reklama
cz / EN / esp

Britská Zkrocená hora a další tipy festivalu Mezipatra

Queer filmový festival je v plném proudu. Podívejte se na naše tipy.

reklama

Osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra byl zahájen 2. listopadu. V Praze pokračuje do 9. listopadu, pak se stěhuje do Brna (10. – 17. listopadu). Podívejte se na naše další tipy.

 

“Britská Zkrocená hora” a nový Bruce LaBruce

 

Mezinárodně úspěšný je i snímek Na konci světa (God´s Own Country) britského režiséra Francise Leeho, který je právem označován za jednu z filmových událostí roku. Netradiční lovestory ukazuje křehký vztah anglického farmáře s rumunským přistěhovalcem a objevování vlastní sexuality v prostředí nehostinného yorkshirského venkova. 

 

Oblíbenec a loňský porotce Mezipater, kanadský režisér Bruce LaBruce, letos představil svůj dlouho očekávaný snímek Misandrie (The Misandrists). I ten bude součástí hlavní soutěže. Odehrává se v odlehlém klášteře, kde skupina žen připravuje revoluci proti mužské populaci; v hlavních rolích diváci a divačky uvidí Susanne Sachsse, která loni navštívila Mezipatra spolu s uměleckým kolektivem CHEAP Kollektiv, umělkyni Vivu Ruiz nebo režisérku Kembru Pfahler.

 

 

Japonská studie rodiny a francouzský surrealismus

 

Součástí programu je i japonské drama Propletení (Karera ga honki de amu toki wa). Jedenáctiletá Tomo je odeslána ke strýci poté, co ji matka už poněkolikáté nechává bez dozoru. U strýce se setkává s jeho novou přítelkyní, trans ženou Rinko. Ve vizuálně působivém snímku režisérky Naoko Ogigami k sobě Tomo a Rinko postupně nachází cestu a jejich vztah se přetváří v mateřskou lásku, která je zobrazená s jemností a empatií.

 

Otázkou genderové identity se zabývá i celovečerní debut Divoši (Les garçons sauvages) francouzského režiséra Bertranda Mandica. Avantgardní film sleduje příběh pěti chlapců, kteří zabijí urozenou dámu z vyšší společnosti. Jsou proto posláni na převýchovu na osamocený ostrov, kde je však čeká sled neočekávaných událostí.

 

 

 

Retro se Stephenem Frearsem nebo Pedrem Almodóvarem

 

I letos mohou diváci a divačky v retrospektivní sekci zhlédnout vybrané filmy s queer tématikou, které slavily úspěch v minulosti. Festival letos zakončí snímek španělského režiséra Pedra Almodóvara Vše o mé matce (Todo sobre mi madre) z roku 1999, který získal Oscara pro nejlepší cizojazyčný film.

 

Úspěch sklidilo i drama původem polského režiséra Pawla Pawlikowského Moje léto lásky (My Summer of Love), které v roce 2005 porota ocenila cenou BAFTA za výjimečný britský film. V jedné ze svých prvních rolí se v něm objevila herečka Emily Blunt.

 

Retrospektivní sekci doplní komedie Stephena Frearse Moje krásná prádelnička (My Beautiful Laundrette) z roku 1985, která ve své době brilantně zachytila atmosféru thatcherovské Velké Británie, a jediný teplý východoněmecký film Coming Out z roku 1989, který premiéroval v den pádu Berlínské zdi.

 

 

QFF Mezipatra 2017

Praha 2. – 9. 11.

Brno 10. – 17. 11.

ozvěny v regionech

 

Vizuál 2017 – foto: Michaela Karásek Čejková, grafická úprava: Marius Corradini / Side 2

Mezipatra, Marie Barvínková, foto Mezipatra / 04.11.2017
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag