reklama
cz / EN / esp

Austrálie hlasovala „pro“ stejnopohlavní manželství!

Kampaň „Say I do down under“ zabrala. A jak dopadly výsledky? Který region byl nejvíc pro?

reklama

Konečně jsou známy výsledky australského plebiscitu o manželství! Významná většina zúčastněných hlasovala „ano“, tedy pro přijetí zákona, který umožní párům stejného pohlaví uzavřít sňatek. Austrálie se tak po Irsku stává druhou zemí na světě, která povolí sňatky gayů a leseb prostřednictvím plebiscitu, byť na rozdíl od Irska se nejedná o klasické závazné referendum s povinnou volební účastí.

 

Ze zúčastněných 78,5 % Australanů hlasovalo celkem 61,6 % pro přijetí zákona, který umožní párům stejného pohlaví uzavřít sňatek. Naopak proti bylo 38,4 %. Výsledek se tedy téměř identický s výsledkem referenda v Irsku, které proběhlo v květnu 2015, kde se pro homosexuální manželství vyslovilo 62,07 % Irů, zatímco 37,93 % bylo proti.

 

Na rozdíl od Irska byl zaznamenán kladný výsledek ve všech státech a teritoriích, přičemž nejnižší 57,8 % byl v Novém Jižním Walesu a nejvyšší 74 % v Teritoriu hlavního města Austrálie.


Pokud politici opravdu vyjdou vstříc mínění svých voličů, jak slibovali, pak se ještě do konce tohoto roku stane Austrálie 25. světovou a 2. oceánskou zemí, která umožní gayům a lesbám uzavřít manželství. První zemí v Oceánii se stal v roce 2013 Nový Zéland.

 

Náročná a dlouhá kampaň


Uzákonění sňatků homosexuálních párů v Austrálii bude vyvrcholením dlouhodobé a náročné kampaně. Na rozdíl od USA, Brazílie či Mexika nebylo možné legalizovat stejnopohlavní manželství ani na úrovni jednotlivých států a teritorií. V r. 2013 se Teritorium hlavního města Austrálie pokusilo na zkoušku uzákonit stejnopohlavní manželství, což bylo v krátké době zrušeno Nejvyšším soudem pro rozpor s federálním zákazem, který v roce 2004 prosadila vláda Johna Howarda.

foto: do kampaně se zapojila i zpěvačka Kylie Minogue

Soužití párů stejného pohlaví upravoval federální zákon o neregistrovaném soužití de facto, který za léta své existence prošel několika vylepšeními, zejména pak za vlády Kevina Rudda.

 

Jednotlivé státy a teritoria umožňovaly homosexuálním párům stvrdit své soužití prostřednictvím lokálních zákonů o občanských svazcích, registrovaném partnerství nebo domácím partnerství. Kromě Západní Austrálie a Severního teritoria přijal každý stát či teritorium takovou legislativu.

 

Do poštovního plebiscitu umožnily všechny státy a teritoria, vyjma Severního teritoria, párům stejného pohlaví plnou adopci dětí.

Zdroje:

https://marriagesurvey.abs.gov.au/results/

http://www.pinknews.co.uk/2017/11/14/australians-vote-yes-to-same-sex-marriage/

Jan Fiala, člen PROUD, z. s., foto facebook / 15.11.2017
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag