reklama
cz / EN / esp

Přijďte se podívat na Prague Friendly Tennis Open!

Zeptali jsme se ředitele turnaje Sandy Majora na detaily k turnaji, který se koná mezi 5. a 7. červencem. Ještě se můžete přihlásit!

reklama

Ke zdravému životnímu stylu patří i sport a ten se samozřejmě nevyhne ani queer scéně. Po již tradiční multisportovní akci pořádané Alcedem již 15 let – Pražské duhové jaro – se v Praze usídlila další sportovní LGBT akce a to tenisový turnaj Prague Friendly Tennis Open, letos již 5 ročník. Zeptali jsme se ředitele turnaje Sandyho Majora na podrobnosti o sportovní události, která probíhá tradičně začátkem prázdnin.

 

 

Sandy, první otázka je nasnadě, kdy a kde turnaj probíhá?

Prague Friendly Tennis Open 2013, jak se turnaj oficiálně nazývá, probíhá od 5.7 do 7.7 letos na 2 areálech a to na kurtech Cibulka a letos nově také na kurtech Panorama.

 

Hraje se na 2 kurtech. To je o turnaj takový zájem?

Díky masivnímu PR, který jsme realizovali v rámci příprav na ostatních turnajích okruhu GLTA, facebooku apod.,  se turnaj po spuštění registrace zaplnil během necelých 48 hodin. Protože se nám podařila drobná chyba v počtech limitů pro jednotlivé levely a přesáhli jsme tak kapacitu tradičních kurtů na Cibulce, nezbývalo nám než najít další kurty, abychom mohli hrát zápasy všech přihlášených. Kapacita turnaje je nakonec taková, že jsme pak limity nedávali.

 

Padly tady výrazy, které by bylo třeba našim čtenářům osvětlit – GLTA, level?

GLTA (Gay and Lesbian Tennis Alliance) je celosvětová asociace sdružující několik desítek turnajů pro LGBT komunitu. Je to taková obdoba profesionálních asociací, jako je mužská ATP nebo ženská WTA. Počátky se datují do raných devadesátých let, kdy se v Americe uspořádaly první otevřené gay tenisové turnaje. Pořadatelé se navzájem podporovali a po vzoru výše zmíněných asociací vytvořili GLTA, která primárně pomáhá s organizací zapojených turnajů, informovaností hráčů, sledováním výsledků a vydává svůj žebříček. V současné době sdružuje několik desítek turnajů na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy, kde se stejně tenis nehraje. Na webu GLTA je pak dokonalý přehled o jednotlivých turnajích, kalendáři, výsledcích jednotlivých hráčů.

Co se týče levelu, to je vlastně výkonnostní úroveň. GLTA rozlišuje 5 levelů, Open, A, B, C a D.

 

A jak se do takových levelů rozděluje? Třeba já, kdybych se chtěl na nějaký turnaj přihlásit, tak nebudu vědět do jaké úrovně.

Když se přihlásíš poprvé, můžeš se zapsat do jakékoli kategorie, to záleží na vlastní soudnosti. Když se ambiciózní začátečník přihlásí do Openu, de facto pár minut dělá jen podavače míčků svému soupeři. Pokud se nejedná o začátečníka (D level), tak je samozřejmě nejjednodušší se zeptat organizátorů, kteří odhadnou adekvátní level. Pro již registrované hráče na okruhu je rozhodující pro stanovení kategorie počet získaných bodů na okruhu. Pokud je hráč ambicióznější, může se přihlásit do vyšší kategorie i v případě, že získané body tomu neodpovídají. Na druhou stranu platí pravidlo, které hráče po dosažení určitého limitního počtu bodů automaticky přeřadí do daného levelu.

foto: PFTO 2012

Pokud bych se chtěl přihlásit na turnaj, tak jak to mám provést?

Na webu GLTA  si hráč vyhlédne turnaj, a pak se prostřednictvím webu zaregistruje jako hráč a přihlásí na turnaj. Když tápe, neví, tak jsou u každého turnaje uvedeny kontakty, takže může zavolat nebo napsat dotaz.

 

A to platí i pro pražský turnaj?

Samozřejmě, registrace probíhala výhradně přes tournament software. Na PFTO se již po dead-linu pro registraci, takže on-line registrace je blokovaná. V určitých případech se ještě se souhlasem ředitele turnaje přihlásit dá – ty případy jsou pro hráče v kategoriích, kde jsme předpokládali vyšší účast, ale přihlásilo se poměrně málo hráčů.

 

 A to jsou jaké kategorie?

Jedná se o level D. Po zpřísnění pravidel muselo mnoho hráčů postoupit do vyšší úrovně. A samozřejmě Open, protože to je vždy třešnička na dortu.

 

Kolik hráčů a z kolika zemí do Prahy přijede?

Nyní je přihlášeno 135 hráčů. Jsme jedním z mála turnajů, kde domácí hráči nejsou nejpočetnější – víc než Čechů se přihlásilo hráčů z Německa – věřím, že se pár začátečníků z českých zemí ještě najde. Kromě Němců (24 hráčů) a Čechů (22) přijedou Italové (16), Britové (12), Irové (9), celkově se přihlásili účastníci z 25 zemí. Kromě Evropanů budou zastoupeni Američané, Jihoafričané, Australané, Indonésané, ale i hráči ze Salvadoru, Nigérie nebo Mauritia.

 

Má pražský turnaj něco, čím se liší od turnajů v jiných zemích?

Praze zůstane exkluzivita prvního turnaje v bývalém východním bloku, i když přibyl nový turnaj v polských Katovicích. Další výjimečností je naše vyhlášená turnajová párty na parníku – pouze jednou se to pokusil okopírovat Curych. A určitě jsou zde i jiné věci, kvůli kterým se hráči opakovaně zúčastňují.

foto: PFTO 2012

Je to turnaj spíš pro zábavu, nebo se hraje opravdu naplno?

To záleží na hráčích. Obvykle ovšem panuje dobrá nálada, protože si většina hráčů přijela zahrát, pobavit se, vidět se starými známými a nové poznat. Já za sebe říkám, že turnaj není žádná křeč, i když hereckých výkonů hodných Oscara při zdolávání útrap křečí je snad pro pobavení ostatních také dost…

 

Zmínil jsi turnaj v Katovicích, nebojíte se konkurence?

Myslím si, že PFTO má již své jméno, hráčskou oblibu a své přednosti výše zmíněné, že jeho pozice je stabilní. Samozřejmě že usínat na vavřínech nebudeme – během turnaje, i po jeho skončení, věnujeme pozornost připomínkám hráčů tak, aby náš turnaj byl jednoduše nejlepší. O naší pozici svědčí fakt, že loňský turnaj byl GLTA vybrán do série Masters, kam se vybírá 5 turnajů z okruhu a je to taková odměna za dobrou práci organizátorů. Konkurenci vítáme a turnaj v Katovicích jsme tak trochu pomáhali rozjet i my, hlavně v Praze žijící rodák z Katovic Adam Ziembicki. Loni jsme se s několika hráči účastnili 3. ročníku katovického turnaje, který Poláci otevřeli pro zahraniční účastníky. Logicky jsme se dotazovali, proč není na okruhu GLTA. A oni na to proč ne. Takže nedávno spustili registraci a já jsem nadmíru spokojen, že se mi podařilo se jako první on-line přihlásit – kéž by mi to vydrželo až do předávání trofejí J Více informací o turnaji se může dozvědět na webu GLTA nebo přímo na http://cto.katowice.pl/cto/ nebo https://www.facebook.com/CTOKatowice .

 

Jak dlouho trvá takový turnaj připravit?

Příprava začíná ihned po skončení předchozího turnaje. Vyhodnocují se připomínky hráčů, vlastní náměty. Zpočátku je atmosféra samozřejmě volnější, s blížícím se termínem ale začíná houstnout. Musí se zpracovat harmonogram jednotlivých akcí, co je třeba zařídit, rozdělí se úkoly a sleduje průběh. Kdybych to zjednodušil, půl roku trvá volná diskuze. Po registraci hráčů, která je provedena tak 6 měsíců před samotným turnajem, začíná ta konkrétní část zařizování. A samozřejmě důležité je motto celého turnaje. Letošním je „Serving ace is HOT“, takže všechny akce musíme udělat HOT :)

 

Co všechno kromě samotného turnaje jste pro hráče připravili?

Kromě kvalitně obsazeného třídenního turnaje je samozřejmě myšleno i na doprovodné akce. Začíná se ve čtvrtek 4. července registrací v jedné osvědčené gay friendly restauraci. Na pátek jsme připravili otevřenou PFTO Karaoké Party ve Friends klubu, kam jsou všichni srdečně zvaní – a mohou si se mnou střihnout něco z Pomády – Andy zpívám pochopitelně já. V sobotu je to již zmíněná tradiční párty na parníku, ta je pouze pro účastníky turnaje. V neděli organizujeme prohlídku Prahy s průvodcem a odpoledne je to ceremoniál předávání trofejí.

 

Můžou se na zápasy přijít podívat i ti, kdo nehrají? Kam?

Kromě zmíněné karaoke party ve Friends se můžou zájemci přijít podívat na kurty a přijít fandit v mezích respektu k ostatním hráčům. Vzhledem k velikosti turnaje se hraje ve dvou areálech – na Cibulce a na Hliníku.

 foto: PFTO 2012

Mimochodem, je se na co dívat?

Samozřejmě, kromě skvělých hráčských výkonů se občas objeví i údery porušující zcela fyzikální zákony i logiku tenisu J. Nepochybně se objeví i sexy hráči krásy nesmírné, až bude oko přecházet. A zcela určitě uvidíte přehlídku více či méně zdařilých modelů.

 

O co se vlastně hraje?

Hraje se jednak o hezké vzpomínky u vítězů zhmotnělé do již tradičních křišťálových trofejí a také o body do žebříčku GLTA. Na konci roku, podobně jako je tomu u profesionálů z okruhů ATP a WTA, se pro 8 nejlepších hráčů z každého levelu pořádá turnaj mistrů. A tady musím zdůraznit, že mnohokrát s českou účastí.


Potřebujete jako organizátoři s něčím pomoci?

To je dobrá otázka. Vzhledem k tomu, že hrajeme ve 2 areálech, tak je každá pomocná ruka dobrá. Mottem letošního turnaje je „Serving ace is HOT“ a všechno, jak jsem již říkal, se podřizuje tomu, aby bylo hot. Pokud tohle čte nějaký pohledný, sportovně vypadající HOT kluk a má zájem pomoci, je mezi nás vítán. Kontakt nalezne na našich webovkách nebo samozřejmě na webu GLTA.

 

Děkuji za rozhovor a držím palce, ať se všechno podaří! 

 

redakce / 13.06.2013
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag