reklama
cz / EN / esp

V Praze začal týden bezplatného testování na HIV.

Skupina Mandrage podpořila svou účastí tuto akci, která je součástí projektu Art for Life.

reklama

Každý všední den se mohou tento týden nechat lidé v pražském Domě světla otestovat na HIV infekci.Testování je anonymní a bezplatné. Běžně testování  Dům světla nabízí jen v pondělí a ve středu. Týden bezplatného testování na HIV infekci je součástí pátého ročníku benefičního projektu Art for Life. Dnes ho zahájila chlapecká skupiny Mandrage. jejíž členové test sami podstoupili. 

 

"Bylo to jako štípnutí, takže to ani nebolelo. Určitě to stojí za tom, že budu mít ohledně HIV jistotu" uvedl po odběru krve člen Mandrage František Bořík.

foto: František Bořík v Domě světla

HIV odhalili dosud odborníci v Česku u 1840 osob. Z nich 360 již onemocnělo AIDS a 186 osob na následky nemoci zemřelo (stav k 30.9.2012). Podle odborníků je ale skutečný počet infikovaných několikanásobně vyšší. "Tito lidé neví, že jsou nositeli viru, a mohou HIV infekci dál nevědomky šířit," varuje ředitel Domu světla Miroslav Hlavatý. Doplnil, že hlavně díky vývoji léků se kvalita života HIV pozitivních v posledních letech zvyšuje. Inovátorem v této oblasti je už 28 let společnost Abbott Laboratories, která už v roce 1985 přinesla na trh první licencovaný test na identifikaci HIV protilátek. 

 
foto: skupina Mandrage
 

Celotýdenní testování se podle Hlavatého osvědčilo v loňském roce. Za pět dní přišlo do Domu světla více než 500 zájemců o test. "Chceme umožnit všem, kteří se vymlouvají na nedostatek času, aby si mohli vybrat, kdy na odběr krve přijdou," doplnila předsedkyně Art for Life Bára Trojanová. Testování je přístupné dnes, v úterý a ve čtvrtek od 10:00 do 19:00 a ve středu a v pátek od 9:00 do 12:00. Výsledky si budou moci testovaní vyzvednout následujícím týdnu v pondělí a úterý.

"Důležitou součástí testování je předtestové poradenství, které provádějí naši školení pracovníci. Celý test tak zabere zhruba patnáct minut," popsal Hlavatý.

foto: zástupci kosmetické firmy MAC předávají šek Miroslavu Hlavatému
 

Art for Life s Domem světla spolupracuje dlouhodobě. Letos věnovalo ze svého loňského výtěžku 60.000 korun na bezplatné anonymní testování v Brně. Část peněz z listopadových dražeb umění a prodeje diářů a kalendářů půjde Domu světla i tentokrát. Program pátého ročníku Art for Life končí v pátek závěrečným večerem v pražském klubu ON.

redakce / 26.11.2012
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag