reklama
cz / EN / esp

GAY ICONS: Adam Lambert – přes Pop Idol ke kapele Queen

Mladý rodák z Indiany soutěžil v osmé řadě pěvecké soutěže Pop Idol. I když prohrál, dotáhl to ze všech účastníků této řady nejdál. Už téměř pět let vystupuje po boku rockové legendy - skupiny Queen.

reklama

Adam Mitchel Lambert (34) se narodil v Indianě 29. ledna  1982. Z tatínkovy strany má Adam norské předky, maminka je židovkou. Maminčina víra Adama značně ovlivnila převážně v dětských letech. Jako malý chlapec zpíval písně v hebrejštině. Mimořádného pěveckého talentu malého Lamberta si všimli i ve škole. Na střední škole tak exceloval ve školních představeních na motivy známých muzikálů, např. Hello Dolly! nebo Pomáda. Po studiích se Adam věnoval muzikálům i nadále. Zúčastnil se evropského turné muzikálu „Hair“. Od roku 2004 byl Adam členem undergroundové rockové kapely The Citizen Vein. Kapela však nebyla kritiky přijata. Odehrála pouze tři koncerty a album Citizen Vein raději nenahrála. Je však možné, že účast v Citizen Vein Adama ovlivnila ve stylingu a oblékání, v jakém se prezentoval v americké verzi pěvecké soutěže Pop Idol.

 

 

Osmá řada soutěže American Idol se vysílala na jaře 2009. Adam se dostavil na konkurz, aby před Simonem Cowellem a dalšími porotci odzpíval „Rock With You“ od Michaela Jacksona a „Bohemian Rhapsody“ od Queen. Queen a Michael Jackson ovlivnili Adama ve tvůrčím procesu. Mezi další stars, které Adamovi Lambertovi dodávají inspiraci ve tvorbě a sebevyjádření se řadí také Madonna a David Bowie. Od Michaela Jacksona v dalších kolech Pop Idolu nazpíval „Black Or White“. Ve finálovém večeru (kde nakonec skončil druhý) zpíval s finalistou Krisem Allenem skladbu od Queen „We Are The Champions“. V představení finalistů asistovali i samotní „queeňáci“ Brian May a Roger Taylor. Kdyby jen Adam tehdy tušil, že za čas bude s nimi hrát. Po Pop Idolu měl však Lambert jiné starosti. Začal nahrávat debutové album, které pak vydal na podzim roku 2009. Album „For Your Entertainment“ Adam představil singlem, jenž zpěváka z Indiany vyhodil do celosvětových výšin. Byl jím rockový hit napsaný zpěvačkou Pink „Whataya Want From Me“.

 

 

Pilotní singl z debutového alba zaznamenal na pultech obchodů s CD nosiči úspěch a z Adama Lamberta se stal fenomén. Přesto fanoušci museli na pokračování „For Your Entertainment“ čekat zhruba tři roky. Album „Trespassing“ vyšlo v roce 2012 a jedním z nejvýraznějších singlů alba se stal song „Never Close Our Eyes“. V týž rok se Lambert ukazoval po boku kapely Queen. Od roku 2011 vystupuje s Queen jako hlavní performer a náhrada za legendu Freddieho Mercuryho. V roce 2013 a 2014 se objevil v pár epizodách úspěšného (nejen mezi gayi) seriálu „Glee“. Také účinkoval v seriálu „Pretty Little Liars“. V roce 2015 představil Lambert na jaře singl „Ghost Town“. Song představil Adam v době, kdy Madonna vpustila do rádií stejnojmennou baladu z jejího alba. V jednom článku tehdy Lambert poznamenal, že vůbec netušil, že Madonna napsala píseň stejného názvu. Také uvedl, že se nejednalo o záměr a tempo jeho písně je mnohem jiné, než song královny popu. Ghost Town byl pilotním singlem Adamova doposud posledního alba „Original High“. V letošním roce nahrál píseň se švédkou Laleh „Welcome To The Show“. Vystoupil také na Grand Prix v Singapuru (den po Kylie Minogue) a nyní soudcuje v australské verzi X Factoru.

 

 

Adam Lambert je otevřený gay a LGBT aktivista. Adamova sexualita byla předmětem spekulací už během účinkování v Pop Idolu. Na internetu totiž tehdy kolovala fotografie, na niž Adam líbá jiného muže. Lambert informaci nepopřel. Naopak prohlásil, že se nemá za co stydět a nikdy neskrýval nic o svém životě. Má se podle některých lidí za to, že únik fotografie zapříčinil Lambertovu porážku v soutěži. Statut gaye Adam potvrdil krátce po skončení Pop Idolu. 

 

Od svého coming outu se Adam snaží co nejvíce iniciovat v projektech na podporu LGBT komunity. Již v roce 2010 byl nominován na cenu GLAAD Awards v kategorii Outstanding Music Artist. Natočil video k projektu „It Gets Better“, jehož cílem bylo upozornit na šikanu ve školách a následnou vlnu sebevražd mezi mládeží v LGBT komunitě. V roce 2011 označil zpěvák Sam Sparro Lamberta za příkladný vzor LGBT komunitě. Adam Lambert a jeho maminka získali též ocenění za svou roli při podpoře gay komunity. Remixovanou verzi písně „Whataya Want from Me“ od Adama vydal Billboard roku 2012. Výtěžek ze skladby měl putovat k organizaci, která se zabývá řešením krizových situací a prevencí sebevražd mládeže LGBT komunity. Ke konci roku 2011 vystoupil na benefičním koncertu Cindy Lauper. Účelem benefice byla podpora organizací „True Colors Fund“ a „Forty to None Project“ cílené na rozšiřující se počet bezdomovců mezi mládeží LGBT komunity.

foto: Adam Lambert přebíra cenu GLAAD

V roce 2012 pro časopis Pressparty poznamenal na nedostatečnou propagaci LGBT komunity v hudebním průmyslu. “Stále toužím po tom, aby byla různorodost LGBT komunity šířeji zastoupena v zábavním průmyslu. Myslím, že ve filmu a TV byly udělány větší pokroky, ale v hlavním hudebním proudu jsme stále na začátku. Považuji se za postgaye, který pracuje v pregay odvětví,” uvedl Lambert. 11. května 2013 Adam obdržel v San Francisku prestižní cenu GLAAD Davidson/Valentini Award. Toto čestné ocenění se každoročně uděluje profesionálům z médií, kteří jsou otevřeně homosexuální a kteří se zasloužili o významný posun v prosazování rovných práv LGBT komunity. Na počest Adamova koncertu na pittsburské Pride in the Street, na němž byl hlavní hvězdou programu, byl 15. červen vyhlášen městskou radou města Pittsburgh “Dnem Adama Lamberta”.

 

 

Svou homosexuální orientaci dal Adam provokativně najevo krátce po účasti v Pop Idolu. V souvislosti s propagací alba „For Your Entertainment“  vystoupil v říjnu 2009 na American Music Awards. Při představení políbil klávesistu, dal si hlavu tanečníka k rozkroku a jiného za rozkrok popadl. Od roku 2010 do roku 2013 byl ve vztahu s finským reportérem Sauli Koskinenem. Nyní žije sám a naplno se věnuje hudbě a projektům pro nadace.

foto: Adam s teď už bývalým přítelem

Tomáš Masař, foto youtube.com, facebook.com / 24.11.2016
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag