reklama
cz / EN / esp

Byli jste v Římě za světáky? Stihnete i Vatikán!

Volba papeže je za námi. Počkejte ještě a po Velikonocích si prohlédněte Vatikán v relativním klidu. Poradíme Vám, jak na to.

reklama

V minulém článku jsme vám nabídli pár tipů, jak být světákem v Římě a přitom nemít z hlavy encyklopedii. Pojmout všechny památky ve Vatikánu se nám také nepodaří a ani to není naší ambicí. Na světě ale existují “věci”, které má povinnost vidět každý smrtelník. Až uvidíte Pietu od Michelangela, pochopíte, že je to pravda. 

Vatikán je rozlohou nic moc. Jenže! Na 44 hektarech se nashromáždilo tolik neuvěřitelných památek a umění, že kdyby byl Bůh spravedlivý, rozmístil by památky z Vatikánu minimálně po půlce Evropy! Rouhat se nechceme, ale už jen bazilika svatého Petra je pěkný kousek! Přitom má tento městský stát pouze 572 občanů a jen 444 má trvalý pobyt. Věřících je o trochu více, počítá se s cca 1,166 miliardy římskokatolických a ortodoxních věřících po celém světě. 

foto: Bazilika svatého Petra


Na co se připravit? Cestujete-li v létě, nikdy nezapomeňte na patřičné oblečení!!! Turistů a hlavně turistek, kteří se do Vatikánu vydají v tílku bez ramínek, je přesně tolik, kolik se jich otočí zklamaných před branami města. Při vstupu do baziliky budete podrobeni prohlídce podobné té na letišti. Fotoaparát ano, nože ne! Fronty před sv. Petrem se nebojte, jde rychle a pohled dovnitř stojí za to. Je navíc zdarma. 

Bazilika sv. Petra byla až donedávna největším chrámem světa a svou velkolepostí dostane i bezvěrce. Vnitřní průměr kopule je přes 42 metrů, výška chrámu v kupoli je přes 136 metrů a délka chrámu je 211,5 metru. Na dlažbě baziliky nezapomeňte sledovat značky, které znázorňují velikosti těch dalších největších chrámů světa. A přesto o dost menších. Chrám pojme až 60 tisíc lidí, má 40 oltářů a zpovědnice v několika světových jazycích. 

foto: bronzový baldachýn od Berniniho, výška 29 metrů
 

V bazilice najdete jedno z nejdokonalejších uměleckých děl na světě. Giorgio Vasari (1550) napsal, že Michelangelova Pietà je “socha, v níž se zračí veškerá síla a moc umění..., neboť vnutit kameni, který byl původně bez jakéhokoli tvaru, takovou dokonalou podobu, jakou příroda dává jen s námahou živému masu, to je opravdu zázrak”. 

foto: Pieta od Michelangela


Pietu, kterou Michelangelo stvořil ve svých 23 letech z mramoru, chrání neprůstřelné sklo. V roce 1973 byla poničena šíleným poutníkem z Maďarska. Až Pietu uvidíte nefoťte ji mobilem, zastavte se a prostě si ji mlčky prohlédněte. Vše ostatní by, vzhledem k dokonalosti díla, bylo zneuctění. 


Sixtinská kaple: jste připraveni?

První zajímavostí je obdélníkový prostor s rozměry, který kopíruje jeruzalémský chrám a to  v souladu s papežovým názorem, že rozpor mezi křesťanským a židovským náboženstvím neexistuje. První je pokračováním druhého. Byla slavnostně otevřena 18. srpna roku 1483. Michelangelo Buonarroti přijal zakázku na výzdobu Sixtinské kaple poměrně neochotně. Sám sebe považoval spíše za sochaře než za malíře. Bylo to roku 1508 a rozhodl se vyměnit stávající jednoduchou výzdobu v podobě hvězdného nebe za fresku, ve které by vylíčil Boží stvoření a Pád člověka. Strop je rozdělen na devět částí, ve kterých jsou vyobrazeny hlavní výjevy z knihy Genesis. Čtyři nejdůležitější části jsou řazené chronologicky: Oddělení světla a tmy, Stvoření Adama, Prvotní hřích a vyhnání z ráje a Potopa. Pouhé 4 roky trvalo Michelangelovi nakreslit všech 300 postav a strop byl odhalen v den Všech svatých roku 1512. 

Chcete-li zaperlit před vaším publikem, povšimněte si detailu uprostřed fresky: Stvoření Adama je zachyceno přesně v momentě, kdy se prst Stvořitele dotkne prstu Adamova, a vdechne mu tak duši. Sixtinskou kapli si můžete prohlédnout virtuálně zde. Pozor: V neděli je kaple zavřená!

Vatikán je malý městský stát, ve kterém byste mohli strávit dny, měsíce i roky a donekonečna hltat všechnu tu nádheru. Je vhodným kulturním doplňkem při návštěvě Říma a rozhodně ho nesmíte minout. Mezi další zajímavosti patří vlastní pošta, armáda a mnoho a mnoho dalšího. Vás ale stejně zajímá, kde že je ona sauna, o které psala všechna média při volbě papeže, nemáme pravdu?:-) Je přesně zde.

Zdroj: Umění od počátku do současnosti, S. Farthing
redakce / 27.03.2013
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár





petr 27.03.2013
závěr dost sedí :-) ale zajímavý! virtuální prohlídka kaple rulez!!!
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag