reklama
cz / EN / esp

Ceny bePROUD - nejprestižnější tuzemská ocenění v LGBT+

Kdo je za rok 2016 získal?

reklama

Ve středu 17. května 2017 proběhl již šestý ročník předávání Cen bePROUD. Tentokrát se předávaly za rok 2016. Slavnostní večer pořádal PROUD – platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu z.s. ve spolupráci s Velvyslanectvím Nizozemského království v ČR. Akce se již podruhé konala přímo v rezidenci velvyslance Nizozemského království –  jeho Excelence Eduarda W. M. V. Hoekse na Praze 6. Předávání proběhlo při příležitosti Mezinárodního dne proti homofobii a transfobii (IDAHOT).

 

Letos byly uděleny pouze čtyři ceny (anticena nebyla rozhodnutím rady PROUDu udělena).

Cena bePROUD za počin roku 2016 Ocenění určené pro událost či osobu, která v uplynulém roce přispěla ke zlepšení povědomí o LGBT+ lidech, pomohla dobrému jménu komunity, nebo zlepšila život LGBT+ lidem.

Cenu bePROUD za počin roku 2016 získala Radka Maxová za osobní nasazení při prosazování novely zákona o RP jak v Poslanecké sněmovně  tak v médiích. Cenu  si osobně převzala z rukou jeho Excelence Eduarda W. M. V. Hoekse.

 

foto: Radka Maxová

Cena bePROUD zaměstnavatel roku Společnost, která si zaslouží Cenu bePROUD zaměstnavatel roku je otevřená a tolerantní, nediskriminuje své zaměstnance a zaměstnankyně na základě jejich pohlaví, sexuální orientace či identity, a naopak jim vychází vstříc.

Cenu bePROUD zaměstnavatel roku získal podruhé v řadě mobilní operátor Vodafone. Proč? Stanovisko odborné komise: „Jedna z mála firem, která má samostatný dokument týkající se práv a řešení situací LGBT+ osob. Firemní benefity jsou dostupné i pro rodiče z LGBT+ komunity. Celkově je patrné, že přístup k LGBT+ komunitě  je ve firmě na vysoké úrovni, a to i díky splupráci se zahraničními pobočkami a využívání jejich pozitivních příkladů a zkušeností.“ Cenu převzala Adriana Dergam, ředitelka korporátní komunikace ve Vodafonu z rukou Martiny Štěpánkové, náměstkyně ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jana Chvojky.

foto: Adriana Dergam

 

Cena bePROUD za celoživotní přínos Tuto cenu získávají ti, kteří svými postoji a činy dlouhodobě pomáhali či stále pomáhají zlepšit povědomí o LGBT+ lidech, nebo usilují o zlepšení jejich práv v naší zemi i v zahraničí. Takové osoby byly kvůli svým názorům často diskriminovány, avšak i přesto ve své činnosti pokračovaly. Laureáta či laureátku ceny vybere kolegium složené z nositelů a nositelek ceny, dále pak zřizovatel dřívější Ceny portálu Colour Planet a zástupci a zástupkyně PROUDu a Společnosti pro queer paměť SPQP. Letošním nositelem Ceny bePROUD za celoživotní přínos se stal Karel Mrnka. Cenu předala loňská nositelka ocenění MUDr. Džamila Stehlíková.

Medailonek: Karel Mrnka založil v devadesátých letech minulého století spolek UCHO tety Vilemíny, který pořádal na Olomoucku akce pro LGBT komunitu (setkání, výlety, besedy...), vydával informační časopis se stejným názvem (49 čísel). A nelze opomenout to, že UCHO zajišťovalo  v 90. letech vždy dvakrát do roka v Olomouci speciální tramvaj na zlepšení informovanosti o problematice HIV/AIDS.

foto: Karel Mrnka

 

Mediální cena bePROUD Mediální ocenění pro osobu, která v uplynulém roce pozitivně vyobrazila či ztvárnila LGBT+ osobu. Může se jednat o postavu v televizním seriálu, divadelní hře, celovečerním filmu nebo třeba dokumentu. Cenu získalo hnutí Amnesty International za sérii online dokumentů o životě LGBT + osob s názvem Neboj se taky mluvit. Cenu převzala Žaneta Sladká, koordinátorka kampaně z rukou jednoho z jednatelů PROUDu Zdenka Slobody.

foto: Žaneta Sladká

 

5. Duhová anticena protiPROUD nebyla za rok 2016 udělena.  Cena, u které se neočekává, že by si ji výherce přišel převzít osobně. Jde o „ocenění“ za projevy nenávisti a homofobie, kterou mohou vyhrát firmy, organizace nebo jednotlivci, například autoři či autorky knih, písní, článků, filmů, veřejné osobnosti, kteří měli potřebu své negativní postoje sdílet s okolím či je nějak převést v činy. „Vhodných kandidátů a kandidátek je v naší společnosti zatím stále víc než dost, ale z rozhodnutí výkonné rady PROUDu jsme tuto cenu za loňský rok neudělili. Nechceme dávat mediální prostor někomu, kdo šíří nenávist a dezinformace,“ popsal stanovisko PROUDu k této na první pohled mediálně atraktivní ceně jeden z jednatelů PROUDu Zdeněk Sloboda.

Petr Laně, PR koordinátor beProud / 18.05.2017
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag