reklama
cz / EN / esp

V Ugandě se letos konala 1. Gay Pride, v Praze slavíme již 2. ročník

Zatímco v Praze právě proběhl druhý ročník Gay Pride, v Ugandě, kde je homosexualita trestná, proběhl první ročník. Jsme opravdu tak hrdí?

reklama

Když jsem se v zahraničních médiích dočetl, že v Ugandě se konala letos, v roce 2012, první gay pride a většinu účastníků pozatýkala policie (načež je propustila), zamyslel jsem se nad tím, proč u nás, ve středu Evropy, slavíme teprve druhý ročník tohoto festivalu. Pokud bychom poslouchali pouze kritiky jak u nás, tak v Africe, shodli bychom se na jednom jediném: Lidé jsou všude stejní a některé argumenty stejně hloupé.

V Ugandě se Kasha Jacqueline Nabagesera zeptala davu: “Dokážete si představit horší místo na zemi pro to “být gay” než je Uganda?” Asi těžko. Já si představuju, jak neuvěřitelně silní a odvážní musí být lidé, kteří se průvodu zúčastní. Jedno sobotní dopoledne se prostě zástupci LGBT komunity sejdou u Victoriina jezera a s vědomím, že jdou do náručí policie, se vydá sto lidí do průvodu. Co víc! Průvod doprovázel filmový minifestival, módní přehlídka a párty! Zástupci transsexuálů, lidé pomáhající nadaci v boji proti HIV a další. Prodalo se 250 lístků!

Češi jsou prý tolerantní národ. Možná ale zaměňujeme toleranci s prostou lhostejností. Mnoho mých přátel do průvodu nejde a nesouhlasí s ním. Postrádají jeho smysl, vadí jim jedinci, kteří se příliš předvádějí a okázalost celé akce. Jedná se ale o průvod pestrosti a radosti. Chceme ukázat, že si umíme užít týden kulturních akcí a parties, který končí barevným průvodem, kde spojíme barvy dohromady. Barvy duhové vlajky, které vyjadřují sexualitu, život, zdraví, sluneční svit, soulad s přírodou, umění, harmonii a lidského ducha!

A komu že to chceme ukázat? Celému světu! Tomu, od kterého jsme pochod “okoukali” a kde mají všichni lidé stejná práva. Tomu, který čeká na svojí první Gay Pride, nebo ji má právě za sebou s koncem ve vězení. Jako třeba v Ugandě, kde jsou lidé opravdu hrdí a stateční. Nebo těm v Rusku, kde je Gay Pride zakázaná na dalších 100 let.  

Lukáš Primus / 20.08.2012
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag