reklama
cz / EN / esp

Papež František nechce soudit homosexuály mezi kněžími

Jako první papež se vyjádřil pozitivně k této problematice. Ale myslí to opravdu vážně?

reklama

Papež František řekl, že nebude " soudcem " homosexuálních kněží, což vatikánští analytici ohodnotili jako nový, otevřený přístup ke smířlivějšímu postoji vůči homosexuálním členům kněžského sboru.


" Co je důležité, je způsob, jakým je Svatý otec ochoten diskutovat o všech tématech v otevřeném dialogu,“ řekl Alistair Sear , kněz a církevní historik.

Po tomto vyjádření ale není jasné, jak papežův výrok ovlivní politiku církve, která je již přístupná homosexuálním kněžím a jejich svěcení, pokud ale tito nepraktikuji homosexuální styk.

Odborníci se shodují na tom, že Františkovo vyjádřeni je významné, protože je vůbec jako první papež ochotný otevřeně hovořit o tomto tématu.

Zatímco ještě Františkův předchůdce, papež Benedikt XVI., byl autorem dokumentu, který odsuzoval kněze s homosexuální orientací a říkal, že tito by vůbec neměli být knězi. Jak se zdá, tak papež František pojal toto téma odlišným, méně tvrdým způsobem.


" Pokud je někdo gay, a hledá Pána a má dobrou vůli, kdo jsem já, abych ho soudil?", řekl papež novinářům.

Zdaleka největší pozornost v diskusi vzbudil dotaz novinářů na „gay lobby“ uvnitř Vatikánu.

"Když potkám gaye, musím rozlišovat mezi tím, jestli je gay, nebo jestli je součástí lobby, „ řekl papež. " Pokud přijme Pána a má dobrou vůli, kdo jsem já, abych jej soudil? Oni by neměli být opomíjeni. Tendence (být homosexuál) není problém. Jsou to naši bratři. "


Alessandro Di Antonio, člen Národního svazu gay Italů v Římě, uvítal Františkovi postoje. „To je taková velká úleva slyšet papeže všech lidí mluvit o gay problematice bez zášti", řekl Antonio Di . "Přál bych si, aby všichni katolíci tento příklad následovali. "

Evidentně se František snaží jít s dobou. Ať už je ale sebeblahosklonnější, nám se na tom nezdá hned několik věcí:

  1. Má domnělá homosexuální lobby uvnitř Vatikánů takovou moc, aby ovlivňovala názor papeže? Ovlivňuje jej tímto směrem proto, aby se zlegalizovala existence homosexuálů v církevním sboru, potažmo pak všechny minulé či budoucí sexuální skandály kněží nebo jej ovlivňuje pro dobro věci? Nebo je to jeho vlastni nazor a pohled na současnou skutečnost?
     
  2. Znáte nějakého muže, ať už hetero či homosexuálního, který by se dobrovolně a lehce zřekl sexuálního života? Co znamená být homosexuální a nepraktikovat homosexuální styk?
     
  3. František tato slova pronesl v červenci 2013, presto cca o měsíc později, v době konání pražské gay pride, opět vyšla do ulic křesťanská Liga par párů. Znamená to, že papež, hned druhá nejvyšší autorita po Bohu, není pro své ovečky dost velkou autoritou?

 

 

DEJ / 29.08.2013
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag