reklama
cz / EN / esp

Filmový festival Mezipatra s podtitulem „Dokud nás smrt nerozdělí“

V listopadu se v Praze a v Brně uskuteční 15. ročník queer filmového festivalu. Jaká jsou jeho hlavní lákadla?

reklama

Ve čtvrtek 6. listopadu bude v Praze zahájen již 15. ročník filmového festivalu Mezipatra, letos s podtitulem „dokud nás smrt nerozdělí.“

 

Celkem se odehraje 73 představení v pěti sekcích, většina titulů bude uvedena v české premiéře. I letos programová nabídka obsahuje několik potenciálních oscarových vítězů. Prvním z nich je brazilské romantické drama o první lásce s názvem V jeho očích (Hoje Eu Quero Voltar Sozinho), které na Berlinale získalo Teddy Award.

 foto: z filmu "V jeho očích"

FRESH TIP: podívejte se na ukázku z filmu "V jeho očích"

 

Želízko v kategorii Nejlepší cizojazyčný film má v programu Mezipater i Švýcarsko. V dokumentu Kruh (Der Kreis) vzpomínají pamětníci Ernst Ostertag a Röbi Rapp na konec 50. let, kdy se kolem curyšské oázy svobody pro homosexuály začala utahovat smyčka policejního dohledu.


I další dokument v programu tematizuje represe státního aparátu, které živí otevřenou nenávist. Snímek Putinovy „Děti 404“ (Deti 404) je mrazivou, autentickou a nijak necenzurovanou sondou do života ruské queer mládeže, která musí čelit režimu Vladimira Putina a jeho zákonu o zákazu propagace homosexuality. „55 teenagerů virtuálně bojuje proti vyhrocené homofobii v dokumentu, který by mohl být sci-fi z temné budoucnosti, ale je spíš zprávou ze středověku, do kterého se Rusko vrátilo. Filmu se v Torontu tleskalo ve stoje,“ přibližuje programová ředitelka Lucia Kajánková.

 

Nejlepší film 15. Mezipater vybere mezinárodní tříčlenná porota ve složení Bill Guentzler (umělecký ředitel Mezinárodního filmového festivalu v Clevelandu), Peter Knegt (novinář Variety, Indiewire a filmař) a Pavla Jonssonová (vysokoškolská pedagožka specializující se na gender).

 

15. ročník Queer filmového festivalu Mezipatra se bude konat v Praze od 6. do 13. listopadu a v Brně od 15. do 22. listopadu.

redakce ve spolupráci s festivalem Mezipatra / 20.10.2014
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag