcelonou. Madrileňos, jak se říká obyvatelům města, jsou hrdí na to, že jsou „jiní“ a opravdu jsou. Kdo nenasedal do taxíku na letiště v Madridu v sedm ráno, za aplausu ještě tancujících lidí v ulicích, nezná hlavní město Španělska.

Madrid: Me gusta

lukas primus / 16.04.2013
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
Roman Malý 17.04.2013
Nádherný článek! Na gaypride mají teda narváno :)
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag