reklama
cz / EN / esp

V předpremiéře: Dánská dívka – film o ženě, která našla odvahu být sama sebou

Drama o trans ženě, která jako jedna z prvních podstoupila chirurgickou změnu pohlaví

reklama

Životopisné drama Dánská dívka uvede queer filmový festival Mezipatra v pražském kině Lucerna 28. ledna. Česká předpremiéra se bude konat v rámci série Mezipatra Approved, která v průběhu celého roku představuje vybrané snímky s queer tematikou. Do české distribuce pak film uvádí Cinemart od 4. února.

 

Eddie Redmayne v roli dánské malířky Lili Elbe, která se narodila v mužském těle, a Alicia Vikander jako její manželka, uznávaná portrétistka Gerda – herecké obsazení je jen jedním z taháků křehkého dramatu. Divácky přitažlivý je i samotný námět: je to příběh o lásce, porozumění a odvaze, ale také o okamžiku, který změnil dějiny transgender hnutí. Lili Elbe byla totiž na počátku 30. let minulého století mezi prvními lidmi, kteří prodělali experimentální chirurgickou změnu pohlaví.

 

Osud malířky a trans průkopnice zpracoval ve své knize americký spisovatel David Ebershoff; režie filmové adaptace se ujal Tom Hooper, který je držitelem Oscara za historický snímek Králova řeč. Dánská dívka měla světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, kde získala cenu Queer Lion, a má tři nominace na Zlaté glóby (za nejlepší film, ženský herecký výkon v hlavní roli a za nejlepší hudbu). Velké šance má podle expertů i v nominacích na Oscara.

 

Kino Lucerna

28. ledna 20:30

cena vstupenky 129 Kč


redakce, foto Mezipatra / 07.01.2016
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag