reklama
cz / EN / esp

GAY ICONS: Lady Gaga – zrodila se Mother Monster

Dekáda na hudební scéně, úspěchy i propadáky. Čím se Lady Gaga tak zalíbila LGBT fanouškům?

reklama

Stefani Germanotta (32) během deseti let dokázala to, co se snad nepodařilo žádné gay ikoně. Za pouhých deset let si výstřední, přesto osobitá Lady Gaga podmanila masy LGBT fanoušků, vydala nespočet hitů a získala nespočet cen. The Fame, hudební debut, slaví tento rok deset let. A tento rok se Lady Gaga bude snažit také o přízeň diváků.


O Stefani Germanottě alias Lady Gaga víme snad vše, co nám dosud zůstávalo skryto. Lady Gaga před deseti lety vydala album, které ji katapultovalo do pozice novodobé Královny popu a modly gayů, „The Fame“. O deset let později si může přibrat také roli nejlepší herečky současnosti. Právě se totiž představuje v remaku úspěšného muzikálu - Zrodila se hvězda. U této příležitosti se ve zkratce podíváme na hudební kariéru Mother Monster a více se zaměříme na její vliv a podporu v LGBT komunitě.

 

 

Psalo se jaro 2008 a tehdy neznámá Stefani Germanotta představila svůj debutový song „Just Dance“, který dobyl disco kluby téměř přes noc. Just Dance dosáhl v Billboard Hot Songs Chart na první příčky a stejně tak se prvních pozic dočkal také v kategoriích EDM a Dance & Club Songs. Bylo tedy jasné, že Stefani záhy představí plnohodnotné album. Album „The Fame“ vyšlo 19. srpna 2008 a během prvního týdne se ho prodaly miliony kusů. Hity „Poker Face“, „Love Game“ a „Eh Eh“ (Nothing Else I Can Say) se zapsaly do historie hudby jako ikonické písně v žánru pop music. V roce 2009 pak Lady Gaga „The Fame“ obohacuje o nové písně, které shrnuje doplněk „The Fame Monster“. Rozšířený debut byl opět na hity plodný a Stefani The Fame a The Fame Monster vynesli ocenění MTV Music Awards, Brits, Grammy a zápis do Guinessovy knihy rekordů. Známými hity z rozšířené edice jsou „Telephone“ (s Beyoncé), „Bad Romance“ nebo „Paparazzi“. Celosvětově se prodalo 15 milionů kopií.

 

 

Není divu, že při množství hitů a ocenění, které za debut získala, se Lady Gaga  rozhodla neusnout na vavřínech a vyprodukovat další album. Tím se stalo dnes legendární gay album „Born This Way“, které Lady Gaga zaručil celoživotní úspěch a tituly Novodobá královna popu a Gay ikona. Jen „Born This Way“ si vysloužila titul Nejlepší gay song dekády. Záhy následovaly hity „The Edge Of Glory“ nebo „Judas“.  Lady Gaga si až tímto albem získala a podmanila doslova všechny. Zřejmě jí však jen fanoušci, nejprodávanější hity a hudební ocenění nestačily. Chtěla dosáhnout něčeho nevídaného. V hudebním průmyslu něčeho neotřelého a pompézního. Právě o to NĚCO se pokusila roku 2013 vydáním alba ARTPOP. Byť název alba dával tušit něčemu grandióznímu, albu se i přes singly „Applause“, „G. U. Y.“, „Do What U Want“ nedařilo. ARTPOP bývá mezi mnohými little monsters (fanoušky Lady Gaga) označováno coby nejslabší nahrávka Mother Monster. Prodalo se „jen“ 2,5 milionů kopií.

 

 

Lady Gaga si neúspěchu ARTPOPu možná byla vědoma, ale rozhodně se nehodlala litovat. Naopak. Zavřela se do studia se soulovou a jazzovou legendou Tony Bennettem, aby neúspěch ARTPOPu vyvážila vynikajícím a osobitým elpíčkem „Cheek To Cheek“ (2014). Album duetů kritici velice chválili a mnozí také oslavovali zlato v hrdle, které Gaga v popovém hávu nedává příliš na odiv. Proto se nejspíš Stefani rozhodla na své poslední desce „Joanne“ (2016) „zvolnit“ a více dát prostor svému hlasu jako zvon. Album „Joanne“ oplývá baladami, rockovými a folkovými melodiemi a Lady Gaga na něm exceluje jako na žádné předchozí nahrávce. Fanoušci ale nadšení nebyli a malý prodej alba (1 milion prodaných kusů) tak nepřekvapil. Třeba soundtrack k filmu „Zrodila se hvězda“, nyní běžící v kinech, by mohl neúspěch Joanne zvrátit. Nejen soundtrack, ale film především, má k zisku mnoha ocenění hodně blízko.

 

 

Ve filmu „Zrodila se hvězda“ představuje Lady Gaga dívku Ally, která se od ní liší. Na koncertech působí Ally naprosto obyčejně, civilně. To o Lady Gaga od jejích počátků tvrdit nelze. Její výstřední kostýmy nenechaly žádného módního policistu v klidu. Našly se róby, jež módní ikony Lady Gaga chválily, ale našly se i takové výstřednosti, které i Annu Wintour šokovaly. Šaty ze syrového masa budiž důkazem. Přesto právě výstřednost a megahity z alb „The Fame“ a „The Fame Monster“ učinily z Lady Gaga u LGBT komunity modlu a gay ikonu. Lady Gaga sama často uznává, že nebýt gayů, nikdy by se nestala tím, kým nyní je. Lásku LGBT komunity Lady Gaga vrací vždy s povděkem v různých podobách.

 

Největším díkem Lady Gaga mladým LGBT lidem bylo jistě založení neziskové organizace Born This Way Foundation roku 2011. Neziskovou organizaci, do jejíhož zbudování vložila Gaga více jak jeden milion dolarů, založila mimo jiné společně s Oprah Winfrey a spisovatelem Deepakem Choprou. Úkolem Born This Way Foundation je pomáhat utlačovaným a šikanovaným mladým gayům, lesbičkám a transgender lidem. Od roku 2012 organizace spolupracuje s firmou Office Depot. Do dnešního dne organizaci zaštiťují také společnosti Intel, Vox Media, Re/code, fashion store Macy’s, Starbucks nebo Staples Inc. Born This Way Foundation se ovšem nesoustředí pouze na šikanu u mladých LGBT lidí, ale upozorňuje na šikanu ve školách, které čelí mnoho mladých dívek. Proto roku 2016 Lady Gaga přispěla písní „Till It Happens To You“ k dokumentárnímu filmu „The Hounting Ground“. Píseň byla v roce 2017 nominovaná na Oscara. Born This Way Foundation a sama Lady Gaga získala za osvětu v LGBT oblasti ocenění GLAAD Media Awards a NewNowNext Award, ocenění televizní stanice Logo, zaměřené na LGBT kulturu.

 

 

Druhým největším vzdáním díků LGBT fans může být také vystoupení o poločase Super Bowlu roku 2017. Podle mnohých médií i Lady Gaga se vystoupení o poločase finále amerického fotbalu stalo aktem LGBT aktivismu, obzvláště při baladě Million Reasons. „Měla jsem příležitost zahrát na Super Bowlu. A já doufám, že jste to viděli… Celý svět povstal kvůli vám – ne kvůli mně, ale kvůli vám,“ prohlásila Gaga na jedné zastávce Joanne World Tour. Stefani v úvodu nejsledovanějšího vystoupení historie zazpívala protest song Woody Guthrieho This „Land Is Your Land“, aby na něj později navázala gay hity „Born This Way“, „Poker Face“ nebo „Just Dance“. Písní Woody Guthrieho nepřímo kritizovala politiku Donalda Trumpa. Již v době prezidentské kampaně se Lady Gaga netajila odporem k Trumpovi a naopak obdivem k Hillary Clinton. „Co mi vystoupení na Super Bowlu ukázalo, byla skutečnost, že se nemůžete vzdát. Nezkusit to.  Je to těžké, ale musíte jet dál i přes to, že se vás snaží umlčet – a nesejde na tom, zda jsi gay, straight, bisexuál, lesbička nebo transgender,“ doplnila na sociálních sítích.

 

 

Stefani Germanotta očividně LGBT little monsters miluje. Aby také ne. V roce 2009 v jednom rozhovoru otevřeně promluvila o své sexuální orientaci – bisexualitě. „Není lží, že jsem bisexuální a mám ráda ženy, nikdo mě nikdy nepředělá. Jsem tím, kým jsem a kým jsem vždy byla,“ uvedla tehdy. O Lady Gaga se vědělo, že pět let chodila s hercem Taylorem Kinneym, který se objevil ve videoklipu k písni You and I. V tomto klipu mimo jiné Gaga vzdává hold všem drag queens. Stylizuje se v něm do role mužského alter ega Jo Calderona. Coby Calderon též vystoupila na MTV Video Music Awards v roce 2011. Jako self-drag queen se také objevila v deváté sérii RuPaul´s Drag Race. Působení Lady Gaga v soutěži ostatní soutěžící naprosto dojalo. „Netušíš, co děláš pro lidi, jako jsme my,“ šokovaně, se slzami v očích, řekla jedna ze soutěžících.

 

 

Gaga hovořila v roce 2009 na Národním pochodu rovnosti ve Washingtonu pro podporu LGBT menšiny. Otevřeně zkritizovala postoj americké armády proti přijetí LGBT lidí do vojenské služby. Také atakovala některé evropské země, které mají s akceptováním gayů ve společnosti problémy. V roce 2016 pronesla srdceryvnou promluvu během mše za oběti teroristického útoku na gay klub Pulse v Orlandu.

 

Lady Gaga za deset let stihla opravdu spoustu věcí. Ovlivnila pop music, módu, pohled na LGBT komunitu. Spoustě mladým gayům, lesbám a transgender pomohla otevřít se, nestydět se za svou sexualitu, udělat z ní přednost. Jsem si jist, že další dekáda bude pro Lady Gaga stejně slibná a úspěšná. Oscar za roli Ally ve „Zrodila se hvězda“ by mohl být prvním krokem.

Tomáš Masař, foto facebook.com, youtube.com / 22.10.2018
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag