reklama
cz / EN / esp

Nová naděje na zrušení koloniálních anti-gay zákonů v Indii

Gay pride i nové zákony na ochranu soukromí. To vše by mělo pomoct gayům získat plnohodnotná práva.

reklama

Minulý víkend proběhl v indickém hlavním městě Dillí v pořadí již 10. ročník festivalu hrdosti sexuálních menšin nesoucí se v duchu nových nadějí na zlepšení postavení tamní LGBT komunity.

 

K tomu by mohlo značnou mírou přispět srpnové rozhodnutí Nejvyššího soudu týkající se práva jednotlivců, a to i jinak sexuálně orientovaných, na ochranu soukromí, což by vedlo ke zrušení dotčené sekce 377 proti sodomii. Jedná se o dědictví Britské Indie, kdy se přijímaly zákony Britského impéria, které zůstaly zachovány i po získání nezávislosti v roce 1947.

 

Pochodujeme proti represím a jakýmkoli formám diskriminace hidžer, kothis, transžen, transmužů, leseb, gayů, intersexuálů a jinak sexuálně odlišným skupin, a to jak v soukromé, tak i veřejné sféře,“ uvedli pořadatelé pochodu gay pride v Dillí.

 

Přestože je v Indii homosexuální styk oficiálně trestný, jsou zde široce uznávána práva Hidžer, což je místní skupina transgender, konkrétně transžen. Jejich právy se jako první začal zabývat stát Tamilnádu. Od roku 2015 platí v Indii rozsáhlá legislativa hájící zájmy transgender komunit, včetně jejich práva na 2 % zastoupení ve vládě atd.

 

Paradoxně represivní politiku vůči homosexualitě, ale naopak zase vstřícnější postoj k transgender má kromě Indie také sousední Pákistán, a dokonce i Írán, kde je homosexuální styk trestán smrtí.

 

O zrušení koloniálních zákonů proti sodomii se pokusil v roce 2009 Vrchní soud v Dillí. Jeho rozhodnutí však 11. prosince 2013 definitivně zrušil Nejvyšší soud kvůli nepříslušnosti.

 

Zdroje:

http://www.pinknews.co.uk/2017/11/18/renewed-hope-that-indias-colonial-anti-gay-law-might-be-finally-overturned/

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/india/10509952/Indias-top-court-upholds-law-criminalising-gay-sex.html

Jan Fiala, člen PROUD, z. s., foto facebook / 23.11.2017
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag