reklama
cz / EN / esp

Manželství pro všechny má rostoucí podporu laické i odborné veřejnosti

Jak se vyvíjelo stanovisko populace za posledních 10 let? A který kraj je nejvíc homofobní?

reklama

Názor veřejnosti k otázce manželství pro všechny bez rozdílu zjišťovalo několik reprezentativních průzkumů veřejného mínění: PEW (1 025 respondentů ve věku 18+ let, podzim 2015), MEDIAN (1 216 respondentů ve věku 18+ let, únor 2018), CVVM (1 000 respondentů ve věku 15+ let, duben 2018). A výsledek? Stále více Čechů a Češek podporuje manželství gayů a leseb – zatímco do roku 2008 byla většina dotazovaných proti, v roce 2018 převážilo souhlasné stanovisko.

Česká LGBT+ komunita má o možnost uzavřít manželství se svým protějškem stejného pohlaví velký zájem a považují jej za významné opatření, které by pomohlo k tomu, aby se jim žilo v České republice lépe. Vyplývá to z  on-line dotazníkového průzkumu mezi LGBT+ osobami, který na podzim 2018 na vzorku 1 977 respondentů realizoval spolek Prague Pride ve spolupráci s Kanceláří veřejné ochránkyně práv ČR a spolkem Queer Geography a jehož výsledky prezentovala Marína Urbániková, vedoucí úseku výzkumu Kanceláře veřejného ochránce práv.

„Až 96 % dotazovaných příslušníků a příslušnic LGBT+ komunity souhlasí s tím, že zpřístupnění manželství i párům stejného pohlaví by pomohlo, aby se LGBT+ lidem v Česku žilo lépe. Z předloženého seznamu třinácti opatření získala právě tato možnost největší podporu – vyšší než například zpřístupnění adopcí párům stejného pohlaví (93 %), možnost vstoupit do registrovaného partnerství na jakémkoliv místě a v jakémkoliv čase podobně jako v případě uzavření manželství (89 %) nebo realizace různých osvětových a výukových programů,“ dodává Marína Urbániková k výzkumu.

 

Manželství pro všechny je uzákoněno ve většině zemí západní Evropy, včetně přísně katolického Španělska, nám zeměpisně blízkého Německa a v řadě zemí Latinské Ameriky, v Austrálii, v Jihoafrické republice a od 1. 1. 2019 také v Rakousku – celkem ve 27 státech po celém světě. Česká republika má šanci být první postkomunistickou zemí, která uzákoní manželství pro všechny.

 

A jak si v podpoře manželství stojí jednotlivé kraje?

TZ Jsme fér, foto Proud o.s. / 08.02.2019
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag