reklama
cz / EN / esp

FRESH FILM TIPS: TOP 5 LGBT snímků roku 2018

Nejen Bohemian Rhapsody, ale i Jim Parson, Lady Gaga nebo Kristen Stewart nás loni zaujali na filmovém plátně. Podívejte se na ukázky.

reklama

Film Bohemian Rhapsody se ke konci roku 2018 zapsal do historie kinematografie jako nejvýdělečnější životopisný snímek všech dob. Ale stříbrné plátno a televize nabídly další zajímavé filmy s queer tématikou. Vybrali jsme pro vás pět filmů, které by neměli uniknout vaši pozornosti.

Filmy s LGBT tématikou Já Simon, Call Me By Your Name sklidily vedle Bohemian Rhapsody největší chválu. Ale v roce 2018 vznikly i další filmy, které si určitě zaslouží chválu nejen od kritiků, ale též diváků. Následující pětka má potenciál vás oslovit.

 

Zrodila se hvězda

Režijní debut Bradley Coopera a herecký debut Mother Monster Lady Gaga se vedle Bohemian Rhapsody a disneyovky s Emily Blunt Marry Poppins se vrací, zapisuje coby nejúspěšnější hudební film roku. Zmodernizovaná verze klasiky s Barbrou Streisand a Krisem Kristofferssonem přináší romantiku, zábavu, úžasné písně a pamatuje také na LGBT komunitu. Kdo film viděl, ví, že postava Bradleyho Coopera, rockový zpěvák Jackson Maine potká Ally (Lady Gaga) v baru během večera patřícím travesti tanečníkům. Než přišlo do kin Bohemian Rhapsody měl svět o favoritovi na Oscara jasno. Přejme si, aby film získal sošku alespoň v kategorii Nejlepší píseň, protože Shallow je úchvatná. Zlatý globus je ale taky fajn :)

 


Miseducation of Cameron Post

Snímek s Chloë Grace Moretz v hlavní roli sleduje příběh mladé lesbičky, která je adoptivními rodiči poslána do „ozdravného“ centra, vedeného křesťany a zároveň sourozenci. Film jsem očekával s  nadšením. Neviděl jsem zatím žádný snímek, který by se věnoval „léčbě“ homosexuality. Nicméně po zhlédnutí přišlo mírné rozčarování. Film není špatný. Jen je třeba se na něj podívat znovu po čase, avšak ne jako divák, ale kritik, člověk, jehož znepokojují postupy některých amerických církví v neakceptaci homosexuality. Ne všichni herci také podávají uvěřitelné výkony jako Moretz, čímž se můžeme s postavami  sotva ztotožnit. Ale jak říkám, zkuste Převýchově Cameron Postové dát druhou šanci.

 


Boy Erased

„Bratříček“ Miseducation of Cameron Post má silnou pozici uspět. Příběh mladého Jareda se v mnohém od útrap Cameron neliší, přesto Boy Erased chytá plusové body po světě. Film herce Joela Edgertona vychází z životopisného románu Garrarda Conleyho, který před pár měsíci vyšel v české verzi - Vymazat Garrarda Conleyho. Hlavním představitelem se stal Lucas Hedges, jehož jste mohli vidět ve filmu Manchester By the Sea. Rodiče Jareda hrají Nicole Kidman a Russell Crowe. Ve snímku Boy Erased, který světově vstoupil do kin v listopadu a u nás bude promítán v březnu 2019, hraje také Troye Sivan. Australan přispěl na soundtrack dojemnou baladou Revelation. Revelation figuruje v úzkých nominacích na Oscara v kategorii Nejlepší píseň.

 

 

A Kid Like Jake

Televizní snímek s Jimem Parsonsem v hlavní roli pojednává o rodičovství a genderové identitě. Tříletý Jake je dítě, jemuž rodiče nijak nebrání v rozvoji sebe samého. Ve školce jsou tak děti i kamarádi zvyklé, že Jake nosí dívčí šaty a sukýnky. Problém však přichází v momentě, kdy rodiče chtějí Jakea zapsat do školy. Ve Spojených státech totiž není zrovna hodně škol, které by přijímaly děti s nevyhraněnou genderovou identitou. Celá situace se tak pro rodiče malého Jakea stává zcela vyčerpávající. Jim Parsons ve snímku dokazuje, že opravdu zvládá i serióznější role a nemusí být pořád jen Sheldon Cooper.

 


Lizzie

Deset let od prvního dílu upírské ságy Twilight nám herečka Kristen Stewart nabízí další romantický snímek s příchutí krve. Stewart hraje v dramatu Lizzie, natočeném podle skutečné události, irskou služebnou Bridget Sullivan sloužící rodině Bordenů. Zde se setkává s Lizzie, mladým děvčetem, které se chová nanejvýš podivně. Když do služeb rodiny vstoupí Bridget, Lizzie zajiskří pro služku oči plamenem vášně. Mezi ní a Bridget se vyvine vztah, který však pro mladou nevinnou služebnou může skončit masakrem. Podle historických záznamů Lizzie Bordenová roku 1892 chladnokrevně zavraždila svou macechu a otce. Ve filmu je však zavražděn také někdo jiný…

 

Pokud vás snímky zaujali, určitě se na ně nezapomeňte podívat. Nebo vás letos zaujal jiný film? Dejte nám vědět v komentářích.

Tomáš Masař, foto facebook.com, youtube.com / 11.01.2019
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár





reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag