reklama
cz / EN / esp

GAY ICONS: Madonna – Jako panna s rebelským srdcem

Šedesát let na světě, třicet pět let v byznysu, stovka velkých hitů, stovka hudebních ocenění, to je Madonna, Královna popu.

reklama

Její provokatérské manýry neunikly nikomu. Její osobní život naplnil několik stran bulváru. Její turné jsou nejepičtější a nejvýdělečnější. Její hudba je nadčasová a vychází ze srdce a duše. Její módní styl ovlivnil v osmdesátých letech nejednu ženu. Nejeden gay a muž s ní toužil tančit, žít, mít sex. I kdybych nezmínil její jméno, všichni by věděli, že myslím Madonnu Veronicu Louis Ciccone. Nejvlivnější, nejbohatší a nejoblíbenější ženu několika dekád. Já nehodlám o Madonně příliš psát. Chci se zaměřit na její vztah k LGBT komunitě. Chci představit písně a videoklipy, činy, kterými otevřeně podporuje komunitu gayů a leseb více jak třicet let. Chci vás seznámit s pár umělci a gayi, kteří byli nebo dosud jsou součástí Madonnina života. Na závěr pak shrnu Madonniny aktivity v loňském roce a nastíním plány Královny popu na letošek.

 

 

Alba Madonna (1983), Like a Virgin (1984), Ray of Light (1998), Confessions on a Dance-Floor (2005) a MDNA (2012) lze považovat za legendární klenoty disco a popové hudby Královny popu. Neexistuje téměř nikdo, kdo by neznal hity jako Lucky Star, Holiday, Papa Dont Preach, Like a Virgin, Material Girl, Erotica, Justify My Love, Music, Hung Up, 4 Minutes nebo z novějších Living for Love a Ghosttown. Jen mezi tímto výčtem hitů nalezneme pár gay songů a další k nim můžeme směle přidat. Například Holiday byla prvním z nich. Ve videoklipu totiž s Madonnou tancuje její bratr Christopher, který se o několik let později přiznal k homosexualitě veřejně. Slavná Vogue, adorující známý gay tanec, se v roce 2000 započítala mezi Top 10 Best Gay Hits minulého století.

 

 

Ve videoklipech k skladbám Erotica a Justify My Love se nebála vášnivých polibků se ženami i muži. Express Yourself se stala revoluční gay hymnou osmdesátek. Music a Ray of Light na konci devadesátých let zněly ve všech klubech. V písni In This Life, krásné baladě na albu Erotica, vypráví o příteli Martinu Burgyonem, který tehdy, stejně jako její další přítel, malíř grafitti a umělec Keith Haring, zemřel na AIDS. Ve videoklipu Girl Gone Wild zas každý gay vyměknul, když uviděl sexy modely a také známou skupinu tanečníků na podpatcích – Kazaky.

 

 

Na gay songy byly v průběhu let povýšeny i další písně, při jejichž živém provedení vzdávala Madonna podporu LGBT komunitě. Málokdo ví, že píseň Dress You Up zpívala na narozeninách Keitha Haringa a málokdo tuší, že scéna z filmu Desperately Seeking Susan (1984), v niž Madonna tancuje na píseň Into The Groove, se natáčela v jednom americkém gay klubu. Kdekdo si určitě vzpomene na dnes již legendární vystoupení na MTV Music Awards v roce 2003. Madonna tehdy za medley Like a Virgin/Hollywood vášnivě políbila nejen Britney Spears, ale pozadu nezůstala ani Christina Aguilera.

 

Na Confessions Tour v roce 2006 se dva tanečníci za doprovodu písně Forbidden Love nechali Madonnou „oddat“. Ke skutečným svatbám pak došlo v roce 2014. Stovka párů různých ras, sexuálních orientací a náboženských vyznání si řekla svá ano na Grammy. Nejen Macklemore a Queen Latifah byly svědky stvrzení svazků manželských. Madonna celému obřadu vévodila a všem novomanželům předala dojemný vzkaz v podobě Open Your Heart.

 

Madonna se narodila pro to být ikonou gayů. Svědčí o tom mimo jiné obrovský taneční talent. Svůj um vytříbila do dokonalosti v baletní škole Christophera Flynna, který byl prvním gayem, s nímž se v životě potkala. Za vztahu s umělcem undergroundové tvorby Jean Michellem Basquiatem se poznala s jeho kolegou z branže gayem Keithem Haringem. Také poznala Andyho Warhola. V době, kdy Madonna prorazila v hudebním proudu, potkala Martina Burgyoneho. Na prvních turné Virgin Tour, Who ´s That Girl Tour a Blonde Ambition Tour Madonnu doprovázeli pouze gay tanečníci. Ona sama měla na počátku devadesátých let románek se Sarah Bernhardtovou. Znala se s top modelkami Kate Moss a Naomi Campbell. Jejím nejlepším přítelem jednu dobu byl také herec  a bisexuál Rupert Everett. Společně s Everettem hrála v dramatu Příští správná věc. Ústředním tématem filmu je problematika adopce homosexuálním rodičem.

 

 

Podporu LGBT komunitě nevyjadřuje Madonna pouze vystoupeními, písněmi a filmy. Často kritizuje anti-gay politiku některých zemí prostřednictvím proslovů či zpráv na sociálních sítích. V nedávné době tak mohla média zachytit Madonninu řeč v Sankt Petersburgu v rámci MDNA Tour. Právě kvůli homofobní politice Ruska odmítla v Moskvě vystupovat při Rebel Heart Tour. Dříve se v show Ellen DeGeneres otevřeně postavila proti šikaně mladých teenagerů, obzvláště gayů.  V roce 2013 předala na GLAAD Media Awards cenu Vito Russo Andersonu Cooperu, známému gay zpravodajovi. V roce 2015 kritizovala Madonna Rusko znovu. Na akci Amnesty International měla tehdy nekonvenční projev pro podporu uskupení Pussy Riot.

 

Nevybíravě též kritizuje politiku Donalda Trumpa a terorismus. Ze svých koncertů vždy Madonna daruje část výdělku na charitativní účely. Například poslední koncert turné Blond Ambition v roce 1991. Výtežek z prodeje lístků putoval na výzkum léčby AIDS, jíž podlehli nejen Martin Burgyone, Christopher Flynn, Keith Haring, ale později také většina tanečníků Blond Ambition.

 

Naposledy Madonna svůj vztah k LGBT komunitě a gayům obzvláště stvrdila ve značně kontroverzním vzdání holdu Aretě Franklin na Billboard Music Awards. Madonnin proslov většina médií pochopila jako nepřímou adoraci sebe samé, což následně Madonna popřela. V současnosti Madonna připravuje nové album, které by mělo vyjít v letošním roce a chystá se též usednout na režisérskou židli. Po dramatu W. E. (2011) hodlá tato všestranná umělkyně natočit dva filmy. Taking Flight, pojednávající o baletní tanečnici Michaele DePrince, a The Impossible Of Greta Wells na motivy stejnojmeného románu Andrew Sean Greera.

Tomáš Masař, foto facebook.com, youtube.com / 07.01.2019
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag