reklama
cz / EN / esp

Nekritická podpora her v Soči by byla chybou

Přečtěte si názor ředitele Ústavu mezinárodních vztahů na problematiku bojkotu ZOH v Soči

reklama

Bojkot olympiády by pomohl ruskému prezidentovi Putinovi, tvrdil ve svém článku v MFD Teodor Marjanovič. Jeho argumentace je po mém soudu chybná. Marjanovič například tvrdí, že Putin vůči homosexuálům nepěstuje žádné "likvidační choutky". Autor si však neuvědomuje, že žádné likvidační choutky mít nemusí, oni už za něho všechno obstarají ruští neonacisté.

Nedávno byl například pivními lahvemi surově znásilněn a poté brutálně zavražděn třiadvacetiletý Vladislav Tornovoj jenom proto, že se přiznal, že je gay. Slyšeli jsme snad od ruských politiků jediného slova lítosti? Neslyšeli. 


foto: demonstranti v Rusku jsou brutálně biti
 

A jak se můžeme všichni přesvědčit na serveru YouTube, případů násilí vůči ruským gayům a lesbám přibývá a některá videa jsou tak otřesná, že je průměrný divák není schopen zhlédnout celá. Ba co víc, za poslední roky roste množství zdokumentovaných případů, kdy ruská policie ruské gaye nejenže nebrání, ale dokonce proti nim sama brutálně zasahuje.

V rozporu s rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva navíc ruská města opakovaně odmítají povolit pochody podporující toleranci vůči sexuálním menšinám. 


Pokuty za "propagaci homosexuality" také nejsou ničím neobvyklým. Stačí, abyste veřejně prohlásili či napsali na internetu, že jste lesba či gay a že jste na to hrdí, a rázem můžete být třeba i o několik desítek tisíc rublů chudší. Prestiž Moskvy by utrpěla Marjanovič se také domnívá, že Putinovi by bojkot olympiády v Soči neuškodil. Ale uškodil, a výrazně. Rusko je země, která je na jedné straně vůči zahraničí (a zejména Západu) velmi nedůvěřivá, ale na straně druhé je pro uznání ze strany ostatních zemí mimořádně důležitá. Proto také Rusko investovalo do přípravy her více než kterákoliv jiná země v minulosti. 


Hry v Soči mají ukázat celému světu, jakou je Rusko vyspělou a civilizovanou zemí. Olympiáda má pro Putina ještě jeden specifický význam: prezident se osobně v její přípravě angažoval a po sérii neúspěchů, které země v posledních letech zažila, by konečně přišlo něco, co by mohl náležitě propagandisticky využít. Bojkot olympiády je sice až krajní řešení, ale už současná mediální pozornost upřená na Rusko tento Putinův cíl zásadně oslabuje. 


Putin tak stojí před stejným problémem jako řada ruských vládců v minulosti. Na jedné straně staví Potěmkinovy vesnice, které mají Západ přesvědčit, že Rusko je jeho rovnocenným partnerem, ba snad i jeho součástí. Na straně druhé je však odpor vůči západní dekadenci zdrojem vnitřní politické mobilizace. 

foto: ZOH v Soči jsou nejdražší v historii


Putin vykročil oběma směry současně. Chce uchvátit Západ svou grandiózní olympiádou a současně chce západní kulturu popřít stupňujícími se represemi. Nemožné? Nemylme se. Budeme-li předstírat, že se nic neděje, a olympiádu nekriticky podpoříme, dosáhne Putin úplného vítězství: bude beztrestně pokračovat ve své autoritářské politice a ještě získá uznání od zemí, jejichž podporu potřebuje, ale jejichž demokratickými a tolerantními principy z hloubi duše pohrdá. 

Petr Kratochvíl, ředitel Ústavu mezinárodních vztahů / 20.08.2013
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
Tomas 04.12.2013
Nedodrzovani lidskych prav vcetne ochrany prav mensin, beztrestnost nasili proti skupine obyvatel, at uz jde o homosexualni nebo jinou skupinu, je v demokraticke spolecnosti nemyslitelne. Rusko timto zakonem jen potvrzuje, ze demokratickou zemi neni a byt nechce.
Putin 29.08.2013
Aj ja som pamatnik doby minulej. Myslim si,ze cela tato proti Putinovska akcia a denne clanky ci tu, alebo vo vsetkych novinach maju jediny ciel a smer. Nastrbit doveru Rusov voci nemu. Rusko a cely svet moze byt hrdy,ze je Putin aky je. V xxx krajinach su ovela horsie zakony voci homosexualom, napr. zopar krat sa Martina Navratilova vyjadrila kriticky na adresu Ameriky, Arabsky svet, kde je dokonca vazenie a mucenie. Lenze problem je hlbsi. To je momentalne Syria a bezmocnost Ameriky,ze Putin nepovolil. Putin nie je opily Jelcin. Cudujem sa aj tomuto casopisu,ze sem stale a v jednom ksue zatahuje politiku. Som hrdy gay, ale uz to cloveku lezie na nervy co sa deje. Po tychto denno dennych masazach mozgov pride opat doba, ked nas ludia zacnu nenavidiet, ponizovat a mlatit. vsetko treba brat triezvo a s mierov. Heteraci enrobia pochody,ze su hetero, trapne sa nepredvadzaju. Ozaj, ruku na srdce a uznajme si je to velmi trapne co sa deje.
Michal 29.08.2013
Výborný komentár, nemám čo dodať.
Michal 29.08.2013
Veľmi sa čudujem nad týmto článkom. Všetci s tým zákonom v Rusku súhlasia až na 1% ľudí. Nikto ich tam nedrží, nech emigrujú na geniálny západ keď sa im páči viac. Si predstavte, že by Ruská ríša začala kritizovať tento blbý morálne skazený západ. To že východná Európa nemá záujem biť "prihriata" ako celý západ, to ešte neznamená že to je nesprávne. Samozrejme extrémizmus nie je správny. Ale na západe je to oveľa horšie. Takže tento článok je totálna blbosť.
libor 29.08.2013
No vida....a co kdybys ty emigroval do toho uzasnyho Ruska...kdyz je ti tahle prihriata evropa tak proti srsti..?jsem uz pametnik co vyrustal v totalite..a nikdy jsem si ani nepomyslel,ze pujdu Prahou v pruvodu a budu verejne deklarovat,ze jsem na chlapy....a to dojeti bylo neuveritelny a naprosto prekvapivy...a o to jde...jit beze strachu ze te zmlatej,ze jste si vsichni rovni..ze to muzes ukazat,ze jses vlastne uplne normalni chlap
libor 29.08.2013
No vida....a co kdybys ty emigroval do toho uzasnyho Ruska...kdyz je ti tahle prihriata evropa tak proti srsti..?jsem uz pametnik co vyrustal v totalite..a nikdy jsem si ani nepomyslel,ze pujdu Prahou v pruvodu a budu verejne deklarovat,ze jsem na chlapy....a to dojeti bylo neuveritelny a naprosto prekvapivy...a o to jde...jit beze strachu ze te zmlatej,ze jste si vsichni rovni..ze to muzes ukazat,ze jses vlastne uplne normalni chlap
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag