reklama
cz / EN / esp

Rusko na chvíli uznalo zahraniční manželství dvou gayů

Kuriózní případ se stal v Rusku na začátku ledna. Dobrý konec ale nečekejte.

reklama

Ač se to zdá neuvěřitelné, tak ruský úředník uznal dánské manželství dvou mužů Eugena Wojciechowskiho a Pavla Stotsko, které uzavřeli 4. ledna 2018 v Kodani. Po návratu do Ruska požádali tamní úřady o jeho uznání, přičemž očekávali odmítnutí.

 

O to větší šok je čekal, když jim vládní zaměstnanec do pěti minut potvrdil jejich zahraniční sňatek, který neodpovídá definici manželství, kterou schvaluje většina Rusů.

 

Podle nejaktuálnějších průzkumů 83 % Rusů považuje homosexualitu za neakceptovatelnou, což je oproti předchozím obdobím značný nárůst. Vinu na tom nese pravděpodobně federální zákon proti propagaci netradičních sexuálních orientací z roku 2013. Podle Evropského soudu pro lidská práva je takový zákon porušením Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

 

Manželství okamžitě zrušeno

 

Jak se dalo očekávat, tak Ruská federace se s něčím takovým rozhodně nesmířila. Úřady oběma mužům okamžitě zabavily pasy a uložily jim pokutu. Nicméně podle údajů ruské zákony o uznávání zahraničních sňatků nemají žádnou přímou definici manželství jako svazku muže a ženy.

Ruský LGBT+ aktivista Nikolaj Alexejev se na základě tohoto snažil prosadit stejnopohlavní manželství. Když moskevské úřady odmítly oddat dvě ženy Irinu Fedotovou a Irinu Šipitko na základě zákonné definice manželství, zkusil tak znovu učinit prostřednictvím uznávání zahraničních sňatků párů stejného pohlaví.

 

Dotyčné ženy se tedy vzaly v Torontu, a pak zažádaly Rusko o uznání sňatků. Opět neuspěly. Jejich případem se momentálně zabývá Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

 

Jediným případem manželství lidí stejného pohlaví je lesbická svatba z Petrohradu. Navenek se sice jednalo o sňatek dvou žen, ale jedna byla oficiálně mužem, přestože navenek vypadala jako žena, respektive neprošla procesem úřední změny pohlaví.

 

„Jedná se vesměs o stejnou situaci jako, když Řecko přijalo zákon o občanských sňatcích, který neobsahoval žádnou zmínku o tom, že by se muselo jednat o svazek muže a ženy.“

 

Podle posledních zpráv oba muži z důvodu své bezpečnosti raději opustili zemi.

Zdroje:

http://www.thenewcivilrightsmovement.com/ryanjent/russia_brings_charges_against_gay_couple_whose_marriage_they_accidentally_recognized

http://www.pinknews.co.uk/2018/01/26/russia-recognises-gay-marriage-for-the-first-time-in-shock-move/

http://www.pinknews.co.uk/2009/08/27/russian-lesbian-couple-go-to-court-over-right-to-marry/

https://sputniknews.com/russia/20100721159899084/

Jan Fiala, člen PROUD, z. s. / 30.01.2018
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag