reklama
cz / EN / esp

Dokumenty na festivalu Mezipatra

Filmový festival Mezipatra nabídne dokumentární sekci s názvem „O život“, kde najdete filmy o HIV, mladých bezdomovcích nebo ruské queer mládeži.

reklama

Festival Mezipatra, jejichž 15. ročník začne již 6. listopadu, do svého programu zařadil dokumentární sekci, letos s názvem „O život.“ Z široké nabídky filmů jsme pro vás vybrali dva:

 

Putinovy „Děti 404“ (Deti 404)

Když se dokument Putinovy „Děti 404“ (Deti 404) letos v dubnu poprvé promítal v Moskvě, diváci si neužili projekci na jeden zátah. Zátah na projekci totiž udělala skupina anti-gay aktivistů a nacionalistů ve společnosti několika policistů se samopaly. Ti promítání ve 40. minutě přerušili a požadovali ukončení akce s tím, že se jedná o „dětskou pornografii“ porušující nechvalně proslulý zákon zákazu propagace homosexuality. Diváky a filmaři pak nazvali „úchyláky“ a „západními agenty“. „I když pak projekci opustili, stejně v nás zůstávala pachuť. Pachuť, která film udělala ještě palčivějším a relevantnějším ve vztahu k zemi, která nechce slyšet hlasy LGBTQ dětí,“ sdělila Tanya Cooper, pracovnice organizace Human Rights Watch, která se projekce zúčastnila.

foto: z filmu Děti 404

Dokument Putinovy „Děti 404“ se totiž skládá z anonymních výpovědí 55 teenagerů, jež v rámci online projektu „Děti 404“ bojují proti vyhrocené, až smrtící homofobii v Rusku Vladimira Putina. „Ruská queer mládež se setkává s naprosto šokujícím ponížením a šikanou, často i ze strany nejbližších rodinných příslušníků. To vše uvidí diváci v brutálně autentickém dokumentu, kterému se na festivalu v Torontu aplaudovalo ve stoje,“ láká programová ředitelka Mezipater Lucia Kajánková. Projekci osobně uvedou režiséři Pavel Loparev a Askold Kurov.

 

Americký vagabund

 O své místo na slunci bojuje také americký teenagerský pár James a Tyler ve finsko-dánském dokumentu Americký vagabund (American Vagabond). Mladíci utekli od svých konzervativních, homofobních, maloměšťáckých rodin do San Francisca. Tam je však opařila tvrdá realita, život na ulici a žadonění o práci. „Jejich situace ostře kontrastuje s obrazem San Francisca jako prosluněného místa zaslíbeného gayům, jak nám nedávno ukazoval například úspěšný seriál televize HBO Looking – Hledání,“ přibližuje Kajánková s tím, že režisérka Susanne Helke natočila moderní příběh o lásce, které hvězdy nepřály, a zachytila i celospolečenský fenomén bezdomovectví mladých. Podle některých studií tvoří LGBTQ teenageři v amerických velkoměstech téměř polovinu mladistvých bez domova.

 

Více informací najdete na stránkách festivalu.

redakce ve spolupráci s festivalem Mezipatra / 31.10.2014
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag