reklama
cz / EN / esp

V Praze skončil festival Mezipatra

Vyhrálo drama o ženě, která se stala mužem. Podívejte se na ukázku.

reklama

Cenu pro nejlepší celovečerní film získalo drama Navždy pannou (Vergine giurata). Filmový debut italské režisérky Laury Bispuri o albánské ženě, která se podle zvykového práva stane mužem a vzdá se fyzické lásky, zaujal porotu tím, že „nabízí neobvyklý a přitom komplexní pohled na transgenderovou zkušenost a sexualitu, na sebeuvědomění si vlastní osobnosti, na nutný únik před společenským tlakem silně patriarchální společnosti, na odvahu žít svůj život.“ 

„Působivost filmu je zvýrazněna výkonem hlavní představitelky Alby Rohrwacher, jejíž postava zůstává zranitelná, přitom silná a uvěřitelná – je osvěžující setkat se s postavou, která divákům nadbytečně nevysvětluje, co cítí a co prožívá. Je třeba také ocenit kameru  a atmosféru celého snímku, která výborně souzní s tichým  a subtilním příběhem,“ shodla se porota v mezinárodním složení. Zasedla v ní německá queer badatelka a lektorka Skadi Loist, česká spisovatelka a scénáristka Petra Soukupová a filmový publicista a moderátor Radia 1 Saša Michailidis.

 

Zvláštní uznání od hlavní poroty získal snímek Nathana Nicholovitche Kam padá stín (De lombre il y a). Nekompromisní drama o francouzské trans* prostitutce Mirindě, která se protlouká v neútěšném prostředí kambodžského hlavního města Phnompenhu, označila porota za „intenzivní a hluboko pod kůži se zarývající zážitek. I v tomto filmu zasluhuje velkou pozornost a uznání hlavní postava, která prochází velkým vnitřním vývojem a její výjimečný herecký představitel David DIngéo.“ Ten byl také jedním z hostů letošních Mezipater.

 

Pokračování v Brně a v regionech

 

Ode dneška bude festival pokračovat v Brně, kde potrvá do 18. listopadu; slavnostní zahájení s promítáním 54: The Directors Cut začíná ve 20 hodin v kině Scala. Kromě filmů tamní diváky čeká také trojice večírků, doprovodný program doplní ještě speed dating, divadelní představení a netradiční prohlídka města. Na slavnostním zakončení se pak vyhlásí vítěz divácké ceny.

 

Po skončení Mezipater budou následovat ještě regionální festivalové ozvěny. V Olomouci se budou konat už podeváté od 18. do 22. listopadu, v Liberci letos poprvé, a to od 27. do 29. listopadu.

Kompletní informace najdete na www.mezipatra.cz.

redakce, foto Mezipatra / 12.11.2015
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag