reklama
cz / EN / esp

Seriál: pionýři LGBT aktivismu v polistopadové ČR a SR

V dalším díle našeho seriálu si přiblížíme dva hlavní protagonisty LGBT hnutí v ČR a SR

reklama

Jestli některého z významných aktivistů opomenu, nejedná se o záměr. Taky nebudu detailně opisovat celý jejich životopis. Za důležité považuji vyzvednout lidi, kteří pozvedli duhový prapor v chaotické době, která v mnoha ohledech nahrávala různým nacionalistům a mnozí „našinci“ neměli to, co měli oni – odvahu.

 

Marián Vojtek (6. září 1950 – 5. prosince 2011)

Zakladatel prvního Slovenského hnutí na Slovensku, Občanského sdruženíHnutí ganymédes (20. června 1990). Díky autoritě dlouholetého divadelního a filmového umělce se mu podařilo navazovat spolupráci nejen s ostatními organizacemi v ČSFR, ale taky se zahraničím (v roce 1992 to byla regionální konference ILGA pro východní a jihovýchodní Evropu, výroční konference IGLYO v roce 1994, FORUM evropských křesťanských LGBT organizací a 9. listopadu 2006 celosvětová konference ILGA v Bratislavě).

foto: Marián Vojtek

S ostatními slovenskými LGBT organizacemi (HaBiO, Museion, Altera, H-Plus, CKKISM) zakládá počátkem května 2000 neformální organizaci Iniciatíva Inakosť. V roce 2006 je Iniciatíva Inakosť transformována v plnocenné občanské sdružení. Marián Vojtek byl činný jak v kulturní oblasti („Je normálne byť iný“, Gay Film Festival SLOVAKIA, Ozvěny Mezipater), tak se aktivně věnoval politice, zejména problematice registrovaného partnerství ( Spoločná cesta k zákonu o registrovanom partnerstve). V roce 2001 byl jako účastník delegace Iniciatívy Inakosť (spolu s kolegy Koleničem a Slávkou) přijat Výborem pro lidská práva a menšiny Národní rady Slovenské republiky, který doporučil zákon o registrovaném partnerství Národní radě SR přijmout. Zákona o registrovaném partnerství byl předložen v parlamentu skupinou poslanců v roce 2001. Přijetí zákona se tento bojovník za práva naší minority nedožil. Marián Vojtek byl vyznamenán in memoriam cenou Duhové srdce 12. ledna 2013 na Duhovém Plesu v Bratislavě.

 

Jiří Hromada (14. června 1958)

Jirka, narozen v českém Chomutově, o sobě s nadsázkou říká: „Tatínek byl Slovák, maminka Moravanka a já jsem Čech“. Od studií na Pražské AMU v letech 1977-81 žije v Praze.

foto: Jiří Hromada

V únoru 1990 se dnes nejznámější LGBT aktivista v ČR  stal spoluzakladatelem Hnutí za rovnoprávnost homosexuálních občanů (HRHO), mezi roky 1991–2000 předsedal Sdružení organizací homosexuálních občanů (SOHO) v ČR, které celkově zastřešovalo na čtyřicet regionálních organizací. V letech 2001–2006 byl předsedou Gay iniciativy v ČR (nástupnické organizace SOHO v ČR).

 

Působil jako člen Výkonného výboru Národní komise pro boj s HIV/AIDS Ministerstva zdravotnictví ČR (1995–2004), člen Výboru pro občanská a politická práva Rady vlády pro lidská práva (1999–2004), člen Komise pro posuzování státní dotace na úseku prevence HIV/AIDS Ministerstva zdravotnictví ČR (2005–2008), člen Pracovní skupiny pro otázky sexuálních menšin ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny (2007-2009), člen Výboru pro sexuální menšiny Rady vlády pro lidská práva (2009–dosud) a člen správní rady Domu humanity v Mostě (1998–dosud).

 

Za jednoznačné vyvrcholení jeho působení jako LGBT aktivisty můžeme bezesporu označit 15. březen 2006, kdy je prolomením veta prezidenta Klause schválen zákon o registrovaném partnerství. Zejména díky houževnatosti Jiřího Hromady, ale pochopitelně i mnoha dalších aktivistů, se tak po pátém pokusu podařilo v České republice prosadit zákon, který umožňuje homosexuálním párům od 1.7.2006 vstoupit do příbuzenského vztahu se všemi právy a povinnostmi, které k tomu náleží (s výjimkou adopce dětí).

 

V letech 2007–2008 byl šéfem týmu poradců ministryně vlády ČR Džamily Stehlíkové. V roce 2008 obdržel cenu portálu Colour Planet za mimořádný přínos pro LGBT minoritu.

 

Autor je předsedou OZ Hnutí Ganymedes. Žije v Praze.

Ondrej Putra / 07.03.2013
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár





reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag