reklama
cz / EN / esp

Vítězem Mezipater je švédské drama "Něco se musí zlomit"

Ve středu 12. listopadu byly uděleny ceny filmového festivalu Mezipatra.Vítězný film ještě můžete vidět v Praze i v Brně.

reklama

Z deseti výjimečných snímků, které se na 15. ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra představily v Hlavní soutěži celovečerních filmů, vybrala mezinárodní porota ten nejlepší. Vítězem letošních Mezipater se stala nevšední švédská romance Něco se musí zlomit (Nånting måste gå sönder) režiséra Estera Martina Bergsmarka. Cenu ve formě křišťálové dýky od studia Dechem převzal dnes večer na závěrečném ceremoniálu v kině Lucerna scenárista a aktivista Eli Levén, podle jehož novely byl film natočen.


Hlavní cena Mezipater je tak vedle hlavní ceny Tiger Award na festivalu v Rotterdamu dalším velkým úspěchem Bergsmarkova filmu. Režiséra Mezipatra ocenila již předloni, když jeho filmu Hlemýžďky přiřkla Zvláštní uznání poroty. Snímek Něco se musí zlomit o androgynním chlapci, který sní o tom, že bude dívkou a potkává svůdného pankáče Andrease, můžou diváci vidět ještě jednou. Projekce vítězného filmu začne ve čtvrtek ve 20.30 v kině Světozor.


 

Porota však udělila i Zvláštní uznání, ze kterého se těší brazilské romantické drama V jeho očích (Hoje Eu Quero Voltar Sozinho) režiséra Daniela Ribeira. „Udělujeme Zvláštní uznání filmu V jeho očích za poskytnutí nové cesty k vnímání lásky a naděje ve vztahu k tématu festivalu „Dokud nás smrt nerozdělí“,“ sdělila porota. Snímek, jenž získal Teddy Award na Berlinale, a který vysílá Brazílie do boje o Oscara, promítla Mezipatra i ve verzi s českou audiodeskripcí pro nevidomé. Více o snímku zde.

foto: snímek z filmu "V jeho očích"

Pražská část festivalu, jež začala 6. listopadu, přivítala tisíce diváků. Mnoho projekcí bylo zcela vyprodaných (Kluci a Guillaume, ke stolu! či Putinovy „Děti 404“), festival přivítal i hosty z celého světa. S Putinovými „Dětmi 404“ přijeli režiséři Askold Kurov a Pavel Loparev, s dramatem O holkách a koních režisérka Monika Treut. Mezipatra okořenily debaty i parties. Vedle projekcí pro veřejnost se uskutečnily školní projekce filmů na téma šikana a prevence HIV. Po filmu následovala diskuze s odborníky. Projekcí se zúčastnilo 400 dětí a měly nadšený ohlas.

 

15. ročním Mezipater se nyní přesouvá do Brna, kde proběhne do 15. do 22. listopadu. Vítězný film Mezipater Něco se musí zlomit uvidíte v Brně ve středu 19. listopadu v 18 hodin v kině Art. V jeho očích, oceněné Zvláštním uznáním, v Brně festival zahájí. Na projekci tedy vyrazte v sobotu 15. listopadu ve 20 hodin do kina Scala. Projekce nejen pro nevidomé potom začne 21. listopadu od 18 hodin v kině Art.

redakce ve spolupráci s festivalem Mezipatra / 12.11.2014
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag