reklama
cz / EN / esp

Mezipatra slaví 20 let!

Queer filmový festival zahájí komedie „Adam“. Podívejte se na ukázku.

reklama

Dvacátý ročník Queer festivalu Mezipatra se bude konat v Praze od 7. do 14. listopadu. Poté se přesouvá festival do Brna, kde 22. listopadu končí. Následují tradiční ozvěny v regionech. I letos jsou pro návštěvnice a návštěvníky připraveny ty nejlepší hrané filmy, dokumenty nebo krátké filmy s queer tematikou, které sbíraly uznání po celém světě. Mezipatra nově kladou zvláštní důraz na doprovodné akce: novinkou bude víkendový program pro filmové profesionály, který se zároveň otevře všem zájemkyním a zájemcům o queer filmový průmysl. Tématem letošních Mezipater bude heslo: „V Proudu změn”.

 

Kulaté výročí je pro nás příležitostí zdůraznit společenský a politický rozměr festivalu. Mezipatra se vždy aktivně zapojovala do okolního dění a ve svém programu otevírala aktuální problémy queer komunit,” říká programová ředitelka festivalu Sandra Hezinová. Skrze letošní téma vyzdvihujeme vzájemnou queer solidaritu a zdůrazňujeme nutnost být aktivním hybatelem dění, který se v boji za rovnoprávnost a celospolečenské uznání nenechá odradit překážkami nebo odporem okolí.” 

 

Filmy 

Zahajovacím filmem festivalu bude nezávislá americká komedie Adam režiséra a scenáristy Rhyse Ernsta, který je také jedním z producentů kritikou oceňovaného seriáu Transparent. Základem celovečerního debutu předního trans tvůrce současnosti se stala předloha Ariel Schrag pojednávající o stejnojmenném hrdinovi, jenž ve snaze získat srdce dívky zapírá svou cis identitu. Snímek, který s lehkostí a citem autenticky ukazuje queer komunitu, měl světovou premiéru na festivalu Sundance. Rhys Ernst ho na Mezipatra přijede uvést osobně.

 

 

Dalším ústředním snímkem festivalu bude drama ve švédsko-gruzínsko-francouzské produkci Dokud se tančí režiséra Levana Akina, které zavede divačky a diváky do současné Gruzie. Ve třetím snímku režisér s gruzínskými kořeny vykresluje heteronormativní prostředí své vlasti a svazující pravidla  národního tance, ve kterém se své místo snaží najít mladý Merab. Že život není jen o tom dostát tradiční roli muže, pozná až díky Iraklimu, nové posile souboru. Dynamické drama mělo světovou premiéru letos v Cannes v sekci Quinzaine des réalisateurs. Od té doby získalo cenu za nejlepší film na MFF v Oděse či cenu za nejlepší režii na MFF v Sarajevu. Švédsko tento film také vyslalo do oscarového klání o nejlepší zahraniční film.

 

 

Permanentky 

Limitovaný počet výhodných festivalových permanentek si mohou divačky a diváci zakoupit v Praze a Brně na pokladnách kin Světozor, Lucerna nebo Pilotů, případně online do 15. října v ceně 590 Kč. V Brně jsou permanentky v prodeji už od 23. září v kině Scala a Art. Díky permanentce získají návštěvnice a návštěvníci Mezipater možnost vidět sedm filmů za cenu pěti. Vstupenky platí pro všechny kina festivalu a nejsou vázány na jméno. 

 

QFF Mezipatra 2019

Praha 7. – 14. 11.

Brno 15. – 22. 11.

ozvěny v regionech

 

www.mezipatra.cz

www.mezipatra.cz/queer-kino 

TZ, Leonora Nushi, foto Mezipatra / 20.09.2019
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag