reklama
cz / EN / esp

Reakce na coming out Jasona Collinse

Vrcholový basketbalový hráč Jason “vylezl ze skříně” a na jeho počin reagovala celá Amerika. Podporu vyslovil B. Obama nebo M. Navrátilová.

reklama

Jen pár hodin po coming outu Jasona v americkém časopise Sports Illustrated přicházejí hráči slova podpory ze všech stran. President spojených států na tiskové konferenci uvedl, že “víc hrdý už ani nemůže na hráče být... lidi soudíme podle charakteru a nikoliv podle orientace...” Pro Baracka Obamu je to pak další krok v jeho podpoře k narovnání práv ve spojených státech, které nazývá velkou rodinou. “Jason Collins je vzorem, který mohou následovat mladí gayové a lesbičky”, dodává president v projevu, kde velice váží slova. Vtipkuje pak o tom, že i ve vrcholovém sportu může hrát hráč stejnou hru, bez ohledu na svojí sexuální orientaci. 

Jason Collins, 43letý hráč NBA a 213 cm vysoký pivot, je prvním ‘přiznaným’ homosexuálem ve velké americké lize. Většina hráčů vyšla s pravdou najevo až po ukončení kariéry. Jason ve svém prohlášení uvádí, že už má dost polopravd a skrývání se.  Hráč obléká dres s číslem 98, které pro něj představuje gesto solidarity. V roce 1998 byl pro svoji sexuální orientaci zavražděn student wyomingské univerzity Matthew Shepard.

foto: Jason Collins

Na Twitteru se doslova strhla smršť podpory. Pozitivní ohlasy vzkázali hráči i manželka presidenta USA Michelle Obamová, Bill Clinton nebo Martina Navrátilová. Ta je první přiznanou sportovní hvězdou. Svůj coming out si prožila v roce 1981, poté co se stala americkou občankou. Podle Martiny Navrátilové je Jasonův krok důležitým mezníkem ve vrcholovém sportu. K boji proti homofobii se přidává stále více družstev vrcholového sportu, příkladem může být organzace “You can play”, o které jsme informovali v minulém článku. 


lukas primus / 09.05.2013
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag