reklama
cz / EN / esp

Registrované partnerství po osmi letech překonalo rekord

Již 8 let mohou gayové a lesby uzavírat svazky. Jsou stabilnější mužské, nebo ženské páry?

reklama

1. července 2006 vstoupil v platnost zákon o registrovaném partnerství. Ke svému osmiletému výročí dostal letos nečekaný dárek. První pololetí překonalo rekord první poloviny z roku 2007, kdy v euforii po letech, kdy byla českým gayům a lesbám tato možnost upřena, své dlouholeté vztahy potvrdilo před zákonem 109 párů. Letos to jich bylo 116 (loni za stejné období jen 90). Z toho 40 ženských a 76 mužských. 14 registrací bylo zrušeno.

Po celou dobu je první pololetí v počtu nově uzavřených registrací početně slabší. Rekord druhé poloviny roku (235) dosud drží rok 2006, což bylo opět způsobeno tím, že mezi dvojicemi byli ti, co na to čekali mnoho let.

 

2438 gayů a 1186 leseb jsou svoji

Za 8 let se registrovalo 1812 dvojic. Svůj vztah uzákonilo 2438 gayů a 1186 leseb.

Ovšem více než desetina z nich, tj. 220 párů je smíšených, tj. jeden z nich pochází ze zahraničí. A i když převládají obyvatelé Slovenska, najdeme mezi nimi i takové státy jako např. Čína, Kolumbie, Brazílie, Mexiko, Makedonie, Filipíny, Alžír, Dominikánská republika, Malajsie, Trinidad a Tobago, Kuba, Ázerbájdžán, Gruzie, Rusko, Uzbekistán, Palestina, Izrael a mnohé další. Čeští gayové a lesby jsou tedy velmi kosmopolitní občané.

Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí (ČSSD): „Potvrdilo se, že o registrované partnerství je v ČR zájem. Je zcela přirozené, aby každý mohl žít s tím, koho miluje a v dnešní společnosti je neomluvitelné komukoliv toto právo odpírat z důvodů jeho sexuální orientace. Registrované partnerství je právní závazek, který by měl umožňovat co nejpohodlnější soužití partnerů. Ovšem to, co mnozí manželé považují za samozřejmé, jako například osvojení dětí partnera, zatím není v registrovaném partnerství zahrnuto. Doufám, že se do budoucna situace zlepší a přeji všem registrovaným hodně štěstí v jejich vztahu.“

 

Zániky a rozvody

Zhruba stejný počet dvojic jako u smíšených párů za 8 let svou registraci již zrušil před soudem. Praha, Ústecký a Liberecký kraj již tuto informaci neeviduje nebo neposkytuje, takže od nich je k dispozici jen částečná statistika a poté celkové číslo zániků registrací činí 201. Mírně převládají mužské páry.

Jen pro srovnání – v průběhu prvních tří měsíců 2014, za které jsou dosud k dispozici data ČSÚ, bylo uzavřeno 3,4 tisíce manželství.  Počet rozvodů za tutéž dobu byl 6,5 tisíce. U více než 55 % z nich byli nezletilé děti.
V roce 2013 došlo k 43.499 sňatkům a 27.895 rozvodům (57,1 % mělo nezletilé děti).

Z hlediska čísel jsou dosud lesbické a gay svazky i nadále výrazně stabilnější.

redakce ve spolupráci s Mildou Šlehoferem / 11.08.2014
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag