reklama
cz / EN / esp

Jsou teenageři víc homofobní než jejich rodiče?

Tato otázka nás napadne v souvislosti s tragickou smrtí mladého školáka kvůli šikaně

reklama

V uplynulých dnech proběhla médii zpráva o tragické smrti chlapce, který se rozhodl ukončit svůj život kvůli šikaně ve škole. Byl gay, a i přes podporu rodiny neunesl nepřijetí své orientace mezi spolužáky. Útoky nebo obtěžování přitom na středních školách zažívá kolem třetiny gayů. Klíčem ke zlepšení situace je výchova mladší generace k toleranci a osvěta.

 

Zpráva o sebevraždě čtrnáctiletého Filipa vzbudila velký zájem médií zřejmě i proto, že byl příbuzným známé moderátorky. Zatímco u své rodiny našel pochopení a podporu, pro spolužáky byl kvůli své orientaci terčem posměchu. I když je u nás odlišná sexuální orientace mladší generací přijímána poměrně dobře, u náctiletých to neplatí.

 

Na vině je nepochybně také nedostatečná informovanost. Přitom materiály pro školy k tomuto tématu existují. Jako podklad je možné použít například publikaci sociologa Zdeňka Slobody Rozmanitostí proti šikaně. Autor je členem Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD), která usiluje o stejná práva pro všechny osoby bez ohlednu na sexuální orientaci nebo gender. Tato metodická příručka doprovází krátké filmy s LGBT tématikou a má podtitulek "Co vědět o sexuálních menšinách, jak o nich se žáky a žákyněmi mluvit a jak se na ně dívat.“

Cílem je pomocí informovanosti omezit předsudky a vychovávat k toleranci.

Vznikla dokonce i příručka Homofobie v žákovských kolektivech, vydaná českou vládou.

Ministerstvo školství ji mělo distribuovat, ale dosud nedořešilo její implementaci, a tak nemůže být používána. Pedagogové mají možnost navštívit bezplatné semináře pořádané PROUDem ve spolupráci s organizací Charlie, které jsou připravené odborníky a prověřené v praxi. Projekt nazvaný duhová výchova probíhá zábavnou formou, je šitý každé škole na míru a mezi žáky jsou na něj velmi pozitivní ohlasy. PROUD a jeho členové by chtěli vyjádřit rodině zesnulého Filipa svou upřímnou soustrast a doufají, že i svou prací přispějí ke zlepšení situace a tomu, aby další děti a dospívající nebyli kvůli netoleranci a neznalosti okolí tlačeni k takovýmto smutným řešením.

 

Rozmanitostí proti šikaně:

http://lgbt.poradna-prava.cz/folder02/metodika_zlom_cista_final.pdf

 

Homofobie v žákovských kolektivech:

http://www.vlada.cz/assets/ppov/rlp/vybory/sexualnimensiny/dokumenty/homofob_web_NEW.pdf

 

Semináře pro školy: www.duhovavychova.cz

kontakt: zdenek.sloboda@proudem.cz

telefon: 608 83 18 62

Františka Kernová PROUD z.s. / 10.02.2014
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag