reklama
cz / EN / esp

FRESH BOY: Timothée Chalamet

Do svých 26ti let stihl získat nominaci na Oscara, chodit s dcerou Madonny a ukázat, co se dá dělat s broskví…

reklama

Timothée Chalamet (23) je v současnosti kritiky nejoceňovanějším a nejtalentovanějším mladým hercem v Hollywoodu. Po oscarovém "Call Me By Your Name" v lednu předvádí další herecký koncert. Do kin totiž vstupuje drama "Beautiful Boy".

O Timothéem Chalametovi se v souvislosti s filmy „Call Me By Your Name“ a „Beautiful Boy“ hovoří jako o Leonardu DiCapriovi nové generace. Měl jsem možnost v devadesátých letech sledovat pestrou škálu hereckých poloh DiCapria a nyní, po dvaceti letech, sleduju filmy s tímto charizmatickým Newyorčanem s francouzskými kořeny. V tomto článku bych rád čerpal ze zahraničních rozhovorů a představil tak filmy Beautiful Boy a Call Me By Your Name očima Chalameta, jež debutoval v Nolanově "Interstellaru".


foto: Timothée Chalamet a Armie Hammer ve filmu Call Me By Your Name

Mladá hvězda současných nezávislých filmů, Timothée Chalamet, se narodil 27. prosince 1993. V dětství prošel mnoha konkurzy na reklamy a menší role, aby se na něj časem usmálo štěstí a Timothée se objevil v seriálu Ve jménu vlasti. Komerční úspěch seriálu vyvolala u producentů a režisérů vlnu zájmu o tohoto mladíka, který toho času chodil s dcerou Madonny Lourdes Leone. V roce 2014 se totiž Chalamet objevil hned ve dvou filmech: v dramatu „Muži, ženy a děti“ a sci-fi „Interstellar“. Timothéeův herecký um v dramatu Muži, ženy a děti zřejmě zahlédla Greta Gerwig, jinak by jej neobsadila po bok Saoirse Ronan do kritiky kladně přijaté „Lady Bird“. Sotva kdo mohl tušit, že krátce po Lady Bird v témže roce, čili roce 2017, přijde film, který donutí kritiky přehodnotit své chvály na Chalameta.

Call Me By Your Name“, film Itala Luca Guadagnina na motivy LGBT románu André Acimana, katapultoval Timothée Chalameta do linie mladých talentovaných herců současnosti i dob minulých. Kritici hodnotili Chalametův výkon jako excelentní a dost možná tak zastínil hereckého matadora a kolegu Armie Hammera. Pěli ódy na Chalametovu pestrou škálů emocí, jež ze sebe v Call Me By Your Name vydal. Vycházeli z projekcí udiveni z Chalametova charizmatu a talentu, jež projevil ve hře na klavír či v dialozích ve francouzském a italském jazyce. Nebylo proto divu, že v roce 2018 byl Chalamet za roli Elia nominován jak na Zlatý Glóbus, tak na Oscara.„Projekt jsem přijal, neboť se ten příběh jevil jako přesný obraz beznadějně zmateného člověka. „Call Me By Your Name“ se tématem v lecčems podobá „The Perks of Being a Wallflower“ Stephena Chobskyho (film i kniha v Česku vyšli pod názvem Ten, kdo stojí v koutě či Charlieho malá tajemství- pozn. autora). „Call Me By Your Name“ je takový intimní náhled do maniakálních tužeb a zábran mladého muže,“ hovořil v rozhovoru o filmu Chalamet. Ke kontroverzní scéně, tj. Eliově masturbaci s broskví, se Timothée vyjádřil následovně: „Byl to několikatýdenní proces. Luca tehdy Andrému vysvětloval, že tuto scénu do filmu nepoužije, pokud by to nebylo příliš věrohodné. Až po dvou záběrech jsme se kolektivně usnesli, že to je „ten“ záběr. Když jsem se chystal na scénu, neřekl jsem si, jak to musím udělat. Byla to věc naprosté spontánnosti. Tyto intimní a soukromé okamžiky jsou nejděsivější věci na celém procesu vzniku filmu, ale jsou též ohromnou výzvou. Existuje spousta projevů soukromí a intimity. Buď můžete mít sex s broskví, nebo můžete na posteli skákat nahoru a dolu.“

 Timothée nominace na Zlaté Glóby a Oscara sice ve vítězství neproměnil, nic však nezabránilo tomu, aby se pustil do dalšího projektu, jenž potvrdí jeho herecké kvality. Drama „Beautiful Boy“ vychází ze dvou autobiografických knih Davida a Nica Sheffových. Obě knihy pojednávají o tomtéž – o těžké drogové závislosti Nica a o zoufalé snaze Davida syna vyléčit a být mu oporou. David Sheff životní zkušenost popsal v knize Beautiful Boy: A Fathers Journey Through His Sons Addiction; Nic pak v knize Tweak: Growing Up on Methamphetamines (obě zatím nevyšly v českém překladu). Film zrežíroval Felix Van Groeningen a Timothéemu sekundoval jindy komediální herec Steve Carell. Oba hlavní aktéři podali velice přesvědčivé výkony a já osobně jsem z projekce filmu odcházel dojat.

 

 

„Beautiful Boy se mi do podvědomí dostal před dvěma lety díky knihám. Příběh Sheffových jsem četl mnohokrát za tu dobu. Konkurzů k tomuto filmu jsem se účastnil na třikrát,“ odpovídá Chalamet, proč na roli drogově závislého Nica kývnul. Hrát jej bylo pro Timothéeho obohacující, stejně jako se s ním setkat. „Setkal jsem se s Nicem a jeho sestrou Daisy týden před natáčením.“ „Na Nicovi jste absolutně nezaregistrovali, že byl závislý a motal se v kruhu. Beautiful Boy přináší zásadní myšlenku: závislost nerozlišuje jaké rasy, pohlaví nebo společenské hierarchie jste. Spadnout do závislosti je tak snadné a můžete tvrdit, že vás, vaši rodinu a přátelé to neovlivní. Ale realita je jiná. A to se mi na Beautiful Boy líbí. Ano… Najdou se tací, kteří řeknou „Proč?“ Ale my se snažili vykreslit realitu takovou, jaká je. Syrově, bez příkras,“ doplnil Timothée obhajobu pro shlédnutí Beautiful Boy v dalším interview.

 

Před pár dny byl Timothée opět nominován na Zlatý Glóbus, ovšem znovu odešel s prázdnou. Já vám mohu zaručit, že vy po zhlédnutí filmu „Beautiful Boy“ odejdete se slzami v očích. „Beautiful Boy“ je právě teď promítán ve vybraných kinech nebo ke zhlédnutí ve streamovací sekci webu Amazon.

Tomáš Masař, foto facebook.com, youtube.com / 04.02.2019
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag