reklama
cz / EN / esp

Izrael na cestě ke sňatkům gayů

V Izraeli byl představen návrh zákona rozšiřující zákon o manželství na manželství homosexuálních párů

reklama

Strana Yesh Atid v Izraeli v říjnu 2013 představila návrh zákona umožňujícího párům stejného pohlaví rovnocenná práva s páry heterosexuálními. Zákon si klade za cíl neohrozit náboženská omezení platící pro heterosexuální páry a zároveň poskytnout rovnocenná práva stejnopohlavním párům.Izrael neumožňuje v současné době žádné civilní svazky (sňatky), a podle informace z New York Times odborníci odhadují, že v posledních letech čtvrtina židovských párů opustila Izrael, aby mohli uzavřít civilní sňatek, nebo spolu žijí bez sňatku.Návrh zákona o 15 stranách, představený v Knessetu, nepočítá se slovem "manželství", ale umožní stejný přínos pro všechny, kteří na jeho základě uzavřou svazek. Zákon definuje tento svazek svazkem „dvou lidských bytostí“, čímž dává svazkům stejnopohlavních párů legitimitu."Nezavrhujeme náboženské sňatky, ale my potřebujeme poskytnout občanské řešení každému člověku, Židům i ne-Židům, homosexuálům i heterosexuálům, " řekl Yair Lapid, izraelský ministr financí a předseda Yesh Atid. „Jedním ze základních lidských práv je právo na lásku."

 

foto: izraelský ministr financí a předseda Yesh Atid, Yair Lapid

Homosexuální sňatek je v Izraeli uznáván, ale paradoxně s tím jej nelze v Izraeli uzavřít. Páry musí být oddány v jiných zemích, například ve Francii nebo v Kanadě. Židovská víra manželství homosexuálním párům nepovoluje. Jakmile je ale pár takto oddán, je v Izraeli uznán jako pár manželský.


V květnu 2012 hlasoval poprvé izraelský parlament o zavedení civilních sňatku pro homosexuální a heterosexuální páry a hlasoval proti.

Příznivci rabinátu se stále snaží zachovat si kontrolu nad manželstvím, říkají, že to je důležité pro jednotu židovského národa. Návrh zákona neschvaluje strana Jewish Home, který je součástí koaliční vlády.


Premiér Benjamin Netanjahu neposkytnul zatím  možnost veřejné diskuse k tomuto problému.Bývalý předseda Nejvyššího soudu Izraele oznámil svou podporu rovnému manželství a varoval, že izraelské manželské zákony jsou „jasným porušení základních lidských práv."

 

A co české zákony? U nás sice registrované partnerství máme už několik let (2006), ale kromě placení daní si ještě všichni rovni nejsme ani náhodou. České registrované partnerství neumožňuje gay-párům adoptovat dítě a pobírat vdovský důchod.

 

 

Rovněž tak údaj „registrovaný“ v občanském průkazu není zrovna nejpovedenější, protože vlastně veřejně ukazuje naši sexuální orientaci, což pro někoho může být problém vzhledem k tomu, že homofobie stále existuje. Podle našich informací hodně párů nechce uzavřít registrované partnerství zejména kvůli tomuto „drobnému“ údaji v občance.

 

 

Zatímco například ve Francii může registrované partnerství uzavřít i pár heterosexuální (tomu říkáme rovnost), u nás tomu tak není, z čehož by se dalo usuzovat, že české registrované partnerství je jen vyšší, propracovanější stupeň diskriminace.

 

DEJ / 30.10.2013
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
Radim 16.08.2014
Tak jako židé i homosexualové trpěli v nacistických táborech smrti.Židé a homosexuálové mají hodně společného a jediný stát izrael by měl otevřít svou zem pro homosexuálum za podmínky konvertace k židovství a tím vybudujeme silnější stát
Linda Kopecka Guttfreund 18.02.2014
Ano !Konecne rozumny postoj!Opet s tim musel prvni prijit Israel. !!!
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag