reklama
cz / EN / esp

O otázkách sexuální orientace se v českých firmách nemluví

Více než polovina LGBT zaměstnanců by uvítala protidiskriminační opatření.

reklama

Platforma Byznys pro společnost, největší nevládní organizace podporující rozvoj odpovědného podnikání a diverzity v ČR, uspořádala mezi velkými zaměstnavateli průzkum o diverzitě se zaměřením na LGBT. Výsledky jsou srovnatelné se světem a ukazují, že naprostá většina českých firem se již věnuje tématům diverzity. Polovina dotázaných firem má formulovanou strategii a aktivně ji realizuje, ale pouze každá desátá se aktivně věnuje také inkluzi a podpoře LGBT. Průzkum se uskutečnil při příležitosti konání pátého ročníku konference Pride Business Forum (www.pridebusinessforum.cz), která proběhla ve čtvrtek 13. srpna 2015.

 

Podle průzkumu je velkým problémem na pracovišti otevřenost k otázkám sexuální orientace. Pouze desetina firem natolik otevřené prostředí, že tam LGBT zaměstnanci svobodně komunikují o své sexuální orientaci a potřebách. Polovina firem sice považuje své pracoviště za otevřené, přesto však jejich zaměstnanci o tématech a problémech LGBT až na výjimky nekomunikují. Čtvrtina účastníků průzkumu si myslí, že jejich pracoviště není diskriminační vůči LGBT, ale o sexuální orientaci se tam vůbec nemluví. V 15 % firem sice neregistrují žádné problémy, nicméně zaměstnanci raději svou sexuální orientaci skrývají.

foto: 15% zaměstnanců skrývá svou sexuální orientaci

Přitom existuje jasná souvislost mezi atmosférou na pracovišti ve vztahu k LGBT a tím, zda firmy mají nějaké postupy a opatření proti diskriminaci – byť jen na papíře. Tam, kde jsou nějaká pravidla, je výrazně pohodovější atmosféra (více gayů a leseb je „vyoutovaných“) a naopak. Z průzkumu Prague Pride provedeného mezi 500 LGBT zaměstnanci vyplývá, že více než polovina gayů a leseb by u jejich zaměstnavatele uvítala opatření, která zamezí diskriminaci na pracovišti (ještě větší podporu mají taková opatření mezi těmi, kteří zatím nenašli odvahu se v zaměstnání „vyoutovat“) – zbylá část povětšinou nemá názor. Na druhou stranu jsou čeští LGBT zaměstnanci rezervovaní k vlastnímu zapojení a angažovanosti v opatřeních a aktivitách na podporu gayů a leseb na pracovišti - zapojila by se jen necelá pětina.

 

Zajímavé je porovnání zmíněných výsledků průzkumu platformy Byznys pro společnost v České republice se situací ve světě. Ta je pravidelně mapována s pomocí Workplace Pride Global Benchmark. Jde o průzkum, který má pomoci zaměstnavatelům vytvořit inkluzivní prostředí pro zaměstnance LGBT tím, že analyzuje situaci v jejich firmě a doporučí účinné postupy pro formulování firemní strategie. Workplace Pride Global Benchmark 2014 konstatoval, že v průměru téměř 67 % firem má k inkluzi LGBT a komunikaci tohoto problému pozitivní vztah. Nicméně odborné znalosti týkající se začlenění LGBT a monitoring reálného stavu vykazuje v průměru necelých 27 % firem. Mírná nadpoloviční většina účastníků globálního průzkumu se problematikou LGBT zaměstnanců na pracovišti zabývá, snaží se ji uchopit a zahrnout do své firemní politiky, a to i bez ohledu na hranice států, ve kterých působí. Ale jen 35 % má pro ně zformulovanou politiku podpory a benefitů.

redakce ve spolupráci s Pride Business Forum / 25.08.2015
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
smolik 30.08.2015
...jinými slovy - firmy vydělávají na sexuální orientaci. nejsou teď ale dikriminovány majoritně orientovaní lidé??
Osobně si myslím, že sex.orientace by se neměla ve firmách řešit. Pokud se ale řeší, je to jen důkaz netolerance manažerů či vedoucích k dané osobě.
Pavel 31.08.2015
Přesně tak, "tolerance" pod dekou schovaná, nemyslím si, že by, vůbec měli řešit sex. orientaci daného člověka, nevím zdali jsou jsi lidé vědomy, ale homosexualita je již tady po staletí od Egyptu po Vikingy... Takže, žádná fantas sci-fi to už dávno není, jen lidé mají stále potřebu něco řešit, místo toho aby řešili své osobní věci, například, si ráno a večer vyčistit zuby... bohužel tohle je v lidech. A výzkum? ruce na srdce, žádná firma by nepřiznala homofobii.

Takže I love.
Pavel 31.08.2015
Přesně tak, "tolerance" pod dekou schovaná, nemyslím si, že by, vůbec měli řešit sex. orientaci daného člověka, nevím zdali jsou jsi lidé vědomy, ale homosexualita je již tady po staletí od Egyptu po Vikingy... Takže, žádná fantas sci-fi to už dávno není, jen lidé mají stále potřebu něco řešit, místo toho aby řešili své osobní věci, například, si ráno a večer vyčistit zuby... bohužel tohle je v lidech. A výzkum? ruce na srdce, žádná firma by nepřiznala homofobii.

Takže I love.
Luke :-) 30.08.2015
V naší firmě jsou tomuto naštěstí otevření. Ne, že by se toto téma rozebíralo na denní bázi, ale je fajn vědět, že kolegové tě berou se vším všudy. Práce je o lidech a pokud bych měl do práce chodit jen pracovat a neměl bych tam přátelé a známé, pak by mě práce nudila. Takže jsem za otevřenost naší firmy rád :-)
Hyperdyne120A2 29.08.2015
Proč by se mělo ve firmách mluvit o orientaci? Ve firmě se pracuje. Osobně by mi bylo dost nepříjemné, kdyby se mnou o tom někdo z pracoviště začal mluvit. Nikomu do toho nic není, a ani já sám o tom nezačínám.
Navíc, občas se rád zasměju dobrému vtipu na homosexuály, i přesto, že jsou mířené na část populace, do které patřím. Nejvíc mě zvedá ze židle, když si někdo začne dávat pozor na pusu jen proto, že jsem přítomen (pokud je s mou situací seznámen).
Takže: čím míň se o tom v práci mluví, tím IMHO jedině lépe. Taky nebuzeruju ostatní kolegy s otázkami, jak často a jakým způsobem to dělají se svými ženami. Myslím, že zacházení s lidmi, kteří dávají svou orientaci na odiv, je čistě individuální záležitost v závislosti na tom, jaký ten člověk je.
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag