reklama
cz / EN / esp

Dědictví je pro homosexuální páry velký problém

Pokud žijete v dlouhodobém homosexuálním vztahu, je velmi důležité promyslet si, co chcete, aby se stalo v případě, kdy jeden z partnerů neočekávaně zemře.

reklama

Samozřejmě, že se všichni rádi tváříme, že jsme nesmrtelní, ale smutnou pravdou zůstává, že lidé umírají – a pokud nemají žádný plán nebo o takové možnosti vůbec nepřemýšlejí, výsledky mohou být pro osiřelého partnera katastrofální a to jak po finanční tak po emocionální stránce. Problémy jsou pak o to větší, pokud žijete v homosexuálním vztahu.

 

Právní situace se velmi změnila v lednu loňského roku, kdy nabyl účinnosti nový občanský zákoník a otevřel mnoho nových možností umožňujících předejít některým katastrofickým scénářům – avšak tyto nástroje mohou být účinné, pouze pokud jsou realizovány před tím, než se cokoli stane.

 

Výsledek velmi závisí na tom, zda žijete v registrovaném partnerství nebo ne.

 

Pojďme nejprve rozebrat situaci těch z Vás, kteří žijete v neregistrovaném partnerství. Pro Vás jde o velmi závažnou situaci a plánování bude nezbytné. Nezáleží na tom, jak dlouho spolu žijete nebo jak vážný je Váš vztah, nezáleží na tom, zda společně koupíte dům nebo zda se dělíte o náklady na provoz domácnosti a dohromady splácíte hypotéku. Jestliže jeden z Vás zemře, přeživší partner nemůže ve většině případů očekávat prakticky nic. V některých případech bude moci osiřelý partner požadovat část majetku, na kterou má nárok, ale jedná se o složitý proces, jehož výsledek není zaručen. Nejlepší výsledek, který můžete očekávat, bude podíl z majetku – rozdělený rovnoměrně mezi Vámi a dědici Vašeho zemřelého partnera.

 

Pokud Vám na Vašem partnerovi záleží natolik, že byste si přáli jiný výsledek, existuje mnoho způsobů řešení, které můžete zvolit. Můžete sepsat poslední vůli, ale opět, Váš partner obdrží v nejlepším případě pouze část Vašeho majetku, nikdy všechen! Jiným novým nástrojem je svěřenský fond. Umožní Vám vybrat majetek, který je pro Vás důležitý, Váš dům, Vaše šperky, obrazy, starožitnosti... atd. a zajistit, aby všechen tento vybraný majetek přešel na Vašeho partnera. Samozřejmě také můžete přemýšlet, co chcete, aby se stalo s Vašimi penězi v případě, kdybyste zemřeli oba dva.

Svěřenské fondy Vám umožňují učinit s majetkem skoro vše, co si budete přát a je snadné je přizpůsobit pokud se Vaše situace později změní.

 

Dalším možným řešením je samozřejmě vstup do registrovaného partnerství. Tento krok však pro Vás nemusí být z mnoha důvodů něco, co chcete nebo jste připraveni udělat.

 

Pokud ale žijete v registrovaném partnerství, situace je mnohem jasnější. V případě úmrtí jednoho z partnerů se přeživší partner dělí o majetek rovnoměrně s dětmi. Takže pokud nemá potomky ani jeden z partnerů, je vše v pořádku. Pokud však některý z Vás potomky má, měli byste si jeden s druhým upřímně promluvit a vyjasnit si, co chcete, aby se v případě úmrtí některého z Vás dále stalo. V České republice existuje institut neopomenutelných dědiců, což znamená, že je velmi obtížné některé lidi prostě vyškrtnout ze závěti. Ve výsledku existuje vysoká pravděpodobnost, že přeživší partner skončí jako spolupodílník Vašeho domu a veškerého dalšího majetku zároveň s Vašimi dětmi. A znovu, měli byste též společně probrat, co chcete, aby nastalo v případě, že byste zemřeli oba zároveň.

 

Nezáleží na tom, v jakém postavení se momentálně nacházíte, v každém případě bude dobrý nápad, sednout si společně se svým partnerem a nad lahví vína probrat, co si každý z Vás doopravdy přeje. Potom jděte a navštivte právníka nebo experta na svěřenské fondy.

 

 

O autorovi: James Turnbull je výkonným ředitelem společnosti ​Svěřenské fondy a trusty s.r.o..Je zapsán jako advokát a právní zástupce u Nejvyššího soudu na Novém Zélandu a má více než 20 let praktických zkušeností v právním odvětví a ve finančnictví. james@trusty.cz

 

James Turnbull / 24.01.2015
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag