reklama
cz / EN / esp

Příští rok uběhne 20 let od smrti Kurta Cobaina. Věděli jste, že podporoval práva gayů?

"I am not gay, although I wish I were, just to piss off homophobes". Kurt Cobain

reklama

Známý frontman dnes již rozpadlé skupiny Nirvana nebyl pouze manželem Courtney Love a milujícím otcem jejich dcery, ale také aktivistou za práva homosexuálních menšin. Pro někoho možná překvapující informace však není žádnou velkou novinkou.

 

Už ve svých písních na albu Nevermind se Kurt Cobain (20. února 1967 - 5. dubna 1994) obouval do tehdejší společnosti pro konzumní způsob života a také do církve, v níž viděl pouze absurditu a pokrytectví. Úryvek z písně Stay Away ,,Bůh je gay‘‘ mluví za vše. V několika rozhovorech z té doby Kurt nešetřil obdivem k hudebním umělcům, kteří se staví za práva gayů, což bylo svého času kontroverzní samo o sobě.


Co se týče osobního života této legendární hvězdy, vyjádřil se takto: ,,Kdybych nepotkal Courtney Love, asi bych nejspíše vedl bisexuální život.‘‘. Zmínil se také o tom, že se často cítí duševně jako gay. Tento pocit ho provází už od dětství ve škole, kdy byl často terčem útoků šikany od svých vrstevníků. Kvůli své klackovité postavě a gay přátelům byl často nařčen právě z homosexuality.

foto: s Courtney Love

Právě dětství a dospívání ho ovlivnilo natolik, že se své tvorbě zaměřoval na individualitu a vyjádření se. Jeho výrok: ,,Raději budu nenáviděn pro to, co jsem, než milován pro to, co nejsem.‘‘ se stal hnacím motorem pro mnoho svobodně smýšlejících lidí.

 

Ačkoliv to příští rok bude přesně 20 let, co nás Kurt Cobain opustil, jeho tvorba a hlavně poselství jeho práce na nás dýchá a dělá dojem pořád. Pro připomenutí jeho tvorby teď čerstvě v obchodě naleznete reedici desky In Utero, kde navíc naleznete mnoho zajímavého bonusového materiálu.

Jan Spitzner / 22.09.2013
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag