reklama
cz / EN / esp

Příliš gay pro Hollywood?

Podle Stevena Soderbergha odmítla hollywoodská studia jeho nový film právě kvůli gay tématice. Je to dnes ještě možné?!

reklama

Film Behind the Candelabra, ve kterém si zahrál Michael Douglas a Matt Damon, nebude mít slavnostní premiéru v kinech, ale na televizním kanále HBO. Proč? Čtyři slova, více hollywoodská studia své rozhodnutí nekomentovala: "Příliš gay pro Hollywood". Do kin jde údajně více a více filmů s gay tématikou a navíc mají úspěch. Film Brokeback Mountain je zářným příkladem a v kinematografii se začíná mluvit o “růžové mafii”, která studia začíná ovládat. 

Trochu povrchní názor nemyslíte? Vždyť gayové a lesby ve filmech skutečně hrají. Mají hrát heterosexuály kvůli zachování většiny? Zatímco tedy Jodie Foster získává cenu Cecil B. De Mille za svou celoživotní práci a ceremoniálu se, pochopitelně, zúčastnila i její partnerka, režisér Steven Soderbergh musí svůj film nabízet televiznímu kanálu HBO. Poté, co se k němu studia obrací zády. 

“Nikdo za mě ten film nemusel natáčet, pomáhat mi. Nikoho jsem neprosil, aby mi za něj zaplatil 5 milionů dolarů”, říká režisér, který natočil úspěšné snímky jako Danyho parťáci, Traffic (Válka gangů) nebo Erin Brockovich. Podle svých slov bylo téměř nemožné sehnat finance na realizaci filmu. Ten je přitom založen na skutečném příběhu, který ve své autobiografické knize popisuje Scott Thorson (hraje Matt Damon).

Ano, Hollywood je skutečně místem, kde mnoho gayů a lesbiček žije, tvoří a pracuje. Na plátno se ale homosexualita nevejde. Přitom v době, kdy kina plní hloupí (nebo přechytřelí) super hrdinové, nebo ságy pro adolescenty a mladší, měl např. film Brokeback Mountain neuvěřitelný úspěch i u heterosexuálního publika. Film, kde hlavní roli ztvárnil zesnulý Heath Ledger spolu s Jakem Gyllenhaalem. 

Homosexualita je ovšem vidět ve všech médiích nebo pořadech, ať už se jedná o reality show nebo talentové soutěže. Je Hollywood sto let za opicema? Bude stále vládnout stereotyp, který sledujeme v nové bondovce Skyfall, kdy gay je zápornou postavou ztvárněnou (zrzavým) Javierem Bardemem? Oba protagonisté nového filmu se přitom mohou pyšnit Oscarem. 

Nebude trvat dlouho a hollywoodská studia projdou další zkouškou ohněm. Uvidíme, kde bude mít premiéru film o Frediem Mercurym (režie Sacha Baron Cohen). Nebo další film The Normal Heart, který mapuje počátky nemoci AIDS v New Yorku, v režii Ryana Murphyho a v hlavních rolích: Julia Roberts, Mark Ruffalo a Matt Bomer. 

lukan cruz / 02.02.2013
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag