reklama
cz / EN / esp

Ceny Oskar jinýma očima

Víte kdo vyhrál letošního Oskara a za co? A vzpomenete si na gay snímky nebo postavy, které kdy v minulosti vyhráli?

reklama

Letošní oskarové sošky jsou rozdány, přinášíme vám přehled prvních cen. Jak jsme již psali, některé filmy byli tento rok pro Hollywood “příliš gay”, příkladem je film Behing the Candelabra od režiséra S. Soderberga v hlavních rolích s Michaelem Douglasem a Mattem Damonem, který měl nakonec premiéru na HBO. 

Zde jsou výherci roku 2013: 

  • Nejlepší film: Argo (Ben Affleck)
  • Nejlepší režisér: Ang Lee (Pí a jeho život) 
  • Nejlepší herec v hlavní roli: Daniel Day-Lewis (Lincoln)
  • Nejlepší herečka v hlavní roli: Jannifer Lawrence (Terapie láskou)
  • Nejlepší herec ve vedlejší roli: Christoph Waltz (Nespoutaný Django)
  • Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Anne Hathaway (Bídníci)
  • Nejlepší zahraniční film: Láska (Michael Haneke

Jaká je však “gay historie” Oskarů a kdy se umístil film s gay tématikou? Doprovázel předání sošky také gay proslov? A uváděl někdy ceremoniál gay nebo lesbička?  

Jedním z nejznámější a nejemotivnějších je asi proslov Dustina Lance Blacka z roku 2009, který získal cenu za nejlepší scénář k filmu MILK. Film získal celkem 8 sošek a Dustin vypráví, jak se v dětství seznámil s příběm Harveye Milka a jak sám říká: “Kdyby tu dnes Harvey Milk byl, vzkázal by všem, kteří jsou opovrhováni círvkí, vládami nebo snad svými rodinami: ‘Jste krásní, úžasní lidé a já si vás vážím. Nikdo vám nesmí říkat, že vás Bůh nemiluje. Slibuji vám, že již brzy budete mít stejná práva ve všech státech federace’.” Za nejlepší hlavní mužskou roli pak dostává Oskara Sean Penn, který ztvárnil právě Harveye Milka.  

Ellen DeGeneres se v roce 2007 stala první LGBT moderátorkou Oskarů v dějinách. Komička, jejíž pořad The Ellen DeGeneres Show má přes tisíc epizod a získal přes 30 cen Emmy.

V roce 2006 vyhrál neméně slavný snímek Brokeback Mountain. Silný příběh dvou homosexuálních kovbojů byl překvapivě velice úspěšný i mezi heterosexuálním publikem. Vyhrál v kategorii Nejlepší převzatý scénář a Nejlepší režii.  

V roce 2003 vyhrála Charlize Theronová v katerogii nejlepší herečka ve filmu Zrůda (Monster), kde hrála lesbickou masovou vražedkyni Aileen Wuornosovou, která nenáviděla muže. Uuuuu, zrůda!:-)

Dvě nominované herečky v hlavních rolích, obě ve filmu s gay tématikou. Rok 2002 a Julianne Moore ve snímku Far From Heaven (Daleko do nebe) a Nicole Kidman za film The Hours (Hodiny). 

Nesmíme zapomenout na rok 1995 a cenu za nejlepší píseň Can You Feel The Love Tonight, která se objevila ve filmu Lví král. Oskara získal Sir Elton John.

Rok 1994 a cena za nejlepší mužskou hlavní roli, kdo jiný ji v tomto roce mohl získat, než Tom Hanks v roli Andrewa Becketta ve filmu Philadeplhia. 

Oskar má také svoje “gay skandály”. V roce 2012 odvolala Akademie z funkce producenta oskarové show Bretta Rathera kvůli použití slova “buzerant” (fag) a následně pak odstoupil i moderátor pořadu Eddie Murphy. 


lukan cruz / 27.02.2013
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
milk 28.02.2013
nejlepší film
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag