reklama
cz / EN / esp

GAY ICONS: princezna Diana

Letos v srpnu uplyne dvacet let od tragické smrti jedné z nejznámějších představitelek britské monarchie. Příběh princezny Diany zná zřejmě každý. Připomeňme si její charitativní činnost.

reklama

Život, osudy a tragickou smrt princezny Diany (1. července 1961 – 31. srpna 1997) známe, ale proč je třeba Dianu obdivovat a proč je pro gaye hrdinkou? Svatba s princem Charlesem zajistila Dianě vstup do královské rodiny.  Diana se začala starat nejen o Charlesovi organizace, ale neváhala být čestnou předsedkyní vlastních organizací a charit. Právě díky této činnosti si princezna Diana vysloužila titul módní ikony a nejoblíbenější členky královské rodiny. Diana svítila jako maják naděje nad pohasínající slávou a tradicí kdysi vážené a ctěné monarchie. Po rozvodu s princem Charlesem byly Dianě ponechány všechny královské výsady včetně titulu princezna. Stále tak předsedala mnoha organizacím.

 

 

Více jak desítce organizací byla Diana patronkou. Angažovala se především v oblasti výzkumu a léčby AIDS a rakoviny a v odstraňování minových polí. Mezi další charitativní činnosti patřila péče o bezdomovce, těžce handicapované, drogově závislé a starost o vážně nemocné seniory. Diana častokrát navštěvovala nemocnice, kde se setkávala s dětmi s dětskou mozkovou obrnou, rakovinou či amputovanými končetinami. Za svou charitativní činnost získala Diana několik ocenění. Málokdo ví, že Diana byla dlouholetou a čestnou předsedkyní britského Červeného kříže. Krátce před svou tragickou smrtí otevřela nemocnici Richarda Attenborougha a nechala vydražit všechny své róby a šaty, přičemž výtěžek putoval do Dianiných charitativních organizací.

foto: princezna Diana s nemocným HIV

Diana se nebála  jezdit do zemí s nejvyšším výskytem AIDS. Značnou bouři kontroverze Diana vyvolala, když se před zraky novinářů dotýkala holýma rukama a bez roušky postiženého nemocí AIDS. O této nemoci tehdy vévodkyně Waleská poznamenala: „HIV neznamená, že lidé postižení touto nemocí jsou nebezpeční. Můžete si s nimi potřást rukou, obejmout je. Musí cítit vaší lásku a podporu, potřebují ji.“ Mnohokrát také navštívila Jihoafrickou republiku. Krátce před smrtí se Diana setkala s tehdejším prezidentem JAR Nelsonem Mandelou. Ten později o osvětě princezny Diany v rámci boje proti AIDS v Africe pravil: „Když [Diana] pohladila nebo držela za ruku někoho, jenž měl AIDS, zavdala tak příčinu k tomu, aby veřejnost změnila svůj postoj k takto nemocným lidem. Životní úroveň postižených AIDS se tak zlepšila.“ Mnozí z řad LGBT komunity, kteří onemocněli AIDS, k Dianě vzhlíželi. Komunita gayů a leseb nebyla Dianě proti srsti. Gaye neodsuzovala. Milovala je. Praví se, že Diana se přátelila s Freddiem Mercurym. S ním údajně navštívila inkognito jeden gay podnik. Několik let po smrti princezny z Walesu její komoří v rozhovoru řekl, že Diana věděla o jeho homosexualitě a nikdy se o tom v žádném rozhovoru nezmínila.

foto: Diana s obětmi nášlapných min

Kromě boje s HIV/AIDS Diana upozorňovala na nebezpečí minových polí. Především v Africe se nacházela místa obsypaná minami, o nichž místní neměli potuchy, což vedlo k vážným zraněním a dokonce úmrtím. Mezi nejčastější oběti nehod způsobených našlápnutím na minu patřily děti. V roce 1997 obletěl svět fotografický snímek Diany s balistickou helmou na hlavě při odstranění nášlapných min v Angole. V červnu téhož roku předsedala mezinárodní konferenci ve Washingtonu a jen pár dnů před autonehodou navštívila další kritickou oblast Bosnu a Hercegovinu. Krátce po tragické autonehodě Diana obdržela za Mezinárodní  kampaň za zákaz pozemních min Nobelovu cenu míru.

 

Odkaz princezny Diany žije po celém světě dodnes. V roce 2007 uspořádali princové Harry a William koncert k výročí úmrtí jejich matky.  Když si v dubnu roku 2011 bral William Kate Middleton, svatba se konala ve Westminsterském opatství, čili v chrámu, kde se konalo poslední rozloučení s Dianou. Vévodkyně Kate je shodou náhod k Dianě přirovnávána. Kate je touž módní ikonou, milující matkou, věrnou ženou, miláčkem Britů a členkou charitativních spolků, jakou byla Diana. Letos u příležitosti dvacátého výročí úmrtí Diany se princové William a Harry rozhodli nechat zhotovit matčinu sochu. Socha Diany bude možná k vidění na pozemcích Kensingtonského paláce.

foto: památník princezny z Walesu v londýnském Hyde parku

O posledních dnech princezny Diany vzniklo mnoho filmů. O dnech mezi vážnou dopravní nehodou a pohřbem Diany vypráví film Královna (2006) s Helllen Mirren coby Alžbětou II., za jejíž ztvárnění získala Oscara. Dosud posledním snímkem je film Diana (2014) s Naomi Watts v hlavní roli.

 

Tomáš Masař, foto facebook.com / 23.08.2017
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag