reklama
cz / EN / esp

GAY ICONS: Mariah Carey: Vše, co byste chtěli slyšet na Vánoce, jsou písně Mariah

Mariah Carey (47) nazpívala jednu z nejznámějších vánočních písní devadesátých let. Jaké další hity zajistili Mariah největší slávu? Kde přišla k tak neobvyklé barvě hlasu? A jak se angažuje v boji za práva gayů?

reklama

Rok narození Mariah Carey, americké pop and RNB zpěvačky, není ani mezi fanoušky příliš jasný. Mariah Carey přišla na svět 27. března. Na výběr pro určení roku mají životopisci z čísel 1969 a 1970. Všichni se však shodnou, že se Mariah narodila v Huntingtonu ve státě New York. Ač bychom to neřekli, Mariah pochází ze smíšené rodiny. Maminka se pyšnila irskou krví a tatínek má venezuelské kořeny. Vztah Mariiných rodičů však neměl dlouhého trvání. Rozvod manželů Careyových mohl být zapříčiněn rasovou nesnášenlivostí sousedů, kterou rodina trpěla.  Nutno říct, že maminka Mariah byla zpěvačkou. Není žádný div, že byla Mariah už od mala vedena ke zpěvu a s maminkou hodně trénovala. Svou barvu hlasu vycvičila Mariah k dokonalosti. Mariah (stejně jako třeba Christina Aguilera nebo Ariana Grande) má tzv. whistle register, čili nejvyšší hlasový rejstřík lidského hlasu. Mariyna barva hlasu dosahuje výšky neuvěřitelných pěti oktáv. Tuto obrovskou výhodu využila Mariah ve svůj prospěch. Začala vystupovat jako sboristka a později účinkovala jako vokalistka u Brendy Starr.

 

 

Spolupráce se zpěvačkou Brendou Starr otevřela Mariah dveře ke společnosti Columbia a manažeru Tommy Mottolovi, jež se později stal Mariiným prvním manželem. V roce 1990 vydala Mariah své debutové album a představila single „Vision Of Love“, za nějž si odnesla cenu Grammy. Ničí debutové album nezískalo takové ocenění jako debut Mariah. Jeho úspěch Mariah dlouho překonávala. Až s albem „Music Box“ (1993) se dalo hovořit o vítězství. Nejznámější písní z tohoto alba je píseň „Hero“. V roce 1994 nahrála Mariah první vánočně laděné album Merry Christmas. Byť v roce 2010 vydala jeho pokračování, zájem o něj vyšuměl a z prvního Christmas alba se uchytila pouze „All I Want For Christmas Is You“, kterou lze dnes už považovat za vánoční klasiku. I když naživo jí to někdy nevyjde... viz článek o jejím trápení zde.

 

 

V devadesátých letech byla Mariah nesmírně populární. Nahrávala jedno album za druhým. Zažila první rozvod (pocity z něj popsala na albu Butterfly (1997)) a nazpívala duet s Whitney Houston „When You Believe“ pro pohádku Princ egyptský. V novém tisíciletí si Mariah vyzkoušela roli herečky. V roce 2001 se objevuje v autobiograficky laděném filmu Stát se hvězdou. Film ale kritici strhali a kariéra Marii zvolna padala. Podle některých prožívala Mariah těžké osobní problémy. Ale vlna podpory fanoušků se na Mariu snesla jako proud osvěžující vody. Vzchopila se a v roce 2005 se pokusila o comeback s albem „The Emancipation of Mimi“. A vyšlo to. Mariah Carey zase získala cenu Grammy. Od té doby je Mariah znovu slyšet.

 

 

Mariah Carey prožila dvakrát svatbu (a bohužel) i dvakrát rozvod. V současné době je spokojenou maminkou dvou děti a v lednu 2016 oznámila zasnoubení s miliardářem Jamesem Packerem. Dosud poslední album  „Me. I Am Mariah... The Elusive Chanteuse vydala v roce 2014, naopak filmovou roli si dopřála ve filmu Komorník v roce 2013. V témže roce jsme od Mariah Carey mohli v rádiích zaslechnout píseň „Almost Home“ k filmu Mocný vládce Oz. V roce 2015 se Mariah usadila do režisérské židle, aby nám mohla představit film A Christmas Melody. Nyní hostuje v seriálu Empire.

foto: Mariah Carey na večeru GLAAD

Mariah Carey je členkou mnoha charitativních organizací. Bojuje za lepší přírodní klima. Pomáhá nemocným dětem, ženám, trpícím rakovinou nebo vystupuje na dobročinných sbírkách. Vystoupila například na Live 8, přičemž výtěžek z koncertů šel na podporu rodinám obětí a lidem bez domova po ničivém pustošení hurikánu Kathrina. Mariah též podporuje práva rasových i sexuálních menšin. Letos na jaře převzala na GLAAD Awards ocenění Ally Award. Cena bývá udělována umělcům, kteří svým působením podporují a prosazují rovnoprávnost homosexuálních, bisexuálních a transgender lidí. Mariah se tak připojila k Cher, Janet Jackson nebo Elizabeth Taylor, které získali Ally Award v minulosti. Proč měla ocenění získat právě Carey, vysvětlila pro jeden americký časopis výkonná ředitelka GLAAD Awards Sarah Kate Ellis. „Prostřednictvím své hudby inspirovala Mariah Carey nespočet svých fanoušků z řad LGBT komunity. Mariah je dlouhodobou spojenkyní a přítelem LGBT komunity, která neúnavně pracovala na tom, aby se jejich přijetí a začlenění do společnosti posunulo vpřed,“ uvedla Ellis.

 

 

Tomáš Masař, foto youtube.com, facebook.com / 06.12.2016
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag