reklama
cz / EN / esp

GAY ICONS: Gloria Gaynor – I Will Survive

Gloria Gaynor (67), kdysi legenda disko hudby, dnes už dávno zapomenuta. Pro LGBT komunitu patří pořád mezi oblíbené zpěvačky. Vždyť její hit I Will Survive dodnes zní ve všech gay klubech a gay filmech.

reklama

Gloria Gaynor (vlastním jménem Gloria Fowles) se narodila do chudé rodiny v New Jersey 7. září 1949. Do světa hudby se dostala prostřednictvím svého tatínka, který hrál na ukulele po klubech a svého staršího bratra, který vystupoval s gospel kvartetem. Na začátku zlatých šedesátých založila Gloria jazz a RNB kapelu „Soul Satisfiers“. Se vstupem do kapely přijala Gloria umělecké příjmení Gaynor. Bývá často předmětem dohadů, zda Gloria zvolila příjmení náhodně, nebo jí k tomu vedli nějaké okolnosti. Jisté je, že příjmení má jistou paralelu k LGBT komunitě.

 

 

Svůj první singl vydala Gloria za účinkování v kapele Soul Satisfiers. Psal se rok 1965 a na gramodesce vyšla píseň „She ´ll Be Sorry“. Píseň Soul Satisfiers katapultovala mezi nej kapely jazzové muziky. Jejich mega start dovedl Glorii k nahrání debutového alba Never Can Say Goodbye (1974), z něhož mimo jiné vzešel stejnojmenný singl, díky němuž si Gloria vysloužila nespočet uznání. Píseň získala vrcholné příčky Billboard Dance Chart a Gloria tak v úspěchu disko hudby předstihla tehdy úspěšnou formaci The Jackson 5.  Úspěch singlu a debutového alba přivedl nahrávací společnost Columbia a Glorii k obrovskému tahu. Gloria měla každý rok vydat album.

 

 

Rok co rok nabízeli Gloria Gaynor a Columbia Records chytlavé songy, které si podmanili mladou generaci, navštěvující disko kluby. V roce 1978 k dívkám a klukům přibyli také lesby, gayové, transvestité a mnozí další z queer komunity. Gloria Gaynor totiž vydala album „Love Tracks“, na němž se nachází neznámější  gay hit „I Will Survive“, který vyšvihl Glorii do největších výšin pop music. Song se objevil v mnoha LGBTQ filmech a existuje nespočet coverů. Příjmení Gaynor a I Will Survive udělali ze dne na den z Glorie gay ikonu a královnu disko music (dokud nepřišla Madonna). Gloria sypala hity jeden za druhým a gayové jí leželi u nohou čím dál víc. Jako by Gloria tušila, co to znamená. Za další fanoušky byla jistě vděčná, jinak by  v roce 1983 nenahrála druhou „gay“ píseň „I Am What I Am“, která se také dočkala masivního úspěchu.

 

 

Ale v nejlepším je třeba skončit a to třeba i nedobrovolně. Na scéně disco music se začalo vykládat o talentované dívence z Michiganu, Madonně Ciccone. Madonna s písní Everybody ovládla disco kluby a gay podniky. Sláva Glorie Gaynor pohasínala. Do konce osmdesátých let bylo ještě o Glorii slyšet, nicméně s vzestupem Michaela Jacksona a Madonny u diskžokejů ustoupila do pozadí. Na začátku devadesátých let pak už o slečně Gaynor neslyšel nikdo.

 

 

Gloria po své zlaté éře vydala ještě spoustu tanečních alb. O comeback se pokusila v novém tisíciletí pěveckým vystoupením v seriálu Ally McBeal. Vystoupila také na 30. výročním koncertu Michaela Jacksona a v roce 2002 vydala dosud poslední album „I Wish You Love“. V současné době se věnuje zpěvu v gospel choirech a menším hudebním projektům.

 

Gloria Gaynor je silně věřící, ale svým gay fanouškům je velmi zavázaná a podporuje je. Vystupuje v mnoha gay klubech a jak v jednom rozhovoru poznamenala: „Jsem ráda za to [být gay ikonou] a je to do jisté míry způsob jak přivést [LGBT komunitu] k lásce ke Kristu, jež mě naplňuje.“  Podle Gaynor není špatné být gay. Gloria tak tímto projevem vyvrátila zvěsti o své kolegyni Donně Summer, která byla podle mnohých médií označována za homofobku. Že však jde o mylné zvěsti, vás přesvědčím v příštím díle našeho seriálu.

Tomáš Masař, foto facebook.com, youtube.com / 17.02.2017
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag