reklama
cz / EN / esp

Indonéské ostrovy Gili - božský ráj to na pohled…

Tyto tropické ostrovy nabízejí mnoho. I možnost se legálně uvést do stavu "beztíže" pomocí halucinogenních houbiček... :)

fotogalerie
reklama

Gili ostrovy skýtají odpočinek vskutku ideální - kromě pláží s jemným světlým pískem lze v průhledné mořské vodě pozorovat již několik metrů od břehu korály a pestrobarevné ryby. Tyto ostrůvky jsou prťavé, přestože tu taky žijí domorodci - mimochodem velmi milí a pohostinní. Všechny tři Gili nabízejí menší pláže a zajímavé potápěčské lokality.

 

Ostrovy Gili (Gili Trawangan, Gili Meno a Gili Air), které ještě návštěvníkům před dvaceti lety připadaly jako nezkažený ráj, se nacházejí blízko severozápadního pobřeží ostrova Lombok v Indonésii. V posledních letech se zde rychle rozvíjí výstavba turistických zařízení, aby se ostrovy mohly vyrovnat s rostoucími počty návštěvníků. Každý z těchto ostrovů má svůj vlastní charakter, ale všechny jsou nádherné, s překrásnými plážemi s bílým pískem, omývanými teplou, zářivě modrou až tyrkysovou vodou.

foto: krásné pláže, bílý písek, co víc si přát...
autor: Gabriela Uhlířová
 

Cesta na zapadlé ostrůvky vede většinou přes baliský přístav Padangbai na Lombok, což trvá čtyři hodiny, nebo letecky přes hlavní město Lomboku – Mataram, který leží asi 30 kilometrů na sever od zapadlé vesničky Bangsal. Odtud vyjíždějí přibližně každé dvě až tři hodiny bárky k těmto třem malým korálovým ostrůvkům.

 

Na cestu vyrážíme z právě zmíněné přístavní vesničky. Jelikož je turista místními rozpoznán okamžitě, v uších vám ještě dlouhou dobu po odjezdu z Indonésie zní „vyřvávání“ místních: „Transport, transport, transport!“. Chtějí vás lapit a odvést kamkoli. V malém městečku, ze kterého se dostanete na všechny tři ostrovy za 15 000 Rp (30 Kč), se na vás okamžitě přilepí prodavači různých tretek, sladkostí, masek či sarongů, kteří jsou na tomto místě vskutku neodbytní, dá se říct až agresivní. Doprava i ubytování, vše je na tomto místě v rukou překupníků a ceny jsou přemrštěné. Musíte se obrnit a vyčkat minimálně poloviční ceny, než vám nabídnou na začátku, tato cena je pak službě adekvátní. Snažili jsme se nepodlehnout a odolat, dokonce jsme předstírali, že je nám jedno, zda na rajské ostrovy dorazíme dnes či zítra. Vyžadovalo to opravdu pevné nervy. Po dlouhém vyjednávání o ceně „trajektu“ na ostrov Gili Air, který je nejblíže pevnině a má nejvyšší počet obyvatel ze všech tří ostrovů (dosahuje tisícovky jedinců), jsme se konečně dostali na požadovanou sumu.

 

Adrenalin na lodičce

Z přístavu se vyplouvá na dřevěné bárce, která by jistě snesla několik oprav. Do jásotu turistům moc není.  Ale co, umí na rozdíl od místních plavat, takže pokud by se loď převrátila, mají šanci doplavat na nedaleký ostrov. Na lodi se vejde kolem třiceti pasažérů, z čehož jsou dva námořníci, kteří vypadají, že do zletilosti mají ještě hodně daleko. Přicházejí ještě poslední obchodníci, aby doplnili zásoby obrovských plastových PET lahví na benzín, banánů a zeleniny. Konečně loď vyplouvá…
 


foto: idylka na lodi? :)
autor: Gabriela Uhlířová
 

Po dvaceti minutách cesty ve vratké loďce, vystoupíte a ocitnete se hluboko v minulosti, mimo civilizaci. Na ostrově dlouhém v každém směru kolem 1,5 kilometru, nejezdí žádná auta a nevede tu žádná silnice. Gili Air lze zařadit někam doprostřed mezi živý a společensky pulzující Gili Trawangan a neobyčejně klidný Gili Meno. Po hlavní písčité cestě, která běží kolem celého ostrova, přejíždějí pouze koňské povozy a místo hotelových komplexů najdete u moře jen pár přízemních chatek a bungalovů. Bohužel, nebo naštěstí, se na ostrově nenachází bankomat ani směnárna, proto si před cestou peníze vyměňte třeba v Mataramu. Domorodci se živí sušením ryb a pěstováním kokosové palmy (kopry). Automobily a motorová doprava jsou dle místních předpisů zakázány, upřednostňována je cyklistika nebo „dvoukolky“ tažené poníky, které se nazývají „cidomo“. Pouze malá část silnice na ostrově Gili Air je zpevněná, takže se připravte na jízdu pískem.
 


foto: místní povoz alias "cidomo"
autor: Gabrilea Uhlířová
 

Atrakce všeho druhu

Cizinci se sem jezdí hlavně potápět, málokdo ví, že se tu dá i skvěle běhat. Ostrůvek můžete oběhnout dokola, v poklidném tempu, abyste si celou trasu patřičně vychutnali. Naplánujte si to tak, abyste vyběhli pozdě odpoledne a končili na plážích na západě. Zatímco se budete vydýchávat, budete svědky nádherného západu slunce.

 

V malém resortu čítajícím osm malých, jednoduše zařízených bambusových bungalovů, je panem domácím mladý svalnatý domorodec menšího vzrůstu s delšími černými vlasy. Jmenuje se Awenk, ale turisté ho přezdívají - podle jeho vzezření - hbitý Tarzan. Každý podvečer oběhl ostrov za 30 minut. Pro představu - turistům procházka v klidném tempu zabere necelé dvě a půl hodiny.
 

foto: západ slunce
autor: Gabriela Uhlířová
 

Největší atrakcí na Trawanganu nejsou kupodivu nádherné pláže, ani levné čerstvé mořské delikatesy. Lidi sem přitahují korálové útesy, které ostrov obkličují ze všech stran. Nepotřebujete tu žádné zvláštní potápěčské vybavení ani zkušenosti. U správce bungalovů nebo stánku na pobřeží si prostě půjčíte šnorchl, brýle a ploutve a jdete do vody. Jestliže si chcete vyjet dále lodí za šnorchlováním, vezmou vás na lodi spolu s potápěči a výlet vás přijde zhruba na 10 USD. Největší atrakcí těchto vod jsou ryby – bělo a černocípí útesoví žraloci, mořské želvy, sépie, murény, humři, rejnoci, pyskouni a papouščí ryby. Na všech ostrovech najdete potápěčské základny. Jste-li kvalifikovaný potápěč, očekávejte, že zaplatíte zhruba 30 USD za jeden ponor a za každý další 25 USD. V nabídce Scuba Review (opakovací kurz) a kurzy potápění PADI.  Kdo nepatří mezi zdatné potápěče, nemusí se obávat v těchto průzračných vodách šnorchlovat. Stojí to za to i jen pár metrů od břehu…

 

Legální houbičky

Dalším přivýdělkem - na největším Gili ostrově Trawangan - jsou houbičky. Halucinogenní lysohlávky, které rostou na nedalekém Lomboku, daly malému ostrovu novou tvář. Ostrov je již dlouhou dobu pověstný svými večírky, které trvají do časných ranních hodin. S prodejem halucinogenních houbiček se zde můžete setkat na každém kroku. Vývěsky před restauracemi a místními jídelnami zvanými warungy lákají na různé pokrmy s příměsí houbiček – oblíbená je vaječná omeleta či smažená rýže. Zvou vás na jídlo i cestu „na měsíc“, což v přeneseném významu znamená výlet spojený s halucinacemi do světa fantazie a snů. Místní se stávají průvodci v tomto světě…
 


foto: magic mushroom

Na ostrově se nejedná o žádné ilegální obchodování. Na každém kroku můžete číst provokativní nápisy a cedule. „Máme výborné čerstvé houbičky!“ nebo „Nebojte se. Garantujeme bezpečný let!“ Houbičky jsou tady nabízeny veřejně.

 

Na západní straně ostrova je větší klid, flora je tu bohatá na obrovské katusy, ixory, eukalypty a palmy, které v období sucha přežijí snad všude, na mělčině narazíte na bujný porost mořských řas, čas od času spatříte ještěrku.

foto: v mělké vodě se dají dobře lovit ryby
autor: Gabriela Uhlířová 


Pidi ostrov

Ostrov Gili Meno měří jen dva kilometry na délku a kilometr na šířku. Se svými 350 stálými obyvateli je bezesporu nejklidnější ze všech tří ostrovů. Procházka po ostrově vám zabere dvě hodiny. Ostrov má uprostřed jezero se slanou vodou, které se podobá bahnitému rybníku, a v jeho okolí najdete vše potřebné pro výrobu soli. Ptačí park Gili Meno Bird Park je umístěn uprostřed ostrova a může se pochlubit množstvím ptačích druhů, včetně zoborožců, papoušků, kakadu, pelikánů, plameňáků a ibisů. Můžete tu krmit i ochočené klokany a jeleny.

foto: ostrov Gili Meno
 

Pestrá nabídka pokrmů i ubytování

Tradiční ubytování je v bambusových či doškových bungalovech a jejich zařízení je jednoduché, i když všude jsou sítě proti moskytům, veranda a betonová koupelna s tureckým záchodem a mandi. Na ostrovech se ovšem nachází mnoho nových větších betonových bungalovů s taškovými střechami, které poskytují pohodlí, mají ventilátory a koupelnu (západního stylu).

 

Kuchyně je na ostrovech pestrá. V restauracích si můžete vybrat z velkého množství výborně připravených ryb či mořských plodů a samozřejmě rýže a nudle. Každý den připravované mnoha způsoby. Nejlevnější jídlo je asi nasi goreng (smažená rýže) nebo mie goreng (smažené rýžové nudle), doplněné vajíčkem a zeleninou, stojí na naše peníze necelých 25 korun. Doporučuji gado gado, úžasnou směs dušené zeleniny s arašídovou omáčkou. Specialitou jsou plody moře a mnoho podniků má suroviny vystaveny na ledě před vchodem. Palačinky či vafle s banánem a ananasem máte většinou v ceně ubytování.
 

foto: po vydatném jídle můžete jen tak odpočívat s výhledem na moře
autor: Gabriela Uhlířová
 

Večer máte možnost zahlédnout u břehů ostrova bludičky putující po mořské hladině. To se vesničané vypravili na sběr mořského špenátu a krevet. Přes rameno nesou dlouhou bambusovou tyč - na jednom konci se jim houpe lampa či lucerna, na druhém bambusový košík na úlovek, který večer snědí buď místní, nebo turisté.

 

Jak se tam dostat  / Letecky / Z Prahy do Denpassaru s Korean Air (přestup v Soulu), na Lombok s Garuda Indonesia.

Informace / Lodě na ostrovy/ Veřejné lodě vyplouvají z přístavu Bangsal během celého dne hned, jak se naplní (7.30 – 16.30). Cesta trvá 20 – 45 minut.

 

Kde se ubytovat / Glili Air – Coconuts Cottages, www.coconuts-giliair.com. Jedná se o prostorné bungalovy v úžasné zahradě kousek od pobřeží. Bungalovy jsou dobře udržované a v několika kategoriích. Pokoje od 10 USD za noc.

Gili Trawangan, Vila Almarik (www.almarik.com). Hotel v tiché části SV části ostrova nabízí nejlepší pokoje na ostrově. Je situován v půvabné zahradě a pokoje jsou klimatizované, mají teplou vodu a stylové zařízení. Cena 35 – 100 USD.

 

Kde se najíst / Gili Trawangan / Café Wayan and Bakery. Pobočka ubudského oblíbeného podniku. Stojí za to – dostanete zde chléb, croissanty, skořicové rohlíky a další kalorické, ale božské pečivo.

Vila Ombak / Jedná se o nejluxusnější restauraci na ostrově. Některé stoly jsou na terase kousek od pláže a další v patře v hlavní budově. V nabídce najdete asijské a západní pokrmy a také množství pokrmů.

 

Potápění (www.manta-dive.com). V tomto centru pracují místní potápěčští průvodci, kteří jsou proslulí svými bohatými zkušenostmi a znalostmi místních podmínek Nabízejí ponory pro zkušené potápěče a kurzy až do úrovně IDC (cena 30 – 45 USD za dva ponory).

 

Informace / Čas k jídlu tu není přesně vymezen, většina lidí se prostě nějak nají přes den, naše obědy v pravé poledne se tu nepěstují. Pokud strávníci usednou ke společnému jídlu, činí tak většinou večer.

Naďa Ghani / 13.03.2013
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
Davie 07.05.2016
I think it is very nice place. I've visited Bali this winter. Once at evening I called the guys from EasyGili Com. In the morning they transfered us to Gili from hotel. The way tooks two hours at least. Gili is better place then Bali. There are awesome beaches, cheap bungalows and pretty cool diving.
DSM DIVE Gili Trawangan 24.01.2016
At dsm dive gili trawangan you will be able to scuba diving the gili's and also discover lombok diving with sekotong.
gili trawangan scuba diving 24.01.2016
web adress @ www.dsmlombok.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag