reklama
cz / EN / esp

Uganda: “Kill the Gays”

Titulkem neoznamujeme nový film, ale další špatný zákon Ugandy. Diplomatickou cestou protestuje Austrálie, ozývá se dokonce i Vatikán.

reklama

David Bahati, ugandský poslanec, který popisuje homosexualitu jako ďábelský počin, (ano, žijeme opravdu ve 21. století) navrhuje spolu s dalšími ze spolku “středověkých kazatelů”, aby homosexualita byla trestána smrtí. Zákon, který je už dnes přísný i v dalších afrických zemích, tak hodlá zpřísnit na nejvyšší možnou míru. Život v tak bezprávním prostředí se stává nesnesitelným a mladí lidé hovoří o emigraci. Výhrůžky vězení navíc doprovází, v Evropě něco tak absurdního, jako je zapálení domu. Není třeba podotýkat, že od hrozeb je, v podobných zemích, k činu jen malý krůček. 

Bahati je navíc podezřelý, že nejedná sám za sebe, nýbrž za skupinu vlivných duchovních, kteří se snaží ovlivnit politiku v zemi. V Ugandě, která má 31 milionů obyvatel, žije přibližně 500 000 LGBT lidí. 


Austrálie podala proti zákonům v Ugandě a Nigerii (14 let vězení) diplomatický protest. Podle tamního ministra zahraničí Boba Carra zákon odporuje základní lidské slušnosti a měl by být zrušen. “Poslali jsme oficiální stížnosti přímo vládám těchto států a požadujeme, aby je znovu promysleli”, říká a dodává: “Ve stížnostech budeme vytrvale pokračovat i v dalším průběhu roku 2013”.

Stejně neuvěřitelná jako zákon je zmínka vatikánského kněze, který podpořil “některé zákony týkající se gayů” a nepřímo tak podpořil legalizaci homosexuálního svazku. Vincenzo Pagli, (vysoký vatikánský úředník pro záležitosti rodin) dále brání klasické manželství. Uznává však právo “párů” na společný svazek, ať už jsou homosexuální, či ne. V souvislosti se zákony, které stále ještě platí v Africe, se pak vyjadřuje nekompromisně: “V různých zemích je homosexualita považována za trestný čin. Tomuto je třeba se postavit.” 

Na situaci v Ugandě upozorňuje na svých fotografiích Mathias Christensen, které okomentoval Rasmus Thirup Beck. Úžasné fotky pro deník Guardian jsou ke zhlédnutí zde.  

Homosexualita je v Africe trestána i v dalších zemích. Přísné tresty ve vězení, doživotí nebo dokonce trest smrti vám hrozí prakticky všude kromě států: Benin, Čad, Gabon, Guinea-Bissau, Jihoafrická republika, Kapverdy, Kongo, Madagaskar, Pobřeží Slonoviny, Rwanda, Rovníková Guinea,  Středoafrická republika, ve kterých je homosexualita legální. 

Není bez zajímavosti, že na Seychelách, v Zambii, Zimbabwe je legální pouze ženská homosexualita. Ty nejkrutější tresty (až trest smrti) pak hrozí v Zambii (15 let), Ugandě (smrt), Tanzanii (doživotí), Súdánu (až trest smrti), Somálsku (smrt), Mauritánii (smrt), Keni (až 14 let) a v Gambii (až 14 let). 

V Ugandě se letos konala 1. Gay Pride, v Praze slavíme již 2. ročník


lukan cruz / 07.02.2013
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag