reklama
cz / EN / esp

Kontroverzní novela zákona o ochraně veřejného zdraví míří do parlamentu

Jsou ohrožena práva HIV pozitivních?

reklama

Česká společnost AIDS pomoc, z.s. upozorňuje na návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví, který minulý týden schválila vláda a který nyní míří do parlamentu. Novela podle spolku obsahuje několik nepromyšlených novinek, které neodpovídají současnému stavu poznání o šíření infekce a které mohou závažným způsobem zasáhnout do práv nejen HIV pozitivních osob v České republice.

 

Podle navrhovaných změn by HIV pozitivní lidé museli nově o své infekci informovat při přijetí do každého zařízení sociálních služeb. Informační povinnost podle ČSAP povede pouze k další stigmatizaci a diskriminaci HIV pozitivních osob.

 

Novela také zavádí povinné testování u osob podezřelých z nákazy. Podle ČSAP je však i tento požadavek nesprávný. "Stát by neměl lidi povinně testovat, spíš by je měl vzdělávat a vhodnou osvětou je motivovat k tomu, aby své rizikové chování změnili," uvádí Robert Hejzák, předseda ČSAP.

 

Navrhovaná novela podle ČSAP vyvolá v praxi zmatek a nebude jasné, jak okruh podezřelých osob stanovit. Orgány ochrany zdraví se budou zřejmě moci spolehnout jen na výpovědi čerstvě diagnostikovaných osob, které mohou, ale nemusí být pravdivé.

redakce ve spolupráci s Českou společností AIDS pomoc, o.s. / 11.07.2014
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
rypna 15.07.2014
@HIV-(nebo snad +?): Prijde mi, ze mas nejaky komplex. Bud ses desne dlouho smiroval se svym hulibrctvim, a nebo te sere, zes to chytil "nepravem" :D Tak jako tak ocividne nechapes nadsazku a hlavne jako vetsina buzen a lizek reagujes jako histericky ztelesneni afektismu. Jisteze je picovina posilat do plynu amoralni / sobecky / chamtivy /.../ lidi (byt by bez nich byl svet lepsi), ale musis cist mezi radky. Duvod, proc vsechny buzny porad tak jecej, kdyz nekdo navrhne neco proti omezeni jejich obskurne perverznich zvyku (mrdarny, gay pride - rozcapovani se na ulici, atp.) je jednoduchej: jde totiz o nedospely jedince ustrnuly ve fazi egoistickyho uspokojovani vlastnich potreb - ciry ztelesneni egoismu - ja, ja ja a jenom ja. Tedy kdyz po nich nekdo zada trochu "normalnosti", tj. obycejny zpusob zivota a prizpusobeni se vetsine, to uz je pro ne omezovani svobody. Nesmis se pak divit, ze kdyz vetsina z nas ma nasrano v hlave, musi se to regulovat z vnejsku.
HIV- 14.07.2014
bitte (ať už tu máme jazykovou inspiraci ke správnému postupu).

Takže všechny otestovat, a kdo je pozitivní, rovnou do plynu. Tak vypadá dúkladnost, která povede ke konečnému řešení. A až se takhle zbavíme HIV, okamžitě se musíme stejně dúsledně vrhnout na vymýcení lidské blbosti. Jenže to se bohužel asi tak snadno jako u HIV nepovede, protože jak konstatoval již Albert Einstein, ta je stejně jako vesmír taky nekonečná. Přitom ovšem i připustil, že u toho vesmíru si není zcela jistý.
rypna 14.07.2014
sorry chlapci, ale vsichni do jednoho tady jste tupci :D obhajovat rozsirovani hiv totiz nema zadny logicky zaklad. pokud ma byt nemoc vymycena, musi se to delat dukladne (v soucasnosti se tomu jen napomaha - sex-kluby a diry). sorry ale tohle je neoddiskutovatelnej fakt. + navic priznejte si, kdo z vas rad mrda s gumou? 95% chce bez gumy (at uz HT nebo teplousove). kvuli prasatum ale musime delat ruzny perverznosti (jako nosit latex na peru a predstirat souloz) a pak jeste chodit na testy a mit pocity provineni, ze to bylo bez ochrany... takze nyni diskutujte a projevujte svoji prizemnost a alibismus. danke
HIV- 13.07.2014
(konec) ...vliv na míru kriminality - ergo žádný. Tohle nelze označit jinak než jako panickou reakci sorty jedincú, jejichž primitivizmus není o nic lepší než těch, kdo k ní zadávají podnět
HIV- 13.07.2014
@Jirka: Ke každé historický známé restrikcí, která diskriminovala nevinné, se současně dodávalo její logické zdúvodnění, kterému nebylo lze upřít aspoň minimální pravdivý základ, ať už ji vyplodil jakýkoliv režim. Jenže jak formuluje moudrá paní z 2. poloviny 19. století Marie von Ebner Eschenbach: "To nejstrašnější na každé lži je ten pytlíček pravdy, který obsahuje." Takováhle řešení, jak se ho teď snaží česká politika prosadit, jsou hodná nejvýš skutečně vyhrocených krizových situací a tak daleko přece jenom ještě nejsme, aby se pro tenhle problém nedalo najít něco jiného, lepšího. Proto v tom vidím návrat bolševika, pro (mj.) nějž byly takovéhle zpúsoby typické. A to nehledě na to, že efekt, jaký tohle múze mít na omezení šíření HI-víru, je velmi sporný. Kdo je blbej a nechrání ani sebe ani druhé, toho chování to zmení asi tolik, jako terst smrti má nejaký pozitivní vliv na m
jirka 13.07.2014
No tak jako vždy to dopadne tak, že si nikdo nepřečte co po něm autor článku chce. Opět jako vždy se tady lidé hádají a vyjádření žádné. Já HIV pozitivní nejsem, ale mám kamarády, kteří jsou a každý k této chorobě přistupuje jinak. A bohužel některým je jedno, že tuto nemoc roznaseji a nebo ne. Je to o přístupu bohužel a takový lidi opravdu nezaslouží slitovani. Prosím vyjadřujte se k článku.
HIV- 13.07.2014
Vrací se nám bolševik :P

S Rypnou myslím nemá smysl diskutovat. Není ve fyziologických schopnostech jeho CPU, aby pochopil něco jiného, než ten blábol, co tu zvrátil.

@Radek 12.07.2014 - tyhle starosti a Rotchildovy peníze bych chtěl mít.

@Zdeněk 12.07.2014 - at si mrdá jak chce, to je mi jedno. Ale vždycky jen s gumou, aby se nemnožil. A na čelo vytetovat "Pozor! Uvnitř nebezpečný materiál."
Jurdo 12.07.2014
No neviem či je potrebné niekoho edukovať. Aj keď som sa už (v čechách - tým ale nič nenaznačujem) prekvapivo stretol s istou nevedomosťou alebo slabou informovanosťou pomerne promiskuitného človeka, čo pre mňa bolo fakt zarážajúce, ale neverím že nejaká vyššia informovanosť nejako výrazne pozastaví prudký nárast infikovaných. Mám dojem, že logicky by mal počet nových infikovaných len a len klesať. Predsa len - 21. storočie, stredná Európa, doba internetu a rýchleho prenosu informácií... preto som skeptický ohľadom zvyšovania informovanosti?... Za pozatváranie všetkých barov a neviem čoho tiež nie som aj keď ich veľmi nevyužívam a už vôbec nie na sex,... tetovanie pozitívnych by bolo pre negatívnych celkom fajn - ale samozrejme je to hlúposť a nikdy by som nebol za takéto značkovanie - ak teda tattoo značenie tak jenine DUMB! na čelo XD - žartujem...
Zdeněk 12.07.2014
rypna...Jsi magor a nevzdělanec.Tobě bych dal na ocas nějaký ocelbetonový pouzdro, aby sis už nikdy nezamrdal.
Míra 12.07.2014
Proč já jako pozitivní mám mít na čele tetování? HIV přenášejí pouze nediagnostikované osoby, nebo osoby, u kterých není zahájená terapie. Poslední výzkum dokazuje, že osoba s nedetekovanou hladinou v krvi (díky léčbě) nepřenese vir na jinou osobu za žádných okolností. Když napíšete nějaký blábol, je potřeba říci i B. Druhá věc, proč se "negativní" nechrání když se tak vztekají???
rypna 12.07.2014
ja bych sel klidne jeste dal! zavrit cerny diry, sauny a jiny homo-mrdarny! prasata jsou proste bez moralky a sukat budou jako zbesily i tak. proc jim to jeste umoznovat nakejma klubama?! + vsichni pozitivni by meli mit nejaky tetovani na cele!
Alexander 12.07.2014
Dobry den, chtěl bych reagovat na článek-rybna. Myslím si pokud unás je nebo by mněla být Demokracie tak tak si myslým vás nemusí zajímat kdo co dělá. Jinak je pravda že takzvaně pozityvní by se měli nějak chránit aby nenakazyli ostatní ale to neplatí jen u Geu ale také u Heteresexuálních lidí. Tak si myslím že naražet jen na jednu skupinu není moc dobré.
Děkuji.
Radek 12.07.2014
Alexander Vas pravopis je skutocne katastrofa ...
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag