reklama
cz / EN / esp

Mezipatra 2012: hlavní téma filmů moc, manipulace a šílenství

13. ročníku queer filmového festivalu bude zahájen 8. listopadu v Praze

reklama

V hlavním městě se diváci mohou těšit na to nejlepší z queer kinematografie od 8. do 14. listopadu, od 16. do 22. listopadu festival obsadí Brno. „Moc různých institucí, moc zkostnatělých sociálních struktur a moc médií určuje i manipuluje nás i naši společnost. Protest proti systému moci se táhne jako červená niť dějinami boje sexuálních menšin za jejich práva. Právě příslušníci sexuálních menšin byli v minulosti označováni jako nemocní a šílení,“ naznačuje dramaturgyně Lucia Kajánková.
 

 foto: z filmu Laurence Anyways
 

V letošním nabitém filmovém programu zaujme horečně očekáváný opus miláčka publika i kritiky a enfant terrible světového filmu Xaviera Dolana s názvem Laurence Anyways. Na předloňských Mezipatrech byly k vidění Dolanovy předchozí snímky Zabil jsem svou matku a Imaginární lásky, které obdržely čestné uznání poroty. „Třetí Dolanův film je vrcholná pocta lásce, 90. letům a herectví Melvilla Poupauda v hlavní roli muže, který je ženou. Laurence má sice tři hodiny, oči od něj ale odtrhnout nelze,“ láká Kajánková.
 


Kromě snímku Laurence Anyways letos zájemci uvidí další přibližně stovku špičkových děl s gay, lesbickou, trans a queer tematikou. Představí se i filmy, které bodovaly na festivalech v Cannes či Torontu. Vybrané snímky budou navíc bojovat o tři ceny, které uděluje mezinárodní porota i samotní diváci. „Těch na Mezipatra zavítá každoročně přibližně deset tisíc. Od prvního ročníku jsme přivítali bezmála sto tisíc lidí. Specifikem Mezipater je, že na festival chodí smíšené publikum, nejen ti, kteří se považují za homosexuální,“ dodává ředitel festivalu Rumpel s tím, že pojem queer v názvu festivalu symbolizuje právě tuto pestrost a osvobozuje od tradičního vnímání sexuálních a genderových identit.
 

Vstupné je jednotné - 100 Kč, promítací místa v Praze:

Kino Světozor /// Vodičkova 41, Praha 1 /// Tel. 224 946 824 
Kino Lucerna /// Vodičkova 36, Praha 1 /// Tel. 224 216 972 
Langhans Galerie / Vodičkova 37, Praha 1 /
Q Café / Opatovická 12, Praha 1 /
Bio Oko / Fr. Křížka, Praha 7 /
Palác Ilusion / Vinohradská 48, Praha 2 /
Hotel Fusion / Panská 9, Praha 1 /

 

a v Brně:

Multikulturní centrum Stadec /// Kounicova 20, Brno /// 
Kino Art /// Cihlářská 19, Brno /// Tel. 541 213 542 /// 
Kino Kryt (ISŠA) /// Křižíkova 15, Brno ///
HaDivadlo / Poštovská 8d, Brno / 
Café Paradigma / Marešova 8, Brno / 
Multikulturní prostor Kabinet Múz / Sukova 4, Brno /
Vzdělávací a kulturní centrum ŽM / třída Kpt. Jaroše 3 / Brno / redakce / 04.11.2012
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag