reklama
cz / EN / esp

Která z postav v kouzelném světě J.K. Rowling je gay?

Co o titulní postavě říká režisér nebo její filmový představitel?

reklama

Do kin po dvou letech vstoupil další kouzelnický film J. K. Rowling Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny. Ústřední postavou nového dílu je černokněžník Grindelwald. Podle Rowling on a Brumbál prožívali romantický vztah. Jak k tématu homosexuality Brumbála přistoupili filmaři?


Když v létě 2007 vydala Joanne Kathleen Rowling poslední díl příběhu o brýlatém čarodějnickém učni s názvem „Harry Potter a relikvie smrti“, fanoušky překvapila. V mnoha kapitolách příběhu jasně uvedla, že Grindelwald a Brumbál bývali přátelé. Ten Grindelwald, se kterým podle informací z čokoládových žabek svedl bradavický ředitel Albus Brumbál legendární souboj v roce 1945. Rowling ale později šokovala fanoušky ještě víc. V jednom interview pro britskou stanici uvedla, že vztah Grindelwalda a Brumbála nebyl pouze přátelský. Rowling otevřeně prohlásila, že Albus Brumbál je gay.

 

S prohlášením o Brumbálově homosexualitě přišla Rowling v roce 2008, tedy v době, kdy Warner Bros a režisér David Yates připravovali natáčení filmu Harry Potter a princ dvojí krve. Bylo otázkou, zda Yates na novou skutečnost ve filmu poukáže. V prvních pěti filmech se tomu tak logicky nestalo. Přesto si nelze nevšimnout neobvykle ochranářského postoje Brumbála vůči Harrymu. Ovšem ani v Princi dvojí krve jsme nebyli o nic blíž odhalení Brumbálovy pravé identity. A Yates se tématu homosexuality nedotkl ani v obou částech Relikvie smrti. Je pravda, že se neopomenul věnovat Brumbálově minulosti, ale Albusův vztah s Grindelwaldem vykreslil pouze na přátelské bázi. Distancoval se od vyobrazení homosexuality ve filmovém průmyslu úmyslně? Bylo to z důvodu, že ještě nedávno nebylo obvyklé „propagovat“ LGBT komunitu v hollywoodských filmech, natožpak v žánru fantasy?

 

 

Mezi poslední částí Relikvie smrti a Grindelwaldovými zločiny uběhlo sedm let a postoj filmařů k LGBT tématice se hodně změnil. Vzniká čím dál více filmů s LGBT tématikou. V každém druhém seriálu se objevuje postava, která je LGBT nebo alespoň sympatizuje s LGBT komunitou. Tuto skutečnost  zřejmě zaregistrovali také velké hollywoodské produkce a režiséři. Proto se například v „Krásce a zvířeti“ z roku 2017 představuje Gastonův služebník Le Fou jako gay. Proto Marvel plánuje ve svých filmech mít alespoň jednu LGBT postavu. Proto se v Grindelwaldových zločinech David Yates rozhodl Brumbála představit ve zcela jiném světle a klást větší důraz na jeho vztah ke Grindelwaldovi.

 

Pro jeden rozhovor, v němž propagoval Grindelwaldovy zločiny, Yates uvedl, že v této sérii je Brumbál stoprocentně gay, avšak v Grindelwaldových zločinech není jeho sexualita explicitně vyjádřena. „Zlomek spletitého příběhu, který Joanne [Rowling] vytváří, se nezaměřuje na Brumbálovu sexualitu. Nechceme však tento fakt ignorovat nebo jej přehlížet. Příběh Brumbálova a Grindelwaldova romantického vztahu v Grindelwaldových zločinech nejde příliš do hloubky, přesto je patrné, co ve filmu vidíte, pokud znáte Brumbálův život z knih o Harrym Potterovi… Nepopíratelnou skutečnost, že Brumbál je gay. Natočili jsme pár velice emotivních scén mezi ním a mladým Grindelwaldem,” dodáva Yates. Scéna, kdy Brumbál  v zrcadle z Erisedu sleduje své mladé já a Grindelwalda, stvrzující si své neobyčejné přátelství tzv. krevním paktem, Yatesovo prohlášení potvrzuje.

 

Ani hlavní představitel Brumbála v sérii Fantastická zvířata Jude Law nezpochybňuje, že se v Grindelwaldových zločinech  Brumbálova sexualita neskryje, ve svých tvrzeních nicméně není tak otevřený jako Yates. “Neřekl bych, že charakter Brumbála musí definovat jeho sexualita. Vztah ke Grindelwaldovi není pro něj důležitý jen proto, že je gay. Uvědomuje si, kým pro něj v mládí Grindelwald byl. Brumbál se bojí proti Grindelwaldovi jít, protože jej definuje vztah, jaký s ním měl. Citové rány, které mu později Grindelwald způsobil, jeho duši zjizvilo. A to je pro mě na Brumbálovi to zajímavé. Proto jsem nabídku na roli přijal.”

 

Z úst Yatese i Lawa je patrné, že se interpretace Brumbálovy homosexuality v sérii Fantastická zvířata nebojí. Snad se nebude bát i Rowling a v příštím díle nám tak odhalí z mileneckého vztahu Brumbála s Grindelwaldem mnohem víc.

Tomáš Masař, foto facebook.com, youtube.com / 05.12.2018
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag