reklama
cz / EN / esp

Nová LGBTQ vlajka!

U vlajky přibyly dva pruhy. Co představují?

reklama

Podoba vlajky, jak ji známe, vznikla v 60. letech. Za její podobou stojí mírový aktivista Aldo Capitini a poprvé byla použita v roce 1961. Duhovou vlajku a význam barev navrhl v roce 1978 americký umělec Gilbert Baker. Kromě rozmanitosti způsobu života gayů a lesbiček má symbolizovat také hrdost. Skládá se z osmi barev a každá z nich má svůj význam. Růžová vyjadřuje sexualitu, červená život, oranžová zdraví, žlutá sluneční svit, zelená soulad s přírodou, tyrkysová umění, indigo harmonii a fialová pak lidského ducha.
 

 

Původních osm barev však nevydrželo. První okolností, která zapříčinila vyřazení barvy růžové, byla nemožnost  tuto barvu průmyslově vyrobit při první hromadné produkci vlajky. Tyrkysová barva pak zmizela z důvodu praktického, při vzpomínkovém průvodu při 1. výročí smrti Harveye Milka chtěli organizátoři na jeho počest vyvěsit barvy vlajky podél cesty průvodu. Tři barvy po každé straně, jedna barva musela pryč. Vlajka, jak jí známe dnes, má šest pruhů.

 

Nyní k šesti pruhům přibyly dva. Hnědý a černý. Ty reprezentují LGBTQ lidi barevné pleti, protože ti jsou často opomíjeni. Jak se vám nová podoba vlajky líbí? Co na ni řeknou třeba Asiaté? A kam se poděla myšlenka, že vlajka má představovat rozmanitost bez ohledu na rasu, náboženství a politickou příslušnost?

redakce, foto facebok / 23.06.2017
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag