reklama
cz / EN / esp

Božská Marilyn Monroe na dosah ruky

Výstava v Jízdárně Pražského hradu vám přiblíží Marilyn Monroe jako módní ikonu

fotogalerie
reklama

Koncem května byla v Jízdárně Pražského hradu zahájena výstava s výstižným názvem Marilyn. I přes ztrátu části exponátů, vám výstava nabídne dostatečně výmluvný pohled na život této ikony 20. století. Nejen fotografie, záznamy z interview a z příprav natáčení jejích filmů, ale hlavně padesát kostýmů a večerních rób hollywoodské divy vám přiblíží, jak Marilyn Monroe žila. Sbírku šatů doplňuje třicet originálů bot značky Salvatore Ferragamo, které slavný módní návrhář stvořil přímo Marilyn Monroe na míru. Jedná se především o boty na vysokém podpatku, které Marilyn milovala.

foto: lodičky z dílny Salvatore Ferragama s kameny Swarovski

„Velikost vašich nohou mě informuje o vaší povaze,“ napsal Salvatore Ferragamo ve své autobiografii. Rozdělil jsem si ženy, které ke mně přicházejí do tří kategorií: Popelka, Venuše a aristokratka. (...) Venuše jako Marilyn je obvykle velice krásná, atraktivní a rafinovaná, ale pod svým třpytivým zevnějškem se často skrývá domácí puťka, která má ráda jednoduché věci. Protože tyto dvě vlastnosti jsou ve vzájemném rozporu, Venuše bývá často nepochopena. Obviňují ji z přílišné náklonnosti k luxusu a z lehkovážnosti.“  

Salvatore Ferragamo

 

Exhibici dotváří různá antická či renesanční díla. Srovnání s Botticelliho Venuší je opravdu výstižné.  Krásná postava Marilyn Monroe je tu dávána do kontextu s renesančními díly mistrů malířů a sochařů. Z těchto děl vycházel například i Andy Warhol, který Marilyn Monroe ztvárnil v ikonické sérii fotografií Diptych, kterou dokončil krátce po její smrti.

 foto: Andy Warhol - Diptych
 

Výstava je doplněna i o originály scénářů, najdete tu například takovou raritu jako script filmu Někdo to rád horké. A nejen to. Uvidíte i úryvky z jejího deníku, ze kterých vás trochu zamrazí. Marilyn si v nich zoufá, že je sama a že bude stále sama. Její tragická a nikdy neobjasněná smrt vás i po 51 letech zarmoutí, když si uvědomíte, jakým talentem a potenciálem Marilyn Monroe oplývala.

 

„Věděla jsem to, co jsem pochopila, když jsem ve třinácti letech šla poprvé po pláži v plavkách. Věděla jsem, že patřím divákům, světu, ne protože bych měla talent ani protože bych byla krásná, ale protože jsme nikdy ničemu ani nikomu jinému nepatřila. Diváci byli jediná rodina, jediný princ na bílém koni, jediný domov, o němž jsme kdy snila“.

Marilyn Monroe

foto: Marilyn Monroe

Výstava vznikla při výročí 50 let od její tragické smrti ve spolupráci s italským muzeem Salavatore Ferragama. V Jízdárně Pražského hradu je výstava umístěna do 20. září, můžete ji navštívit denně mezi 10 a 18 hodinou, základní vstupné činí 240 Kč. 

redakce / 03.06.2013
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag