reklama
cz / EN / esp

GAY ICONS: Dolly Parton – nekorunovaná královna country z Tennessee

Dolly Parton (70) je dnes už legendou country hudby. Nic však nebrání tomu, aby byla označována za gay ikonu. Proč si tento titul vysloužila? V čem pomáhá LGBT komunitě? A které slavné zpěvačce šla za kmotru?

reklama

Za necelých čtrnáct dní oslaví Dolly Parton své jedenasedmdesáté narozeniny. Jako čtvrtá ze dvanácti dětí se narodila 19. ledna 1946 v městečku Tennessee. V době, kdy Dolly přišla na svět, se Partonovi potýkali s chudobou a těžkým živobytím. Rodiče navštěvovali farnost Pentekostálního hnutí. Sbor se vyznačoval hlasitými modlitbami a zpěvem spirituálů za doprovodu hudebních nástrojů. Právě díky této zkušenosti lze soudit Dollyin zájem o zpěv a časté využití gospel chórů na svých koncertech. Účast na farnosti pentekostálců inspirovala Dolly k psaní písní obsahující především křesťanskou tématiku.

 

 

Biografici Dolly Parton se shodují v kuriózní příhodě z Dollyina života, kdy sdělují, že svou první píseň nahrála už ve třinácti letech. Roku 1959 nahrála Dolly píseň „Puppy Love“. Opravdový pěvecký start rodačky z Tennessee však nastal osm let poté. V roce 1967 vydala debutové album „Hello, I’m Dolly!“. Z debutu pochází písně „Little Things“ nebo „Dumb Blonde“. Letos bude Dollyin debut slavit padesát let a Dolly za tu dobu vydala přes čtyřicet alb a přes více jak tři sta singlů. Mezi největší skladby lze zařadit „I Will Always Love You“, „Heartbreak Express“, „Jolene“, „9 To 5“ nebo „Travelin Thru“. Poslední album vydala Dolly v loňském roce pod názvem „Pure & Simple“. V roce 2016 také vystoupila se skupinou Pentatonix a s Miley Cyrus ve Voice America, aby zazpívali Dollyin hit Jolene. Pravě Miley Cyrus je Dollyiným kmotřencem.

 

 

Určitě vás bude zajímat, jak vznikla píseň „I Will Always Love You“. Zájem o píseň od Dolly kdysi projevil Elvis Presley. Presleyho management však píseň neuvítal, a tak Dolly píseň zařadila do svého repertoáru. Píseň by asi nikdy nezaznamenala takový úspěch, kdyby cover nenazpívala Whitney Houston pro film Osobní strážce. Dolly za souhlas cover verze získala 6 milionů dolarů.

 

 

Dolly už více jak padesát let žije s Carlem Deanem, přičemž nemají žádné děti. Zato mají určitě ve své rezidenci spoustu ocenění, která Dolly za padesátiletou kariéru country hvězdy posbírala. Většinu cen vlastní Dolly z hudebních cen zaměřujících se více méně na žánr country. Vlastní však několik cen Grammy, přičemž první gramofónek dostala už v roce 1978.

 

 

V roce 2014 byla Dolly s písní „Jolene“ v rámci cen Grammy uvedena do Síně slávy. V letošním roce by měla být na Grammy nominována znovu. O nominaci v kategorii Best Country Duo/Group Performance se bude ucházet s Pentatonix a písní Jolene. Zda sošku získá, se dozvíme letos počátkem února.  Několikrát byla Dolly nominována také na Zlatý Glóbus a také Oscara. Nominací u filmových cen se dočkaly písně „9 To 5“ ze stejnojmenného filmu (kde měla Dolly mimo jiné hlavní roli) a za píseň „Travelin Thru“ k filmu „Transamerica“.

 

 

Poslední dvě písně u Dolly potvrdily to, co se už o ní dlouho vědělo. Že je gay ikonou. „9 To 5“ (film I píseň) jsou dnes už největší gay klasikou a film „Transamerica“ pojednává o životě transsexuální osoby. Dolly Parton navíc propůjčila hlas postavičce Dolly Gnómeové v pohádce Gnómeo a Julie, v níž zazní mnoho písní Eltona Johna a který film zaštítil. Klip k Dollyiné písni „Peace Train“ natočil Christopher Ciccone, gay a bratr zpěvačky Madonny.

 

Nejen tato fakta tvoří z Dolly gay ikonu. Hodně gayů obdivuje její smysl pro módu a styl, lesbičky zas mohou obdivovat její poprsí. Pravost poprsí, stejně jako další plastické operace Dolly, bývají častým předmětem dohadů. Svou zálibou k této metodě zkrášlování se Dolly netají a naopak o ní ráda v médiích hovoří.

foto: Dolly Parton se za své plastické operace nestydí

Dolly Parton podporuje spoustu nadací, které pomáhají mladým LGBT lidem v nouzi a které se zabývají výzkumem a osvětou v rámci boje proti AIDS. V loňském roce se zastala LGBT komunity v rámci kritiky anti-trans legislativy. Pro Pinkstar tehdy uvedla, že nesoudí lidi a tvrdí, že každý byl měl dostat šanci ukázat, co v sobě nese, ať už je, jaký je. Také prohlásila:  “Vždy jsem bojovala za právo být sama sebou. A to je důvod, proč podporuji gaye a lesby. Mají podobný osud jako já.”  V tomtéž rozhovoru řekla: “Jedna má píseň nese název I’m a Wee Bit Gay.”  Pro jiný portál poskytla rozhovor, v němž říká: “Našla jsem mnoho gayů a leseb v mé rodině a akceptuji je a vážím si jich.” Loni také ostře kritizovala americké křesťanské církve, jež LGBT komunitu soudí jako “zvrhlé”. “ Vždy říkám ‘Jestliže jste správný křesťan, což nepochybuji, pak se ptám, proč soudíte lidi? To je úděl Boha,” vyjadřovala se ke kauze v show Larryho Kinga. “Nejsme Bůh, nejsme soudci. Máme milovat jeden druhého a ne soudit.” Pro server The Christian Post o celé kauze vypráví obšírněji. Na článek s Dolly se můžete podívat zde.

 

Při psaní článku jsem s ohromením zjistil, proč je country zpěvačka mezi gayi oblíbená. Dolly Parton je gay ikonou mnohem víc, než jsem se domníval!

 

Poznámka autora: Citace Dolly Parton z internetových serverů jsou přeloženy volně, nejde o doslovný překlad

Tomáš Masař, foto youtube.com, facebook.com / 10.01.2017
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag