reklama
cz / EN / esp

Vietnam: exotika za rozumnou cenu

Co se vám vybaví, když se řekne Vietnam?

reklama

Co se vám vybaví, když se řekne Vietnam? Tržiště, stánky, popřípadě Saigon… I proto mnohé z vás překvapí, že se v této specifické zemi dá strávit nadstandardní dovolená. Nechybí zde moře s exotickým pobřežím, historické ani kulturní památky a už vůbec ne vyhlášená kuchyně!
 

Vietnam je krásná tropická země s teplým a vlhkým klimatem. Jedná se o jednu z nejbezpečnějších a nejromantičtějších zemí jihovýchodní Asie, která rozhodně stojí za návštěvu. Vietnamské památky jsou mimořádně působivé díky rozvinuté civilizaci, po níž se dochovaly chrámy a tradice, za poznání stojí i příroda, která Vietnamu nadělila fantastické hory, úchvatné pobřežní oblasti a velkolepým dojmem působící krajinu. Jde o okouzlující zemi, kterou od jednoho konce k druhému pokrývá mozaika smaragdově zelených rýžových polí neúnavně obdělávaných rolníky v typických kloboucích.

foto: příroda tu vytváří zajimavé scenérie, autor: Gabriela Uhlířová
 

Možnosti, jak do Vietnamu vyrazit, jsou v zásadě dvě. Buď na blind po vlastní ose, kdy se ovšem stanete snadným terčem „naháněčů", nebo s cestovní kanceláří, která se přímo na toto místo specializuje.
 

Zapomeňte na předsudky, obě varianty nakonec poskytnou turistovi příjemně strávené chvíle v zemi, kde by to nečekal. Lákadel je totiž několik. Co takhle poznat opravdové hemžení lidí ve velkoměstech Hanoj či Saigon, kde se mísí touha být moderní s pozůstatky dávné minulosti a tradic s ní spojených? Anebo vnitrozemí a pozorování rolníků obdělávajících rýžová pole s typickými klobouky na hlavách. Právě cesta za poznáním místní kultury může být nevšedním zážitkem.

foto: rýžová pole všude kam se podíváš
 

Vietnam se svým pobřežím, jehož celková délka přesahuje tři a půl tisíce kilometrů, rozhodně není nováčkem, co se týká využití fantastických pláží. Zatímco podél jižních úseků vietnamského pobřeží jsou roztroušené idylické tropické ostrůvky, severní úseky lemují tropickou vegetací pokryté hory, jež skýtají ideální podmínky pro plážové povaleče i pro vyznavače adrenalinových sportů – od šnorchlování a surfování, až po vodácké výpravy nebo potápění. Za zmínku stojí například Nha Trang neboli vietnamské Středomoří nabízí ideální podmínky pro „polehávací“ dovolenou. Můžete si vychutnat odpolední drink v plovoucím baru na palubě lodi Mama Linhy, asijské legendy, jejíž čluny kotví u pobřeží nedaleko města.
 

foto: typická rušná ulice v Saigonu
 

Souboj kontrastů – klid vesniček versus ruch Saigonu

 

Naopak města jako Hanoj a Saigon skýtají dobrodružství těm, kteří rádi prozkoumávají jinou kulturu. Saigon si v ničem nezadá s metropolemi na západě, Hanoj zaujme svou historií, ale i odkazem diktátora Ho Či Minha. Pokud hledáte i přírodní krásy, zkuste např. Dračí zátoku známou pod názvem Ha Long. Můžete podniknout pěší túru napříč džunglí pokrývající ostrov Cat Ba, v níž se skrývají celé zapomenuté světy, nebo si zajeďte odpočinout na pláž Cua Dai u letoviska Hoi An, která se může stát záminkou k tomu, abyste se ve Vietnamu zdrželi o několik dnů déle.

Síť národních parků skýtá ideální podmínky pro pěší Pekingy napříč džunglí, na pozorování lidoopů či projížďky na slonech jistě nikdy nezapomenete. Jedno velké dobrodružství představuje i výlet do hor na severozápadě země.

foto: romantických pohledů si užijete až až, autor: Gabriela Uhlířová
 

Místní speciality

Ve Vietnamu můžete ochutnat to nejlepší z místní kuchyně v rámci gastronomického turné. Zdejší pokrmy jsou skutečně božské a v jejich rozmanitosti se odráží pestrost lokalit, z nichž pocházejí. Vynikající jsou díky nekonečnému pobřeží zejména mořské speciality a spousta delikates se zde najde i pro vegetariány. Kvalita jídla je na vysoké úrovni nejen v nejlepších hotelech, ale i v malé hospůdce na okraji města. Jídlo je nejen chutné, ale i laciné. Takže podél pobřeží vítězí mořské plody na vietnamský způsob a ve vnitrozemí třeba vegetariánské kulinářské kousky. A úplně všude seženete nudlovou polévku Pho, bez níž by Vietnamci snad ani nemohli začít během dne fungovat.

foto: co třeba langustu?, autor: Gabriela Uhlířová
 

Unikátní památky dýchají historií

 

Četné architektonické skvosty Vietnamu jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Je to slavné a půvabné město Hoi An, císařská pevnost Thang Long v Hanoji z 11. století postavená v deltě Rudé řeky. Na seznamu je i zmíněná zátoka Ha Long Bay s vápencovými skalními ostrovy zvanými mogoty, které nemají na světě obdobu. Jsou porostlé tropickou vegetací a pro svou nedostupnost jsou přírodními rezervacemi mnoha druhů rostlin a zvířat. Do skupinky „VIP míst“ patří také císařské město Hue ve středním Vietnamu, nebo svatyně My Son v centru starodávného království Čampa.

V současnosti je ve Vietnamu 14 národních přírodních parků, mezi něž patří unikátní park Phong Nha – Ke Bang. Jedná se o nejstarší krasovou oblast v Asii s úctyhodným stářím 400 miliónů let.

Když se přihlédne k množství objektů či přírodních úkazů, které potěší oči turistů lačných po poznání, vyjde z netypické destinace mix velmi sympaticky strávené dovolené, která přímo v místě navíc nezasáhne hluboko do vaší peněženky…

foto: Chrámy mystického města My Son, autor: Gabriela Uhlířová


Češi versus Vietnam

Vietnamci jsou dlouhodobými obyvateli a podnikateli v České republice, a jelikož se často po letech vracejí domů, asi nikoho nepřekvapí, že se jich odhadem hned čtvrt milionu domluví česky. Údiv ovšem může vyloudit kvalitní vietnamské pivo, které se Asiaté naučili vařit právě u nás. „Ochutnat se dá přímo na ulici, ale i v restauracích v Hanoji a Saigonu. A navíc, na mnoha místech najdete i Plzeňský prazdroj,“ říká majitelka cestovní kanceláře TourViet Nga Tran Thi, která pořádá mimo klasických či poznávacích zájezdů, a dovolené spojené s golfem, i pivní cesty do rodné země.


foto: Chrámy mystického města My Son, autor: Gabriela Uhlířová

Naďa Ghani / 26.02.2013
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
Pepek 09.03.2013
bohuzel slecna gabriela trosku mate, fotky maj spatne popisky apod (my son son lezi v dzungli, nevim co na ty fotce dela mesto a opraveny chram). vietnam je krasny misto, ale upozornuju, ze dost vycerpavajici dovolena. predstavte si navstevu trznice, vynasobte tisicem a mate pravy vietnam :) ale exotika to kazdopadne je :))
Klara D. 26.02.2013
Krásný článek, jdu hledat letenky.-)))
Klara D. 26.02.2013
Krásný článek, jdu hledat letenky.-)))
boro 27.02.2013
souhlas, taky bych rád jel, nějaký tip?
Peter 07.11.2016
Ahoj můj tip je se podívat na http://www.exotickapriroda.cz/ . Rozhodné tam najdeš co hledáš. Já jsem s nimi byl v Thajsku a super. všechno bylo do detailů zařízený.
Karel 18.01.2017
Tip na letenky nebo na místa, které by se daly navštívit?:) Na letenky skyscanner nebo levneletenky, je to forum a často se objeví něco zajimavého.
Pokud místa - zkus se podívat tady http://www.nicemagazine.cz/rubriky/cestomanie-luxusni-plaze/kam-se-vypravit-ve-vietnamu--to-proste-musite-zazit
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag